Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils turpina kristies, bet aizvien kritiski augsts

Kopš sestdienas rīta līdz plkst.6 svētdienas rītā ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pazeminājies par 24 centimetriem, vēlāk krities vēl vairāk, taču aizvien pārsniedz sarkanā brīdinājuma kritēriju – 8,4 metru atzīmi, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.

15. janvārī 8:50

Tas joprojām ir kritiski augsts, par nepilniem 30 centimetriem pārsniedzot sarkanā brīdinājuma kritēriju – 8,4 metru atzīmi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jēkabpils novada pašvaldība norāda, ka situācija Jēkabpilī aizvien ir bīstama, bet pagaidām stabila. Applūst plašas teritorijas, turpinās aizsargdambja stiprināšana.

Valsts prezidents Egils Levits šorīt ar iekšlietu ministru Māri Kučinski pārrunāja situāciju Jēkabpilī. “Stāvoklis ir stabils, bet bīstamība saglabājas. Pašvaldība kopā ar visiem dienestiem darbojas profesionāli un efektīvi. Iedzīvotājiem tiek sniegta nepieciešamā palīdzība. Par konkrēto turpmāko nepieciešamo rīcību šodien lems Ministru Kabineta Krīzes vadības padome. Sekošu līdzi lemtā īstenošanai un situācijas attīstībai Jēkabpilī,” pēc sarunas pauda Levits.

Augstākais ūdens līmenis – 8,92 metri virs nulles punkta – Jēkabpils novērojumu stacijā tika sasniegts sestdien ap plkst.9 rītā. Tas bija tikai piecus centimetrus zemāks par 1981.gada pavasara plūdu rekordu.

Pēdējā diennaktī Daugavā pie Jēkabpils nav reģistrētas krasas ūdens līmeņa svārstības. Ūdens līmeņa pazemināšanās ir lēna, bet stabila.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī novērojumu stacijās augšpus Jēkabpils, kā arī pie Zeļķu tilta ūdens līmenis Daugavā ir stabils vai lēni pazeminās. Pie Pļaviņām turpinās ūdens līmeņa svārstības normas robežās.

Jēkabpils novada mērs Raivis Ragainis (LZP) videouzrunā “Facebook” informēja, ka vēl viena diennakts Jēkabpilī ir aizvadīta. Lai gan ūdens līmenis Daugavā nokrities vidēji par 20 centimetriem, negatīvais aspekts – ledus masa nav izkustējusies it nemaz. Tomēr pozitīvi, ka pilsētas aizsargdambis nakti ir izturējis.

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils lēnām, bet tomēr krītas – plkst. 8 tas bija noktities līdz 8,67 metriem – tas nozīmē, ka krities jau par apmēram 24, 25 centimetriem. Tikmēr no plūdiem visvairāk cietusi Pļaviņu ielas augšdaļa, Mežrūpnieki. Piepildījušās zemākās vietas, kur ir grāvji un dīķi, piemēram, dīķis pie pilsētas domes. Šobrīd situācija ir stabila, lielu apdraudējumu ūdens masa nerada.

Pašvaldībā notikusi būvnieku sanāksme par to, kā tālāk rīkoties saistībā ar dambja saglabāšanu. Jēkabpilī ir ieradušies arī hidrologi, ar kuru palīdzību izstrādā scenārijus tam, kā varētu dabūt vilkmi nekustīgajam ledum. Ledus sablīvējums ir izvdeidojies posmā apmēram no Pļaviņām līdz upes augštecei Jēkabpilī.

Tehnikas pašvaldībai pietiekot, uzņēmēji pašvaldībā ir atveduši savas tehnikas vienības, lai veiktu darbus. Viņš arī pateicās dienestam, kuri pašaizliedzīgi strādā bīstamajā teritorijā un glābj gan dambi, kā arī pilsētu. Tāpat paldies jāsaka sabiedrībai – atbalsta piedāvājumi tiek sniegti daudz. Tomēr šobrīd brīvprātīgo iesaiste var tikai traucēt, jo, ja situācija pasliktinātos, būtu jārīkojas ārkārtīgi operatīvi, kam brīvprātīgie šajā fāzē tikai traucētu, skaidroja pašvaldības vadītājs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krustpils iedzīvotājiem plūdu bīstamība patlaban ir krietni zemāka, jo dambis Krustpils labajā pusē tur spiedienu. Lai gan Rīgas iela Krustpilī ir applūdusi, bet tas ir maksimums šajā vietā, plašāki plūdi Krustpilī nav paredzami.

Jēkabpils novada pašvaldības Civilās aizsardzības inženieris Tālis Zalva informēja, ka 15.janvāra naktī, plkst. 3.30, situācija Daugavā pie Jēkabpils bijusi bīstama, bet stabila. Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils tobrīd bija ap 8,73 metriem.

Pašvaldība piesaistījusi hidroinženieri, kas kopā ar pašvaldības vadību un citiem atbildīgajiem speciālistiem nepārtraukti novērojis situāciju, kā arī konsultējis par plūdu radīto apdraudējumu novēršanas veidiem.

Pašvaldības vadība, drošības dienesti, komunikācijas centrs un citi atbildīgie speciālisti arī naktī turpināja veikt savu darbu.

SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT) pārstāvji informēja, ka kompānija sestdienas vakarā uz Jēkabpili nogādājusi papildu pārvietojamo bāzes staciju, lai nodrošinātu mobilo sakaru nepārtrauktību. Sestdien tā jau sākusi darbu. Patlaban LMT pilnā apmērā turpina Jēkabpilī nodrošināt sakarus – balss zvanus un internetu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai novērstu situāciju, kad plūdu izraisītā elektropadeves zuduma rezultātā pārtrūkst sakari, LMT speciālisti sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) un Jēkabpils pašvaldību sestdienas vakarā un naktī apjozuši esošo sakaru aparatūru ar boju un sūknējuši tās iekšpusē esošo ūdeni.

LVĢMC dati liecina, ka citviet Latvijā paaugstinās ūdens līmenis ir Ogres lejtecē, bet tas netuvojas bīstamai atzīmei. Paaugstināts ūdens līmenis saglabājas Lielupē; pēdējās stundās pie Jelgavas tas vairs nav kāpis.

Lietus dēļ lielākajā daļā upju ūdens līmenis ceļas. Visā valsts teritorijā aizvien spēkā hidrologu izsludinātais dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs, pie Pļaviņu ūdenskrātuves spēkā oranžais brīdinājums, pie Daugavas Jēkabpils novadā – sarkanais brīdinājums, kas pagaidām pagarināts līdz plkst.14 pirmdien.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm