tv3.lv

Vai krāna ūdens ir drošs? “Ū” vitamīna kustība kafejnīcās un publiskās iestādēs turpinās

2019. gada 30. augustā 8:25

Jau vairāk nekā simts kafejnīcās, restorānos un citās publiskās vietās Latvijā tiek piedāvāts bezmaksas “Ū” vitamīns. Ar “Ū” vitamīnu apzīmēts “krāna” ūdens. Par spīti tam, ka pētnieki un veselības uzraugi jau ilgu laiku iedrošina iedzīvotājus dzert “krāna” ūdeni, daudzi joprojām to baidās darīt.

Zinātniekiem te palīdz kafejnīcas, kas dzeramo ”krāna” ūdeni piedāvā bez maksas.

“Inoccent Cafe” Rīgā ir bezmaksas “Ū” vitamīna kustības vieni no aizsācējiem. Šajā kafejnīcā ikviens var dzert krāna ūdeni bez maksas. Kafejnīcas telpās vairākās vietās izlikts ūdens, un jebkurš, arī garāmgājējs, var nākt un padzerties.

Ideja veicināt tā dēvētā ”krāna” ūdens patēriņu radās 2016. gadā. Tā īsti apgriezienus “Ū” vitamīna kustība uzņēma pērn. “Mēs uzskatām, ka šis “krāna” ūdens ir labākais ko dzert, jo tas ir dabīgs un ir tikai nelielas garšu niansītes, dažas lietas noņemtas un dažas – pieliktas,” skaidro ”Innocent Cafe” mārketinga vadītāja, “Ū” vitamīna kustības līdzveidotāja Žanete Eglīte.

Šajā kafejnīcā tiek izmantots ūdens filtrs, kas gan vairāk domāts garšas dažādībai. Krāna ūdenim pievieno nedaudz magniju, lai tas labāk atbilstu kafijai, bet tas labi garšo arī tāpat.

Kopumā Latvijā jau krietni vairāk nekā simts iestādēs apmeklētājiem tiek piedāvāts tā dēvētais “krāna” ūdens. “Ū” vitamīna mājaslapā iespējams aplūkot karti, kur atzīmētas vietas, kur var dzert “krāna” ūdeni par brīvu.

Veselības inspekcija, Pārtikas un veterinārais dienests regulāri seko ūdens kvalitātei, un internetā katrs var iepazīties ar pārbaužu rezultātiem. Biežāk sastopamās neatbilstības ir paaugstināts dzelzs saturs, kas gan vairāk rada vizuālās un garšas novirzes. Taču interesanti, ka ūdens augstāka kvalitāte ir biežāk sastopama tieši lielajās pilsētās un neatbilstības – mazos ciematos.

LNT ielā sastapto cilvēku viedokļi dalās. Piemēram, pat zinot, ka pilsētas ūdens ir labs, ir cilvēki, kuri nedzer mājās ūdeni no krāna, jo mājā ir jāmaina caurules.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par ūdens cenu runājot, “krāna” ūdens ir aptuveni 400 reizes lētāks nekā ūdens pudelēs veikalos. Tāpēc cilvēks, pēc iespējas dzerot “krāna” ūdeni, par minēto cenas atšķirību iespējams iegādāties iekārtas, kas ūdeni piemēros tieši jūsu vēlmēm, bet tas jau būs ilgtermiņa ieguldījums.

Ja dzer pietiekami daudz ūdens, no organisma sekmīgāk tiek izvadītas kancerogēnās vielas, samazinot risku saslimt ar taisnās zarnas (sievietēm par 45%, vīriešiem par 32%), urīnceļu un krūts vēzi (sievietēm pirms menopauzes par 33%, bet pēc — par 79%).

Pasaules Veselības organizācijas informācija liecina, ka 80% slimību, tostarp vēzis, attīstās sliktas ūdens kvalitātes dēļ, un, pirmkārt, no tā cieš bērni, jo viņi ir divreiz uzņēmīgāki pret slimībām nekā pieaugušie.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm