tv3.lv

Vai par kartupeļiem maksāsim vairāk, ja lakstu puve ietekmēs ražas apjomu?

2020. gada 13. augustā 20:26

Kaprīzie laikapstākļi šogad ne tikai plaši izpostījuši ražu rapšu laukos, bet ietekmēs arī kartupeļu ražu. Valsts augu aizsardzības dienests bažījas, ka līdz vēlo kartupeļu novākšanai rudenī laukos vēl aktīvāk izplatīsies lakstu puve. Un ir arī citi iemesli, kas ietekmēs ražas apjomu.

Šoruden nebūšot tādas kartupeļu rekordražas kā iepriekšējos gados. Izteikto sausuma un mitruma periodu dēļ bumbuļi ir ne tikai saplaisājuši un nederīgi tirdzniecībai.

“Laikapstākļu ietekmē bumbuļu skaits nav tik liels, kā varbūt gribētos,” norāda Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Bumbuļu skaitu negatīvi ietekmējusi arī kartupeļu lakstu puve. Vairāk nekā pērn. Valsts augu aizsardzības dienesta apsekojumi vissliktāko situāciju uzrāda Latgalē, tur vidējā izplatība 60%. Atsevišķos laukos līdz pat 90%. Zemgalē lakstu puves izplatība 36%. Infekcija spējot samazināt ražu uz pusi.

“Jau inficēti kartupeļi tiek iestādīti. Tālāk šī sēnīšu infekcija attīstās uz stublāju, uz lapām parādās plankumi, laksti nobrūnē. Tad, kad uznāk nokrišņi, tad sporas no lapām ieskalojas augsnē, sasniedz bumbuļus, un tur arī bumbuļi inficējas,” saka Valsts augu aizsardzības dienesta eksperte Evelīna Freimane.

Tas, ka raža šogad nedaudz sliktāka nekā pērn, nenozīmē, ka tamdēļ cena būs augstāka, jo vietējiem kartupeļu audzētājiem nākas ļoti sīvi konkurēt ar importa kartupeļiem no Polijas. Un cenu diktē nevis Latvijas zemnieks, bet gan Latvijas lielās uzpircēju bāzes.

“Ja tu gribi pārdot to kartupeli, tev nosaka cenu. Tev jāpārdod par tādu cenu, kā viņš iepērk. Tāpēc reizēm tā ir lavierēšana knapi virs ūdens. Var redzēt, ka lielie audzētāji, kas pirms gadiem audzēja virs 200 hektāriem, šobrīd ir nedaudz virs simta. Viņi šo ir samazinājuši,” saka Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Kartupeļus apdraud dažāda paveida puves un nematodes, un citas slimības, taču selekcionāri pasaulē esot radījuši un tagad arī Latvijā pieejamas vismaz trīs jaunas kartupeļu šķirnes, kurām neķeroties klāt slimības.

“Var teikt, ka ir jau trešais gads, kad var kaut ko izvēlēties. Jaunās paaudzes kartupeļi, pietiekami ražīgi un pilnībā izaug aizsardzībā pret lakstu puvi,” vērš uzmanību z/s ”Kalnāres” vadītājs Ilgvars Krūmiņš.

Lai vai kāda šķirne, taču kaitējumu vienalga turpina darīt kartupeļu lapgrauži jeb, tā sauktās, Kolorādo vaboles.

“Neteikšu, ka ir nopostīti visi lauki, bet ir stipri vairāk nekā iepriekšējos gados,” apliecina Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja.

Cīņā pret Kolorādo vabolēm samazinoties apkarošanas iespējas, jo Eiropas Savienībā pakāpeniski tiek aizliegta virkne augu aizsardzības līdzekļu darbīgās vielas. Savukārt pieejamās alternatīvas neesot efektīvas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm