VARAM piedāvājumu par Varakļānu piederību virzīs vien nākamgad

Saeimas deputātiem agrāk vai vēlāk būs jāsāk cilāt jautājums par Varakļānu novada nākotni, kas iepriekšējā sasaukumā izsauca lielu pretrunu vētru, liekot šķelties viedokļiem teju katrā partijā. Lai gan politisko spēki šajā parlamentā ir mainījušies, jau tagad noprotams, ka diskusijas par šo jautājumu varētu būt tikpat karstas kā iepriekš, vēsta TV3 Ziņas.

Par pašvaldību reformu atbildīgā ministrija un eksperti jau no sākta gala sacīja, ka pareizākais ceļš būtu Varakļānu pievienošana Madonas novadam. Taču Saeimas deputāti nespēja tikt pāri domai, ka Varakļāni tad vairs nebūs Latgalē, tādēļ lēma, ka viņi jāpievieno Rēzeknes novadam.

Tomēr Satversmes tiesa atzina, ka šis lēmums bijis prettiesisks un nespējot vienoties, ko tad darīt tālāk – iepriekšējais sasaukums lēma, ka atbilde būs jārod nākamajai – proti, šai Saeimai. Valdībai risinājums bija jāpiedāvā jau līdz šī gada sākumam, taču tas nav izdarīts. Pašvaldību ministrija nolēmusi, ka sākumā izvērtēs visas reformas nestās izmaiņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aivars Draudiņš
vides aizsardzības un reģionālās attīstības  ministra padomnieks reģionālās attīstības un pašvaldību jautājumos

“Mēs runājam par visām Latvijas teritorijām – kā tās ir attīstījušās, kādi ir reformas ieguvumi, kādi, iespējams, trūkumi, kā tos novērst. Tas plāns ir, ka Varakļānu novads tiks pievienots kādam no novadiem – tas balstīsies gan datos, gan iedzīvotāju viedoklī.”

Šis izvērtējums gan būs gatavs tikai nākamgad un līdz tam nekādi piedāvājumi nebūšot arī par Varakļāniem. Paši varakļānieši gan uzskata, ka tīri labi dzīvojot arī vieni.

Māris Justs
Varakļānu domes priekšsēdētājs, “Latvijas attīstībai!”

“Šo pusotru gadu mēs esam strādājuši un domāju, ka diezgan veiksmīgi un, cerams, ka šis izvērtējums varētu būt pozitīvs. Mēs ļoti labprāt paliktu kā patstāvīgs novads arī nākotnē.”

Ja tomēr būs jāapvienojas – skaidrs, ka virziens joprojām ir Madona. Pēdējā aptaujā atbalstu tam pauda 85% aptaujāto novadnieku. Arī tagad visi sadarbības līgumi drošības, izglītības jomās tiekot slēgti tieši ar Madonu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es domāju, ka demokrātiski mūs var pievienot tikai Madonas novadam,” teica Varakļānu domes priekšsēdētājs.

Lielākoties abu vietvaru apvienošanu iepriekšējā sasaukumā izjauca no Latgales nākušie deputāti, kuri par spīti datiem un pašu iedzīvotāju viedoklim, uzskatīja – vēsturiski Varakļāni bijuši Latgalē un tā tam arī jāpaliek.

Šajā sasaukumā vairums frakciju šo jautājumu vēl nav apspriedušas, taču pamazām viedokļi formējas.

Ainārs Šlesers
Saeimas deputāts (“Latvija Pirmajā vietā”)

“Atbilde man ir ļoti vienkārša – Varakļānu iedzīvotājiem pašiem ir jāpieņem lēmums, kā viņi lems, tā arī mēs lemsim.”

“Es domāju, ka nekļūdīšos, sakot, ka teju katrā partijā ir atšķirīgi viedokļi par šo jautājumu – vēsturnieki strīdas un katram ir savi argumenti,” atzina Saeimas deputāts Raivis Dzintars (“Nacionālā apvienība”).

Ainārs Latkovskis
Saeimas deputāts (“Jaunā Vienotība”)

“Es negribu teikt, ka šis jautājums ir vienkāršs, tikai balstoties uz iedzīvotāju vēlmēm, protams, ir arī kultūrvēsturiskie jautājumi, bet ar varu cilvēkiem pateikt, ka jums būs labāk šādi, nu, tur jābūt lielai politiskai apņēmībai.”

Vienprātības arī šajā sasaukumā nav no Latgales apgabala ievēlētajiem deputātiem.

“Manuprāt, būtu pat ļoti labi, ja Varakļāni paliktu tā, kā pašlaik tie darbojas,” sacīja Saeimas deputāts Andrejs Ceļapīters (“Jaunā Vienotība”).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Juris Viļums
Saeimas deputāts (“Apvienotais saraksts”)

“Es uzskatu, ka Sēlijai jābūt pie Sēlijas, Vidzemei pie Vidzemes un Latgalei pie Latgales un vēsturiski, gribam mēs to vai nē, valsts izveidošanas laikā Varakļāni bija pie Latgales.”

“Man intuitīvi, protams, gribētos redzēt Varakļānus kā daļu no Latgales arī administratīvajā teritorijā. Bet šeit ir svarīgi nesasteigt, jo tur ir tik daudz lietas, kas jāņem vērā un man gribētos, lai tas ir izsvērts un tiešām pārdomāts lēmums,” sacīja Saeimas deputāte Leila Rasima (“Progresīvie”).

Patlaban plānots, ka izmaiņas attiecībā uz Varakļānu piederību stātos spēkā pēc 2025. gada pašvaldību vēlēšanām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm