tv3.lv

Ukrainas prezidenta Zelenska uzruna Saeimai

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien, 26. maijā, Saeimas sēdē uzrunāja Latvijas parlamentu. “tv3.lv” piedāvāja sekot līdzi viņa uzrunai tiešraidē. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece pirms Zelenska runas vēlreiz apliecināja, ka Latvijas tauta un parlaments atbalsta un vienmēr atbalstīs Ukrainu, uz ko Ukrainas prezidents pauda pateicību par saņemto atbalstu no visas Latvijas tautas.

26. maijā 14:03

“Jūs uztverat mūsu cīņu par brīvību kā savu, un tieši tā tas ir,” viņš pauda, piebilstot, ka patlaban karā tiek noteikts, kas dominēs Eiropā – taisnīgums vai okupācija, represijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zelenskis pateicās par Latvijas nostāšanos Ukrainas pusē, ar ko Ukraina varēja pretoties Krievijas spēkiem, – Latvijas esot bijusi starp pirmajām valstīm, kas palīdzēja un parāda nostāju pret pilsoņiem, kas atrodas Latvijā. Viņš ir pateicīgs par šo palīdzību.

Ukrainas prezidents arī atzina – ir dažas ietekmīgas valstis, kas ir stingri nostājušās uz savām kājām, bet nerod drosmi, lai pārliecinoši nostātos Ukrainas pusē ar atbalstu. Bieži iemesls, kāpēc tā notiek, ir nauda, – ir tie, kas meklē vien izdevību un ir spējīgi domāt tikai par ienākumiem. Tāpat, pēc Zelenska teiktā, ir tādi, kas cer, ka spēs nomierināt Krieviju, ja nereaģēs pret tās darbībām ar agresiju.

Taču par visu augstāk jānostāda kā vērtība cilvēks – par šķietamu īslaicīgu mieru cena ir daudzu tūkstoši deportēto, miljoniem bojāgājušo, uzsvēra Ukrainas prezidents. Viņš atgādināja, ka Krievija atklāti runā par to, ka ar Ukrainu neaprobežojusies, ka tai ir vajadzīgas citas Eiropas valstis. Pēc Zelenska teiktā, iepriekš minētā kontekstā stingri un visos līmeņos jācīnās par katras valsts principiem, – nevienas tautas intereses nedrīkst ignorēt attiecībā pret citas tautas, lai gan patlaban ar šādu ietekmīgu valstu rīcību Ukrainai tiek piešķirta mazāka vērtība un nozīme, nekā tautām, kas var rīkoties ar ieročiem. Arī atsevišķu valstu līderu aicinājums Ukrainai piekāpties teritoriālā ziņā liecina, ka Ukrainas intereses tiek vērtētas mazāk augstu nekā citu valstu.

Zelenskis vēlreiz uzsvēra – ja Krievija dosies cīņā pret citu valsti, NATO būs spiesti lemt, vai palīdzēt jeb nē. Taču, ko gan alianse varēs izlemt, ja necienīs katru tautu individuāli? Tāpēc nepieciešams spēks un vienotība Eiropā, lai nodrošinātu visu reģiona valstu drošību un Krievija par paveikto samaksātu. Naftas embargo jāpieņem ar vēl spēcīgākām sankcijām, nepieciešams Eiropas potenciāls, lai sauktu Krieviju pie tiesas.

Komentējot plānoto Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska uzrunu Saeimai, politologs Ojārs Skudra ceturtdienas, 16. maija, TV3 Ziņu raidījumā “900 sekundes”  teica, ka konkrēti Latvijai runā galvenokārt varētu tikt pausta pateicība par militāro palīdzību, tāpat Zelenskis varētu akcentēt problēmas Ukrainā, tostarp kavētās graudu piegādes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau ziņots, ka Saeimas sēdes laikā paredzēta Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska uzruna Latvijas parlamentam. Ukrainas prezidents Saeimu uzrunāja pēc Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces uzaicinājuma.

Mūrniece kopā ar Igaunijas un Lietuvas parlamentu priekšsēdētājiem bija pirmie parlamentu spīkeri, kas pēc kara sākuma apmeklēja Kijivu, 2022. gada 24. martā tiekoties ar Ukrainas parlamentāriešiem un arī Ukrainas prezidentu.

Saeimas priekšsēdētāja iepriekš norādīja, ka Ukraina varonīgi cīnās pret Krievijas okupantiem, bet prezidents Zelenskis turpina iedvesmot taisnīgai cīņai par brīvību, un tā ir cīņa ne tikai par Ukrainas brīvību. “Ukraina aizstāv vērtības, kuras ir visas demokrātiskās pasaules dzīvesveida pamatā – brīvība, miers un demokrātija,” viņa pauda.

Saeimas deputātus šā gada 7.aprīlī uzrunāja arī Verhovna Radas priekšsēdētājs Ruslans Stefančuks, bet 9. maijā Latviju vizītē apmeklēja parlamenta vicespīkere Olena Kondratjuka.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm