Kādēļ apkures tarifi sarūk gausāk nekā gāzes cenas?

Sezonas noslēgumā daudzviet sarūk apkures tarifi. Pēdējā laikā desmitiem uzņēmumu prasa regulatoram tos pārskatīt, tostarp, ņemot vērā gāzes cenu tendences biržā, kur gan kritumi ir krietni lielāki. TV3 Ziņas skaidro, kāpēc tā un vai uzņēmumi jau gatavojas nākamajai apkures sezonai.

Neraugoties uz tādiem ziemīgākiem laikapstākļiem šodien, var uzskatīt, ka apkures sezona jau ir finiša taisnē. Pēdējā laikā arī pamatīgi nokritušās dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas Nīderlandes TTF biržā. Iemesli šim dramatiskajam samazinājumam ir trīs. Pirmkārt, neierasti siltā ziema. Otrkārt, paši Eiropā būtiski samazinājām šā resursa patēriņu. Treškārt, tā sauktie lokdauni Ķīnā, pamatīgi samazinot pieprasījuma pēc gāzes Āzijā.

Pēdējā laikā arī arvien vairāk paziņojumu no sabiedrisko pakalpojumu regulatora par to, ka dažādās vietās Latvijā mazinās siltumenerģijas tarifs. Vairumā gadījumu te runa par tiem komersantiem, kam bijuši īsāka termiņa līgumi vai tādi, kas piesaistīti ikmēneša vairumtirgus cenu izmaiņām. Līdz to nonākšanai līdz lietotājiem ierasti vajadzīgi aptuveni divi mēneši, kamēr tarifu pārskata.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt vēl no aprīļa tarifa samazinājumam pievienosies, piemēram, Rīga, Jūrmala, Jelgava, Daugavpils un daudzas citas vietas, taču visi šie jau notikušie un vēl tikai gaidāmie kritumi ir lēzenāki nekā biržā.

Jānis Miķelsons
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izpilddirektors

“Pirms šī straujā cenu pieauguma bija divi pandēmijas gadi ar netipiski zemām cenām. Bija komersanti, kuriem bija izdevies noslēgt fiksētas cena līgumu uz pusgadu vai gadu, kamēr cena bija salīdzinoši zema, līdz ar to tas pieaugums tika rēķināts pret ļoti zemu sākotnējo līmeni. Tagad tas atgriežas uz cenas līmeni, kas ir varbūt divreiz augstāks, nekā tas ir bijis pandēmijas ekonomikas depresijas laikā.”

“Jāņem vērā, ka tā ir tīrā gāzes cena tur, Holandē. Jāpierēķina klāt gan transports, gan visi nodokļi. Tā nav tā cena, par ko mēs iepērkam dabasgāzi, ko izmantojam savās katlumājās,” paskaidroja “Jūrmalas siltuma” vadītājs, Siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Valdis Vītoliņš.

Siltumapgādes uzņēmumi sākuši gatavoties nākamajai apkures sezonai. Piemēram, Jūrmalā jau noslēgts dabasgāzes līgums par fiksētu tarifu. Savukārt šķelda, kam arī cena samazinājusies, sagādāta šai vasarai, kuras beigās iecerēts saprast, kas tālāk notiek koksnes kurināmā tirgū.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valdis Vītoliņš
“Jūrmalas siltuma” vadītājs, Siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis

“Pie šīm energoresursu cenām, kādas ir patlaban, varētu teikt, ka siltuma tarifi būs robežās no 70 līdz 90 vai 100 eiro par megavatstundu. Tas ir būtiski zemāk nekā pašreiz, lai gan šobrīd varbūt cilvēki jūt to augsto cenu, jo joprojām strādā valsts nodrošinātie atbalsta mehānismi.”

Lai gan arī nākamā apkures sezona nekāda diži lētā nesolās, prognozējams, ka problēmām vismaz nevajadzētu būt ar fizisku gāzes sagādi, par ko bija bažas pērn.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm