TV3 Ziņas skaidro, kāpēc par ēdināšanu izglītības iestādēs Rīgā būs jāpiemaksā?

Līdz šim bērnudārznieku un skolēnu ēdināšanas finansējumu sedza pašvaldība, taču no 1. septembra daļa būs jāapmaksā vecākiem. TV3 Ziņas skaidroja, cik lielā apmērā vecākiem par savu atvašu ēdināšanu izglītības iestādēs būs jāpiemaksā un kāpēc tā.

2022. gada 27. aprīlī 20:30

1,42 – summa, ko pašvaldība maksā ēdinātājiem, nav mainījusies kopš 2014. gada. Taču šajā laikā pieaugušas izejvielu cenas, algas kāpušas, maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem. Ēdinātāji saka – par 1,42 eiro kļuvis neiespējami pabarot bērnus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jānodrošina ēdiens atbilstoši uztura normām, zaļajam iepirkumam – tas šobrīd vispār vairs nav iespējams,” saka Rīgas 13. vidusskolas ēdināšanas struktūrvienības vadītāja Klinta Šeidere.

“Par šiem astoņiem gadiem pakalpojumu inflācija ir 50% uz pērno decembri,” norāda “Baltic Restaurants” valdes loceklis Guntis Bredovskis.

“Baltic Restaurants”, kas nodrošina ēdināšanu 73 mācību iestādēs septiņās pašvaldībās, par pietiekamu vienas porcijas summu vēlētos divus eiro. Par to tas varētu iegādāties kvalitatīvus pārtikas produktus, segt visus maksājumus.

Guntis Bredovskis
“Baltic Restaurants” valdes loceklis

“Lai mēs neatgrieztos pie tādas situācijas, ka pēc astoņiem gadiem skrienam kā sadeguši, jo ir ziepes, tad vajadzētu runāt par indeksāciju. Tas būtu tikai normāli, ka indeksācija pa gabaliņam pa gabaliņam, pa centiem pielikt klāt katru gadu.”

Lai Rīgas dome no budžeta spētu finansēt ēdinātāju vēlamos divus eiro par skolēnu pusdienu porciju un četrus eiro par bērnudārznieku trīsreizēju ēdināšanu, nepieciešami papildu 17 miljoni eiro gadā. Pašvaldībai šādas naudas nav. Nolemts, ka 50% porcijas summas nāksies segt vecākiem. Proti, viens eiro par skolēniem, divi eiro par bērnudārzniekiem. Nedēļā attiecīgi pieci un 10 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iveta Ratinīka
RD Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja, “Latvijas attīstībai”

“Šīs izmaiņas neskars maznodrošinātās ģimenes un daudzbērnu ģimenes. Rīgā šādi ir 12 000 bērnu. Vērtēsim iespēju nodrošināt ēdināšanu arī tiem, kuriem mazliet pietrūkst līdz maznodrošinātā statusa, bet būtu grūtības segt līdzmaksājumu.”

Vecāku intereses pārstāvošā organizācija “MammāmUnTētiem” izprot, ka par 1,42 eiro ir grūti pagatavot labu maltīti. Sapratni par pašvaldības vēlmi, lai vecāki līdzfinansē pusi no bērnu ēdināšanas izmaksām, pavada arī vēlme pēc kvalitātes kritēriju pārskatīšanas.

Gunita Krilova
portāla “mammamuntetiem.lv” redaktore

“Bērni reizēm sūdzas, ka ēdiens ir auksts, salipis, dīvainas formas, konsistences, garšas, atkārtojas viens un tas pats. Mūsu redzējums – vecāki ir gatavi uz izmaksām, bet arī nosacījumiem.”

Uzņēmumi, kas nodrošina ēdināšanu mācību iestādēs reģionos, vēlas, lai arī šīs citas pašvaldības seko Rīgas piemēram. Otrs variants – vēršanās Izglītības ministrijā. Ja samaksu par vienu porciju nepalielinās, daļā Latvijas skolu jaunais mācību gads var sākties bez pusdienām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm