Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Trauksmes brīdī “Alfas” evakuācijas izejas durvis atverās ar lielu laika nobīdi
Evakuācijas izejai jābūt ātrākajam un drošākajam ceļam, kā pamest publisku objektu apdraudējuma gadījumā. Tomēr piektdienas vakarā tirdzniecības parkā “Alfa” izveidojās nestandarta situācija – apmeklētājiem, skanot brīdinājuma signālam, ēka bija jāpamet.
Kinoteātra apmeklētāja Dace LNT Ziņām dalās ar piedzīvoto. “Neviens nekur nepavadīja, vienkārši tika atvērtas durvis, un cilvēki pa tām arī gāja tālāk, skatoties uz sienām, kur tur kādas norādes par avārijas izejām. Nebija neviena darbinieka, kurš kaut ko vadītu, ieteiktu, neko…”
Vēl lielāks pārsteigums apmeklētājus sagaidīja pie evakuācijas izejas – ātrākā un drošākā ceļa, kā ēku pamest. Durvis bija slēgtas.
“Alfā” ir uzstādītas sistēmas, kas, atskanot ziņojumam par evakuācijas nepieciešamību, atslēdz visas evakuācijas durvis. Konkrētajā gadījumā pagaidām nenoskaidrotu iemeslu dēļ durvis tika atslēgtas ar laika nobīdi. Šobrīd “Alfā” strādā tehniskais personāls, lai noskaidrotu. Skaidrs, ka “Alfa” ir ieinteresēta, lai nepieļautu šādas situācijas.
Par laimi, aizdomas par reālu apdraudējumu nepiepildījās, taču, ja tas notiktu, Dace par iespējamo notikumu attīstību bažījas. “Ja tajā brīdī būtu kāds krakšķis vai dūmu smarža, kaut kas… sāktos reāla panika. Un cilvēki viens otru tur traumētu un nobeigtu.”
“Ja ir plānota pārbaude, tad visas durvis tiek turētas vaļā, bet, ja ir neplānotas pārbaudes, tad bieži vien durvis ir ciet un viņas laikus attaisīt nevar,” atklāj VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.
VUGD pārstāvim nākas atzīt, ka nereti publisko objektu darbinieki grēko. Durvis mēdz būt aizkrāmētas vai slēgtas. Lai gan spēkā esošie noteikumi paredz, ka tās jāspēj atvērt zibenīgi. “Pie jebkurām durvīm pieejot, ja tās ir mehāniski bloķētas, trīs sekunžu laikā ir jābūt iespējas tās atvērt.”
Viena no biežākajām atrunām, kādēļ evakuācijas izejas tiek slēgtas – lai tās neizmanto nepiederošas personas. Atveroties nostrādā signalizācija, tā ir jādeaktivizē, un citas problēmas. Taču tas ir nepareizi, nelikumīgi un bīstami. Nekad nevar zināt, kad būs īstais brīdis un durvīm izrādīsies cilvēku dzīvības cena.
Uzskatāms piemērs – 2018. gada marta ugunsgrēks Krievijā. Tirdzniecības centrā Kemerovas pilsētā bojā gāja 64 cilvēki. Daudzi metās uz evakuācijas izejām, taču tās bija ciet.
Latvijā līdz ar jaunajiem, pirms trim gadiem apstiprinātajiem ugunsdrošības noteikumiem ēkām, kurās tiek veikta saimnieciskā darbība vai kurās pulcējas liels cilvēku skaits, pat ir atrunāts evakuācijas izeju skaits. Taču tā ir tikai teorija, ja praksē tās tik un tā ir ciet.
Plānotas pārbaudes tirdzniecības centros Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests veic vismaz reizi trijos gados. Neplānotas pārbaudes, galvenokārt, notiek pēc sūdzību saņemšanas.
Foto: ugunsgrēks tirdzniecības centrā Krievijā
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!