Ūdenslīmenis Daugavā jau pārāk augsts drošai enerģijas ražošanai, HES izlaiž lieko

27. martā 18:07

Saistībā ar spēcīgiem nokrišņiem Daugavas baseinā Baltkrievijā un Krievijā aprīļa pirmajā pusē Latviju varētu skart pēdējā desmitgadē lielākie likteņupes plūdi. Tas rada drošības riskus ne tikai upes tuvumā dzīvojošajiem, bet arī hidroelektrostacijām, kas norāda – ūdens līmenis jau tagad ir augstāks nekā nepieciešams.

Jau vēstīts, ka atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem patlaban pie Daugavas sāk applūst zemākās palienes. Pēdējās divās nedēļās ūdenslīmenis Daugavā pie Latvijas un Baltkrievijas robežas cēlies par piecarpus metriem, pie Daugavpils – par četriem metriem, pie Jēkabpils – par diviem metriem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt kaimiņvalstīs gaidāmo spēcīgo lietavu dēļ tiek lēsts, ka likteņupes ūdenslīmenis varētu kāpt vēl par vairākiem metriem. Lai pārsniegtu 2013. gada aprīļa palu līmeni, ūdenim Daugavā vēl jāpakāpjas par divarpus metriem. Tiesa, vienlaikus netiek prognozēts, ka ūdenslīmenis Jēkabpilī sasniegs to pašu robežu ko šā gada janvārī.

Kamēr vēl tikai gaidām iespējamos palu apmērus, hidroelektrostacijas (HES) sāk zvanīt sava veida trauksmes zvanus, jo jau esošais ūdenslīmenis ir par augstu drošai enerģijas ražošanai. Piemēram, kā noskaidroja TV3 Ziņas, Ķeguma HES vērumā ūdens daudzums ir pārsniedzis to lielumu, kuru varētu lietderīgi izmantot enerģijas ražošanai.

Lai neapdraudētu staciju, tajā pirmdien atvērts viens no aizvariem, tādējādi izlaižot lieko ūdeni. HES pārstāvji gan norāda, ka šāda rīcība nekādu tiešu ietekmi uz ūdenslīmeni Daugavā neatstās, jo tas varētu palielināties tikai par dažiem centimetriem.

Vairāk par gaidāmajiem paliem un drošības riskiem uzzini TV3 Ziņās pulksten 20.00

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm