Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Universālā imunitāte – ĀM pārbauda izvirzītās apsūdzības Indonēzijas goda konsulam Latvijā
Starptautiskais pētniecisko žurnālistu konsorcijs (ICIJ) un ziņu vietne “ProPublica” veikuši vērienīgu izmeklēšanu par dažādu valstu goda konsulu darbību, kas nereti savu statusu izmantojuši savtīgos nolūkos. Pētniecībā uzmanība pievērsta arī Indonēzijas goda konsulam Latvijā Valdim Tilgalim, kurš kādā apsūdzībā vēlējies iegūt goda konsula imunitāti. Latvijas Ārlietu ministrija ir sazinājusies ar drošības dienestiem, lūdzot precizējošu informāciju saistībā ar konkrēto lietu.

ICIJ un “ProPublica” sadarbībā ar 60 citiem medijiem pērnajā gadā publicēja ziņojumu par izmeklēšanas rezultātiem “Diplomāti ēnā”, kas atklāj, kā goda konsuli, izmantojot savu goda konsula statusu, daudzkārt apdraudējuši starptautisko drošību un likuma varu. Izmeklēšanas laikā konstatēti vismaz 500 esošie vai bijušie goda konsuli, kas tikuši apsūdzēti kriminālnoziegumos vai arī bijuši iesaistīti skandālos. Vairumā gadījumu viņi savus amatus saglabājuši.
Uzmanības centrā nonācis arī Indonēzijas goda konsuls Latvijā Valdis Tilgalis. Tiek lēsts, ka viņš savulaik mēģinājis pieprasīt goda konsula imunitāti, kad pret Tilgali 2014. gadā izvirzītas apsūdzības saistībā ar vardarbību pret savu sievu. Galu galā Tilgalim lietā piespriests vien naudas sods.
Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) pētnieciskajiem žurnālistiem atzinusi, ka par Tilgaļa centieniem savtīgos nolūkos izmantot savu goda konsula statusu uzzinājusi vien pēc konkrētā pētījuma. Par šo gadījumu nu sākta izmeklēšana. “Ņemot vērā saņemto informāciju, ministrija šo lietu izskatīs padziļināti. Ministrija pašlaik izskata šo lietu sadarbībā ar tiesībsargājošajām iestādēm,” žurnālistiem komentējuši ĀM pārstāvji.
ĀM preses sekretāre Diāna Eglīte “tv3.lv” apstiprina, ka ministrija par konkrēto gadījumu uzzinājusi no pētnieciskajiem žurnālistiem, kas pie tās vērsušies ar jautājumiem par Tilgali. Ar saņemto informāciju par goda konsula iespējamu dienesta stāvokļa izmantošanu savā labā ĀM sazinājusies ar drošības dienestiem un atbilstoši tās iekšējai kārtībai rīkosies tiklīdz būs saņemta precizējoša informācija.
Eglīte arī uzsver, ka goda konsuliem Latvijā ir jāievēro mūsu valsts likumdošana, kas katram goda konsulam arī ir labi zināms. Līdz ar to ministrija sagaida, ka arī Indonēzijas goda konsuls Tilgalis izprot to atbildību, ko Indonēzijas valsts ir viņam uzticējusi.
Pats Tilgalis ICIJ un “ProPublica” skaidrojis, ka viņam izvirzītās apsūdzības nav patiesas un viņa advokāts solījis, ka konkrētā lieta drīz tikšot aizmirsta. Goda konsuls arī norādījis, ka tieši viņa advokāts ierosinājis izmantot savu goda konsula statusu, kas varētu palīdzēt saņemt imunitāti pret administratīvo procesu. “Diemžēl, kad lieta jau bija procesā, goda konsula statuss nepalīdzēja,” skaidrojis Tilgalis.
Arī citās valstīs izmeklē goda konsulu rīcību un atbrīvo no pienākumu pildīšanas
ICIJ raksta, ka pēc pētniecisko žurnālistu izmeklēšanas arī citas valstis bez ievērības nav atstājušas atklāto informāciju. Piemēram, Vācija un Austrija vēl pirms pētījuma publicēšanas un vien pēc žurnālistu saņemtajiem jautājumiem paziņoja par viena goda konsula atstādināšanu no amata Brazīlijā. Savukārt pētījumam nākot klajā, Somija, Brazīlija un Paragvaja paziņoja par reformām savās brīvprātīgo diplomātu iecelšanas un pārbaudes sistēmās.
Janvārī rīcība sekojusi ne tikai no Latvijas, bet arī Jordānijas. Tās valdība no amata atlaida savu goda konsulu Hondurasā – miljonāru biznesmeni Šukri Kafie, kurš savus goda konsula pienākumus veica vairāk nekā 30 gadus. 2016. gadā Kafie savu goda konsula statusu izmantojis, lai izvairītos no aizturēšanas pēc aresta par krāpšanos. Pats goda konsuls žurnālistiem skaidrojis, ka pret viņu vērstās kriminālapsūdzības, kas vēlāk tikušas noraidītas, bijušas politiski motivētas.
Kafie gan nav vienīgais goda konsuls, kuru Jordānijas valdība lēmusi pēc žurnālistu izmeklēšanas atlaist – kopumā šādi goda konsuli valstī ir seši.
Tāpat Izraēlā sākta goda konsulu pārbaude saistībā ar apsūdzībām par korupciju un citām krimināllietām. Valsts prasības paredz, ka šajā amatā var stāties tikai tie, kas “atbrīvoti no jebkādiem morālās tīrības plankumiem”. Žurnālistu izmeklēšanām gan atklājies, ka Izraēla par goda konsulu iecēlusi kādu, kurš iepriekš notiesāts par krāpšanu, un citus goda konsulus, kuriem izvirzītas apsūdzības korupcijā, naudas atmazgāšanā, dimantu tirdzniecībā un pat izvarošanā.
Izraēlas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka izskatīs divu pašreizējo goda konsulu statusus. Viens bijis galvenais liecinieks plašā korupcijas lietā Āfrikā, bet otrs nesen izmantojis savu goda konsulu statusu, lai neļautu Itālijas policijai veikt kratīšanu viņa mājās nelikumīga politiskā finansējuma izmeklēšanā.
Kā arī Spānijā pētniecisko žurnālistu rīcībā nonācis ekskluzīvs policijas ziņojums par notiekošo izmeklēšanu pret valsts goda konsuliem, kuri aizturēti aizdomās par naudas atmazgāšanu, palīdzot iespējamam narkotiku tirgonim. Goda konsuli gan noliedz savu vainu un pret tiem izvirzītās apsūdzības.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!