TM: Lēmums izņemt keramiķa darbus no izstādes Rotko centrā ir pašvaldības kompetencē

Tieslietu ministrija (TM) atbildē Daugavpils pašvaldībai paudusi, ka lēmums par keramiķa Sandera Raudsepa darbu izņemšanu no izstādes Marka Rotko centrā ir pašvaldības kompetencē, darīja zināmu Tieslietu ministrijā (TM).

15. martā 16:01

Daugavpils pašvaldība aģentūru LETA informē, ka pērnā gada novembrī Daugavpils pašvaldībā tika saņemtas vairākas iedzīvotāju, biedrību un reliģisko organizāciju pārstāvju sūdzības par to, ka daži no Rotko mākslas centrā izstādītajiem darbiem aizskar ticīgo cilvēku reliģiskās jūtas. Šie darbi tika definēti kā zaimojoši un provokatīvi, bet garīdzniecības pārstāvju kolektīvajā iesniegumā ekspozīcija vērtēta kā nepieņemama iejaukšanās sakrālajā telpā, naida propagandēšana pret kristietību, disonanses radīšana saistībā ar tradicionālajām un kristīgajām vērtībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

TM Daugavpils pilsētas pašvaldībai norādīja, ka TM kompetencē nav vērtēt konkrētos mākslas darbus. Marka Rotko centrs Daugavpilī ir pašvaldības izveidota iestāde, par kuras darbību atbildīga ir pašvaldība, līdz ar to arī pamatota lēmuma pieņemšana ir pašvaldības kompetencē.

Vienlaikus ministrija norāda, ka, vērtējot situāciju, nepieciešams noskaidrot, vai trīs mākslas darbu izņemšana no mākslas centra ir bijusi samērīga attiecībā pret sabiedrības grupas iespējamo reliģisko jūtu aizskārumu. Tāpat ministrija aicinājusi pašvaldību situāciju vērtēt, ņemot vērā māksliniecisko izpausmes brīvību, vārda brīvību un reliģiskās pārliecības brīvību Satversmes kontekstā, kā arī, pamatojoties uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.

Pašvaldība uzskata, ka, saņemot iedzīvotāju kolektīvu sūdzību, biedrību un reliģisko organizāciju pārstāvju sūdzības, pašvaldības pienākums bija reaģēt, veikt pārbaudi vai ir vai nav notikusi privātpersonu reliģisko jūtu aizskaršana. Pašvaldība uzskata, ka trīs eksponātu, kas tās vērtējumā aizskāra iedzīvotāju reliģiskās jūtas, izņemšana no izstādes nebija cenzēšana, bet tas ir izvērtējams jautājums starp vārda brīvības pieļaujamību un reliģiskās brīvības ievērošanas nodrošināšanu.

LETA jau ziņoja, ka tiesībsargs savukārt nesaskatīja pamatu aizliegt publiski izrādīt neviennozīmīgi vērtētos mākslas darbus Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Iepriekš darbu izņemšanu no izstādes par cenzūru nosaucis kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) un Muzeju biedrība, bet Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta pētniece Māra Traumane paudusi viedokli, ka pašvaldībai nebija tiesību pieprasīt darbu izņemšanu no izstādes.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm