tv3.lv

Vakcīnu pret gripu tagad var saņemt jebkurā Covid‑19 vakcinācijas punktā; vissmagāk ar to slimo bērni un seniori

2021. gada 22. decembrī 20:05

Lai mudinātu cilvēkus aktīvāk vakcinēties arī pret gripu, no trešdienas poti pret šo saslimšanu var saņemt jebkurā Covid-19 vakcinācijas punktā. Valdība arī lēmusi paplašināt personu loku, kurām gripas pote pienākas bez maksas.

Latvijā šogad jau reģistrēti pirmie pieci gripas gadījumi un tradicionāli šīs slimības izplatības kulminācija gaidāma janvārī. Arī pret šo sērgu galvenais pretlīdzeklis ir vakcinācija, tādēļ valsts paplašinājusi gripas vakcīnas saņemšanas iespējas.

“No šodienas, lai atslogotu ģimenes ārstus, šīs gripas vakcīnas varēs saņemt arī Covid-19 vakcinācijas kabinetos. Tātad visos Covid-19 vakcinācijas centros – ārstniecības iestādēs, vakcinācijas punktos tirdzniecības centros, pārvietojamos konteineros,” saka Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņeviča.

Līdz šim bez maksas gripas poti varēja saņemt seniori, grūtnieces un bērni ar hroniskām saslimšanām, taču valsts šo sabiedrības grupu loku paplašinājusi. Turpmāk bez maksas vakcinēties varēs arī iekšlietu sektora darbinieki, pedagogi, bruņoto spēku pārstāvji, kā arī ieslodzītie un ieslodzījuma vietās strādājošie.

Mediķi stāsta, ka ik gadu gripu izslimo vidēji katrs desmitais cilvēks un vissmagāk tas skar bērnus un seniorus. Liela riska grupa ir arī sirds un asinsvadu, kā arī hronisko slimību pacienti, kuriem draud vissmagākās komplikācijas.

“Bieži gripas laikā novēro tādas komplikācijas kā insults, infarkts, tromboembolijas, sirds mazspējas pacientu pasliktināšanās,” vērš uzmanību Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas (PSKUS) Sirds ķirurģijas centra virsārsts Uldis Strazdiņš.

Lielākais mirstības līmenis Latvijā ir tieši gripas izplatības laikā, taču pētījumi liecina, – potēšanās pret gripu būtiski samazina mirstības rādītājus arī no citām slimībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Piemēram, Dānijā 2018. gadā publicēts pētījums un tur no 2003. gada līdz 2015. gada bija veikts statistisks pētījums, kur secināja, ka vakcinācijas aptverei pieaugot no 16 līdz 53%, kardiovaskulārā mirstība samazinājās no 27 līdz 15%, un šie skaitļi ir ļoti ievērojami,” norāda Strazdiņš.

Gripas izplatībai palielinoties, slimnīcām atkal draud pārslodze, jo atsevišķās nodaļās jānodala būtu ne tikai Covid, bet arī gripas pacienti. Tam var nepietikt gan telpu, gan ārstu kapacitātes. Epidemiologus bažīgus dara apstāklis, ka Covid-19 ierobežojumu dēļ pērn gripas gadījumu bija ļoti mazs, līdz ar ko šogad tā var nākt atpakaļ ar divtik lielu spēku.

“Pagājušajā gadā līdz 50. nedēļai neviens gripas gadījums nebija konstatēts šajā tīklā, bet šogad jau apmēram 11% no paraugiem, kas nāk ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā kopumā, uzrāda pozitīvu rezultātu uz gripu,” teic Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Latvijā šosezon pieejamas vēl vismaz 70 000 gripas vakcīnu. Līdz šim iespēju sapotēties pret gripu šogad izmantojuši gandrīz 50 000 cilvēku.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm