tv3.lv

Tiesnešu “antivakseru” disciplinārlietu izskatīšana var ievilkties

3. janvārī 20:05

Divi Rīgas apgabaltiesas tiesneši, kuri vēl pērn tiesājās ar valsti, jo negribēja vakcinēties pret Covid-19, tomēr amatus saglabās. Viens uzsācis vakcinācijas procesu, otrs uzrādījis “zaļo sertifikātu”. Vēl trīs Temīdas kalpus, kas nevēlas potēties, vērtēs Tiesnešu disciplinārkolēģija, taču šis process var ieilgt.

Decembrī Administratīvā rajona tiesa noraidīja piecu tiesnešu pieteikumus, kuri lūdza tiesu izvērtēt valdības noteikto pienākumu vairāku sfēru darbiniekiem obligāti vakcinēties pret Covid-19. Pieteikumus bija iesnieguši trīs Rīgas apgabaltiesas tiesneši un divi Zemgales apgabaltiesas tiesneši.

Divi Rīgas apgabaltiesas tiesneši pēc viņiem nelabvēlīgā sprieduma tomēr problēmu atrisinājuši: viens izslimojis Covid-19, otrs sācis vakcināciju.

Viens no Rīgas apgabaltiesas tiesnešiem, kurš līdz šim nevarēja uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu, to ir izdarījis, bet viens tiesnesis atrodas ikgadējā atvaļinājumā un informējis, ka ir uzsācis vakcinācijas procesu.

Tiesnešu disciplinārkolēģija gada nogalē saņēma trīs disciplinārlietas par tiesnešiem, kas atsakās vakcinēties – viena 14. decembrī par tiesneses necienīgu rīcību un darba pienākumu nepildīšanu, 17. decembrī vēl divas lietas par tiesnešu necienīgu rīcību. Visās lietās bija iekļauti lūgumi par tiesnešu atstādināšanu no amata, līdz lietas izskatīšanai.

“Disciplinārkolēģija minētos lūgumus noraidīja, jo atbilstoši likumam par tiesu varu atstādināšana no amata nav patstāvīgs instruments, bet aizsardzības līdzeklis, kurš piemērojams līdz lietas izskatīšanai atbilstoši likumam par tiesu varu, atstādināšana ir iespējama par tādu pārkāpumu, kurš nav savienojams ar tiesneša amatu. Tādēļ kolēģija nolēma lūgt ētikas komisijai sniegt atzinumu, vai tiesnešu nevakcinēšanās atbilst ētikas kanoniem,” saka Tiesnešu disciplinārkolēģijas priekšsēdētājs Valērijs Maksimovs.

Vienas lietas spriešana bija paredzēta 7. janvārī, bet paredzams, ka līdz tam vēl nebūs saņemts ētikas komisijas lēmums un lemšanu nāksies atlikt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es nedomāju, ka tik operatīvi ētikas komisija varēs izlemt šo jautājumu, man ir tāda sajūta, ka 7. janvārī būs nepieciešams noņemt no izskatīšanas. Es domāju, ka janvārī noteikti būs [lēmums]. Visi saprotam situāciju, tiesneši nav atrauti no pārējās sabiedrības, mēs rīkojamies operatīvi,” pauž Tiesnešu disciplinārkolēģijas priekšsēdētājs.

Tiesnešus atstādināt no amata pienākumu pildīšanas var tikai Tiesnešu disciplinārkolēģija, tāpēc šobrīd tiesneši turpinot strādāt attālināti. Tomēr arī disciplinārkolēģijas lēmumus var pārsūdzēt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm