Uz Ukrainu dodas pirmās Latvijā ražotās moduļu mājas

Ceļā uz Ukrainu dodas pirmās Latvijā ražotās moduļu mājas. Tās sniegs pajumti Černihivas pilsētas iedzīvotājiem, kuru dzīvesvietas ir izpostījuši krievu okupanti. Šis atbalsts ir daļa palīdzības, ko Latvijas valsts atvēlēs kara izpostītā Černihivas apgabala atjaunošanai.

Divas moduļu mājas dodas ceļā jau šodien – kopumā tiks nosūtītas 12 šādas mājas, kuru kopējā vērtība ir 978 211 eiro.

Vienas moduļu mājas kopējā platība ir 55 kvadrātmetri – tā sastāv no divām guļamistabām, tualetes un dušas un viesistabas, kas apvienota kopā ar virtuvi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mājas sastāv no diviem moduļiem, kurus mēs ražojam atsevišķi. Mums līdzi brauc montāžnieku komanda, kas palīdzēs un parādīs ukraiņu pusei, kā pirmās samontēt kopā, un attiecīgi nākamās viņi montēs paši kopā,” saka “CMB Housing Solutions” projektu vadītājs Mārtiņš Prīsis.

Černihivu, kas atrodas vien 70 kilometrus no Krievijas un 50 kilometrus no Baltkrievijas robežas, Krievijas armija, sākot iebrukumu Ukrainas teritorijā, turēja aplenkumā divus mēnešus. Ukrainas brīvības cīnītāji pilsētu nosargāja – tomēr tā cieta pamatīgi. Pilnībā nopostīti 527 mājokļi, vēl vairāk nekā divarpus tūkstoši iznīcinātas daļēji.

Līdz ar to šīs Latvijā ražotās moduļu mājas sniegs milzu atbalstu tiem, kuriem krievu armija ir atņēmusi visu. Uzņēmums, kas tika izraudzīts Ekonomikas ministrijas izsludinātajā konkursā, norāda, mājas uzreiz pēc uzstādīšanas būs gatavas dzīvošanai.

“Pilnībā pabeigta no iekšpuses, ārpuses, aprīkota ar gaisa siltumsūkni apkurei un kondicionēšanai vasarā, kā arī ventilācijas sistēma, lai visu laiku būtu pieejama gaisa apmaiņa. Tad, kad sākās Krievijas iebrukums Ukrainas teritorijā, mēs ar draugu braucām palīdzēt uz robežas. Satikām ukraiņu cilvēkus – palīdzējām ar dzīvesvietas nodrošināšanu, turklāt vīrieti, kura bērni ar kustību traucējumiem – pieņēmām darbā -, tajā brīdī mēs sapratām, ka gribam palīdzēt,” saka Prīsis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols pauž ārkārtīgi lielu pateicību Latvijas valstij un uzņēmējiem. Viņš uzsver -, tā kā šīs mājas ir pārvietojamas, tās varēs arī pārvest uz citām izpostītajām pilsētām, kad pirmie namiņu iemītnieki būs atjaunojuši savas dzīvesvietas.

“Nav labāka veida, kā uzvarēt šajā karā – kā parādīt ienaidniekam, ka neatkarīgi no tā, ka viņš uzbrūk mūsu infrastruktūrai, nogalina cilvēkus, iznīcina viņu mājas un visu, kas veidots paaudzēm. Neraugoties uz to visu, mums joprojām ir spēks atjaunot, atjaunot un atjaunot. Un mēs to varam izdarīt, pateicoties tādiem draugiem kā jūs, Latvija un Latvijas iedzīvotāji, kuri nenogurstoši turpina mūs atbalstīt,” saka Ukrainas vēstnieks.

Černihivas apgabalā krievu pasaules atstātās rētas ir redzamas spilgti. Atskaitot dzīvojamo fondu, tur izpostītas aptuveni 70% izglītības iestāžu. Latvijas Ekonomikas ministrija apņēmusies vēl par 500 000 eiro palīdzēt labiekārtot bērnudārzus: iegādāties mēbeles un rotaļlaukumu aprīkojumu. Tāpat Latvija iecerējusi nodrošināt dzelzsbetona civilās patvertnes arī aptuveni pusmiljon eiro vērtībā.

“Arī turpmāk mēs šos jautājumus prioritizēsim – iesaistot mūsu pašu uzņēmējus, kas ar savu darbu var palīdzēt. Arī šis projekts ir paveikts neiedomājamos tempos – kopš aprīļa ir izveidotas 12 mājas, pirmās jau dodas ceļa,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Jāatgādina, ka krievi Černihivu apšaudīja gan ar “Iskander” raķetēm, gan “Grad” sistēmām. Virs pilsētas lidoja arī triecienlidmašīnas un meta uz ēkām bumbas, kopumā nogalinot vairāk nekā 700 cilvēku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tagad pamazām pilsēta tiek atjaunota un cilvēki atgriežas. Taču nekad nevar zināt, kad iebrucēji sarīkos kārtējo slaktiņu. Vēl nesen – augusta vidū – krievi raidīja triecienu pilsētas centram, trāpot Černihivas Drāmas teātrī. Tajā dienā nogalināja septiņus cilvēkus, viņu vidū mazu meitenīti un vēl vairāk nekā 200 cilvēku ievainoja.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm