tv3.lv

Uz Latvijas robežas ar Krieviju izveidoti pirmie žoga kilometri

Jautājumu par robežu Latvija risina nopietni, jo, kā zināms, vislabākās kaimiņattiecības nodrošina kārtīgs žogs, tāpēc uz vairākus simtus kilometru garās robežas ar Krieviju jau šobrīd izveidoti pirmie žoga kilometri.

2016. gada 24. aprīlī 20:19

Šīs būves galvenais mērķis – padarīt nokļūšanu Latvijā iespējami grūtu tiem nelegālajiem robežas šķērsotājiem, kas pēdējā laikā arvien lielākā skaitā pūlas Eiropā nokļūt tieši no Krievijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

LNT Ziņu žurnālists Ivo Jurkāns devās izpētīt, kā šāds žogs uz robežas top, un vai tas izskatās tieši tāds, lai neviens negribētu tam ne apkārt apiet, ne pāri pārkāpt?

Vēl pirms aptuveni pusgada posmam uz Latvijas-Krievijas robežas ar auto piekļūt varēja tikai daļēji. Taču, lai izbūvētu žogu, attīrīts gan piebraucamais ceļš, gan josla gar pašu robežu.

Posms ir aptuveni trīs kilometrus garš. Gan šis, gan arī visi nākamie plānoti vietās, kur ir vislielākās iespējas no Krievijas ienākt kājām. Apvidus ir diezgan purvains. Daudzviet mākslīgie šķēršļi nemaz nav nepieciešami, jo pastāv lielas iespējas iestigt dūksnājā.

Arvien pieaugošais nelegālo robežšķērsotāju skaits ir galvenais iemesls, kādēļ uzsākta tās labiekārtošana un pārbūve.

Aizvadītajā gadā uz tā sauktās ”zaļās robežas” aizturēts rekordliels nelegāļu skaits. 476 personas. Tas ir trīs reizes vairāk nekā pirms gada. Šā gada pirmajos mēnešos statistika papildināta ar 68 gadījumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas-Krievijas robeža stiepjas nepilnu 300 kilometru garumā. Žogu plānots būvēt 92 kilometros, no kuriem 15 varētu tikt pabeigti šogad.

Šeit gan jāņem vērā, ka pats žogs ir projekta vieglākā sadaļa. Izbūve iet roku rokā ar ceļu un taku izbūvi, koku izciršanu.

Šobrīd lielākā uzmanība koncentrēta robežai ar Krieviju. Baltkrievija varētu sekot vēlāk.

Kopumā Latvijas-Krievijas labiekārtošanas darbus plānots veikt četru gadu laikā. Izmaksas – 17,5 miljoni eiro. Par šo gadu bažu nav. Skaidrības nav par nākotni, jo arvien skaļāk sevi piesaka problēmas veselībā, izglītībā, un tās visas saistītas ar papildu finanšu pieprasījumiem.

Šobrīd uz valsts austrumu robežas, galvenokārt, iekrīt Vjetnamas un Afganistānas pilsoņi, kas pašu spēkiem vai izmantojot starpniekus, cenšas nokļūt uz Poliju, Vāciju vai Skandināvijas valstīm.

Vienlaikus eksperti brīdina, ka ierobežojot Sīrijas bēgļu plūsmu Vidusjūrā, migranti varētu aktīvāk izmantot Krievijas teritoriju, lai no tās nokļūtu Eiropā. Tādēļ mūsu robežas stiprināšana no valdības prioritāšu saraksta pazust nedrīkst.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis žogs, protams, nav Berlīnes mūris, kuru nojaukt vai bojāt var tikai ar smago tehniku. Vajadzības gadījumā to var pārkniebt, var paraksties apakša. Taču, kā skaidro robežsardze – galvenais ir iegūt laiku. Ja šāds gadījums tiek konstatēts, apkārtnē tiek izsludināta meklēšana.

Pārkāpēja vai veselas grupas aizturēšanai uz karstām pēdām ir būtiska nozīme tālākajās procedūrās. Jo vairāk faktu un pierādījumu, jo vieglāk pēc tam veikt izraidīšanas procedūru.

Šobrīd nospraustais termiņš pilnīgai Latvijas-Krievijas robežas sakārtošanai nosprausts 2019. gads. Tas ir laiks, kurā ar vairākiem privātajiem zemes īpašniekiem jāatrisina jautājums par daļēju zemes atsavināšanu robežas joslā.

Foto

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm