Topošā medicīnas māsa: Covid‑19 piemaksas ir beigušās un algas daudziem sarūk

Protestā šodien piedalījās gan daudzus gadus medicīnā strādājošie, gan mediķi, kuri šo profesiju izvēlējušies pavisam nesen. Viņu motivācija piedalīties streikā esot vēlme parādīt, ka labas algas nebūt nav visiem nozarē strādājošajiem un vismazāk novērtēts ir atbalsta personāls. TV3 Ziņas tikās ar māsas palīgu Mudīti Moldāni.

Tā vietā, lai dotos uz darbu Aknīstes psihoneiroloģiskajā slimnīcā, Mudīte šorīt mēroja ceļu uz Rīgu, lai piedalītos protestā. Teju 30 gadus slimnīcā viņa nostrādājusi par iepirkumu speciālisti, bet finansiālu apsvērumu dēļ nesen nolēmusi profesiju mainīt un kļūt par medicīnas māsas palīgu.

Mudīte Moldāne
topošā medicīnas māsas palīdze

“Māsu palīgs var strādāt divos darbos un algu lielāku nopelnīt, līdz ar to es arī nolēmu par labu bērniem, lai varu izskolot.”

Māsu palīgu trūkst gan nozarē kopumā, gan arī slimnīcā, kurā strādā Mudīte. Lai gan mainīt nodarbošanos viņa izvēlējusies labprātīgi, jau tagad no kolēģu teiktā noprotams, – lai nopelnītu vairāk par minimālo algu, nāksies strādāt daudz un smagi.

“Cilvēki strādā divos, pat trijos darbos, bet tā ir tāda kā cilvēka izdegšana. Viņš strādā vairākos darbos, bet tajā otrā darbā pēc diennakts maiņas viņš vairs nav tik efektīvs, nevar strādāt ar tādu atdevi, kā strādāja pirmo dienu. Viņš ir noguris, bet strādā tādēļ, ka viņam vajag izdzīvot,” saka topošā medicīnas māsas palīdze.

Māsu palīga galvenais uzdevums ir pacientu pabarot, apģērbt un apmazgāt. Tiesa gan, psihoneiroloģiskajā slimnīcā darbs ir vēl smagāks tieši emocionālā ziņā.

Mudīte Moldāne
topošā medicīnas māsas palīdze

“Tur atrodas psihiski slimi cilvēki, ar viņiem ir ļoti grūti saprasties. Ar viņiem jāmāk kontaktēties, jo, ja tu ne tā pateiksi, ne tā paskatīsies, viņā rodas agresija, un tādā veidā var arī gūt traumas. Tā ir ikdiena.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mudīte nenoliedz, ka daudziem ārstiem algas, iespējams, tiešām ir labas, taču viņa vairāk iestājas par mazāk atalgoto atbalsta personālu. Visvairāk sāpot apziņa, ka valdība solījumus bieži vien vienkārši nepilda un algu jautājums katru gadu jācilā no jauna.

“Teica 4%, ka pielika ar šā gada janvāri, nu, ne jau visiem pielika tos 4%. Iet un lūgties katru reizi? Mēs jau runājām, ka jau ir bezjēdzīgi mūs vairs neuzklausa,” atzīst topošā medicīnas māsas palīdze.

Arī arguments par Covid-19 laikā piešķirtajām piemaksām kritiku neiztur.

Mudīte Moldāne
topošā medicīnas māsas palīdze

“Ar tām Covid-19 piemaksām, loģiski, algas ir lielas, bet tās jau nebūs mūžīgi. To jau vairs nebūs, to Covid-19 piemaksu un viss, un ko tad? Tās algas uzreiz kritīs, samazināsies. Ja būtu normāla alga, cilvēks neskrietu strādāt nez cik darbos, viņš atpūstos.”

Ņemot vērā, ka daudzi kolēģi nebija gatavi atstāt pacientus nepieskatītus un neaprūpētus, Mudīte uzskata, ka arī trīs simtu mediķu streiks ir vērā ņemams. Viņas lielākā motivācija tajā piedalīties ir gan, lai paustu attieksmi par valdības lēmumu izpildi, gan lai nodrošinātu savu nākotni.

“Kādam tas ir jādara, ja nedarīs neviens, tas nebūs normāli. Kādam tas ir jādara, jāstāv ar visiem kopā un jācenšas pierādīt, ka mums tas pienākas,” saka topošā medicīnas māsas palīdze.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm