Ūdeļu fermā novērotas potenciāli bīstamas Covid‑19 vīrusa mutācijas

2021. gada 14. decembrī 20:00

Zemkopības ministrija rosinās likvidēt ūdeles uzņēmuma “Baltic Devon Mink” kažokzvēru fermā. Dzīvnieku vidū izplatījies Covid-19, turklāt ne tikai ieperinājies, bet tikusi novērota arī dažādu Covid-19 mutāciju veidošanās, un arī pārnese uz cilvēkiem. Zvēru likvidācija valstij izmaksās pamatīgu summu, jo ražotne ir milzīga, vēsta TV3 Ziņas.

Latvijā pirmo reizi ūdeļu mirstīgajās atliekās Covid-19 konstatēja pavasarī un izrādās, ka viļņveidīgi vīrusa uzliesmojumi fermā bijuši visus pēdējos septiņus mēnešus.

Zinātnieki seko Covid-19 izplatībai ūdeļu fermā jau no aprīļa un kopumā sekvenēti vairāk nekā 100 gan ūdeļu, gan fermas darbinieku vīrusa paraugi. Atklājumi diezgan satraucoši – kopumā konstatētas vismaz četras potenciāli bīstamas vīrusa mutācijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Monta Brīvība
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniece

“Trīs no tām zinātniskajā literatūrā aprakstītas kā tādas, kas palielina vīrusa transmisiju, respektīvi, tās varētu padarīt vīrusu lipīgāku. Un viena no tām ir saistīta ar antivielu neitralizācijas efektivitātes samazināšanos, līdz ar to pastāv bažas, ka šī konkrētā mutācija varētu mazināt vakcīnu efektivitāti tad, ja tā nokļūtu cilvēkos.”

Fermā cirkulējošais paveids pats par sevi nav bīstams, taču bažas rada tieši mutācijas. Zinātnieki pierādījuši, ka vismaz astoņos gadījumos ar šīm ūdelēs atrastajām mutācijām inficējušies arī fermas darbinieki.

Turpinoties kontaktiem starp dzīvniekiem un cilvēkiem, nav izslēgts, ka fermā varētu iekļūt jebkāds vīrusa paveids, tostarp, omikrons. Patlaban mutētā paveida izplatība ārpus fermas robežām neesot konstatēta, bet tā kā dzīvnieku audzētavā ir ļoti daudz, neesot pamata domāt, ka vīrusa attīstība apstāsies.

Monta Brīvība
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniece

“Problēma ir tajā, ka mēs nevaram prognozēt, kādā virzienā evolūcija notiks. Mēs nevaram prognozēt, kādas jaunas mutācijas radīsies, un mēs nevaram prognozēt, ka tad, kad šīs mutācijas ir radušās, kāda ietekme tām būs uz cilvēkiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zinātnieki regulāri par atklājumiem informējuši arī Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), kā arī Zemkopības ministriju. Vairākus mēnešus no atbildīgajām iestādēm nav bijis nekādas reakcijas, taču tagad nolemts dzīvniekus fermā likvidēt.

Lasi vēl – Rosinās likvidēt ūdeles “Baltic Devon Mink” kažokzvēru novietnēs

Jānis Eglītis
Zemkopības ministra biroja vadītājs

“Ja maija sākumā SPKC konstatēja, ka iespējamie draudi sabiedrībai nepastāv, tad šobrīd SPKC ar savu jaunāko ziņojumu mainījuši pozīciju. SPKC savā ziņojumā min, ka iespējamas dažādas mutācijas, kuras viņi nevar paredzēt, un mums nav iemesla apšaubīt viņu paveikto darbu.”

Fermā patlaban ir vairāk nekā 110 000 dzīvnieku. Par utilizāciju vēl būs jālemj valdībai, taču process varētu izmaksāt vismaz 20 miljonus.

Jānis Eglītis
Zemkopības ministra biroja vadītājs

“Šobrīd mēs runājam par 20 miljoniem, kas varētu sastādīt tīrās likvidācijas izmaksas. Mēs šobrīd vēl nerunājam par iespējamām kompensācijām, kas varētu būt, liekot uzņēmējam pārtraukt darbību, jo skaidrs, ja uzņēmēji ir investējuši ir jādomā, ko darīt ar šīm investīcijām un, kas notiek ar viņām tālāk.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pārtikas un veterinārajā dienestā stāstīja, ka pašām ūdelēm saslimšana ar Covid-19 nav bijusi smaga un lielākoties dzīvnieki vīrusu pārslimojuši asimptomātiski. Latvijā ir vēl četras citas kažokzvēru audzētavas, un tajās līdz šim vīruss nav konstatēts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm