tv3.lv

Tiesībsargs: Valsts veselības aprūpes sistēmā ir totāla krīze

“Ja mediķi un menedžments citās slimnīcās būtu daudz drosmīgāki un atklāti pastāstītu par situāciju, kāda ir konkrētās slimnīcās un kā tas viss kopā izskatītos, domāju, tad tas būtu milzīgs trauksmes zvans valdībai nekavējoties rīkoties,” situāciju veselības nozarē intervijā “900 sekundēm” komentēja tiesībsargs Juris Jansons.

2019. gada 8. augustā 8:57

Viņš arī akcentēja, ka “valsts veselības aprūpes sistēmā pilnīgi noteikti ir totāla krīze”. Par to liecinot ne tikai Daugavpils slimnīcas gadījums, kurā līdz pat septembrim nenotiks plānveida operācijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“[..] Valsts kontrole ļoti precīzi ir savā revīzijas ziņojumā uzskaitījusi tās problemātikas. Bet galvenā problēma ir, protams, nepietiekamais atalgojums. Jo arī atbilstoši šajā revīzijas ziņojumā konstatētajam, ka apmēram 50% jauno speciālistu – gan ārsti, gan medmāsas – nestrādā Latvijā, viņi dodas projām. Kāpēc? Tāpēc ka, ja attīstītās Eiropas Savienības dalībvalstīs minimālā alga ir 1500 eiro, un šeit faktiski pat speciālistiem nesniedzas līdz šim te līmenim, tad, protams, par ko mēs runājam?!” kritizē Jansons.

Risinot ārstu trūkuma problēmu, galvenokārt būtu jākoncentrējas uz rezidentu noturēšanu Latvijā, piebilda tiesībsargs.

Jansons skaidroja, ka ar rezidentu piesaisti reģionos valstij nesokas tik labi kā gribētos, jo cilvēku pārcelšanās ir saistīta ar lieliem papildu izdevumiem, bet ar rezidenta algu tos ir grūti nosegt. “Piemēram, Igaunijā rezidentiem ir 2000 eiro alga. Ja mums rezidentiem nemaksā un viņiem par to rezidentūru kaut kā pašiem ir jāmēģina nodrošināt iztiku, tas ir absolūti neadekvāti. Tātad jāsāk ar šīm elementārajām lietām.”

Vaicāts, ko darīt, ja budžeta veidotāji apgalvo, ka valstij vienkārši nav naudas, Jansons atgādināja, ka nepietiekams finansējums veselības aprūpei noteikti radīs spiedienu uz sociālo budžetu, jo cilvēki, kas nesaņem kvalitatīvu veselības aprūpi, iegūs slimības, kas tālāk rezultēsies ar invaliditāti, bet tam būs negatīva ietekme uz valsts budžetu ilgtermiņā.

“Te ir jāskatās no ilgtspējas aspekta: izglītība, veselības un sociālais nodrošinājums. Ja mums visu laiku turpinās tā mantra, ka nav naudas, tad faktiski nebūs īsti, ko aizsargāt,” norādīja Jansons.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš gan atzina, ka pēdējā laikā novērojis lielāku Veselības ministrijas izpratni par situāciju, kurā nozare ir nonākusi, un līdz ar to ir vismaz ieplānoti dažādi darbi, lai to vērstu par labu. Tomēr patlaban “valsts veselības aprūpes sistēmā pilnīgi noteikti ir totāla krīze,” vērtēja Jansons.

Saruna ar Juri Jansonu

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm