Tiesībsargs rosina mainīt Satversmi, lai visus bērnus nodrošinātu ar bezmaksas bērnudārzu

Tiesībsargs Juris Jansons aicina ieviest būtiskas reformas bērnu tiesību aizsardzības jomā. Viņš rosina mainīt Satversmi, lai visus bērnus nodrošinātu ar bezmaksas bērnudārzu. Un tiesībsarga ieskatā būtu jālikvidē bāriņtiesas, to vietā veidojot jaunu instanci – ģimenes tiesu.

Tiesībsarga Jura Jansona jaunajā ziņojumā par aizvadīto gadu, ar ko viņš otrdien iepazīstināja Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputātus, uzmanība pievērsta netaisnīgajai situācijai pirmsskolas izglītībā. Ja uz pašvaldības dārziņu jāgaida rindā, vecākiem no savas kabatas jāmaksā par privāto bērnudārzu.

Tiesībsarga birojā uzskata, ka finansiālais slogs no vecākiem ir jāpārliek uz pašvaldībām, kuras nepilda pienākumu nodrošināt bērniem iespēju iegūt izglītību pašvaldības bērnudārzā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bērniem no 1,5 gada vecuma ir tiesības uz vienlīdzīgām iespējām iegūt izglītību. Kādas te ir vienlīdzīgas iespējas, ja vienam ir par maksu, otram ir par velti? Vai tās ir vienlīdzīgas iespējas? Nav vienlīdzīgas,” saka Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Lai to risinātu, tiesībsargs rosina mainīt Satversmi, nosakot, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt ne vien pamata un vidējo, bet arī pirmsskolas izglītību. Izglītības ministre Anda Čakša (JV) piekrīt, ka visiem bērniem jābūt vienlīdzīgām iespējām skoloties, bet Satversmes izmaiņas viņa pagaidām nav gatava atbalstīt.

“Šobrīd pirmsskolas izglītība ir pašvaldību pusē. Būtu jāsaprot, no kāda finansējuma tas būtu. Kopumā, es teiktu, ir svarīgi, ka nodrošina līdzvērtīgas iespējas visiem bērniem. Noteikti par to var domāt. Bet es nedošu šobrīd tādu gala atbildi, vai tieši ejot uz tādiem Satversmes pantu grozījumiem,” saka Čakša.

Bet Saeimas komisijas vadītāja Ieva Brante (AS) uzskata, ka tiesībsarga priekšlikums ir apspriešanas vērts: “Jā, šeit ir vieta politiskai diskusijai, vai un kā mēs redzam šo nākotnē risinājumu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komisijas vadītāja arī noskaņota atbalstīt tiesībsarga aicinājumu likvidēt bāriņtiesas, to vietā radot jaunu instanci – ģimenes tiesu: “Bāriņtiesas šodien netiek galā ar saviem pienākumiem. Diemžēl, bet tas ir fakts. Un ja mēs varam runāt par ģimenes tiesu izveidi, kur profesionāls tiesniesis ar juridisko izglītību varēs iesaistīties lietas izskatīšanā, un pārējās funkcijas mēs varam nodot sociālajam dienestam, tad tas varētu būt labs risinājums.”

Tiesībsargs secinājis, ka līdzšinējie centieni reformēt bāriņtiesas nav nesuši gaidīto rezultātu, tās strādā vāji. Turklāt bieži saņemtas sūdzības par bāriņtiesu darbinieku neētisku un pat cilvēka cieņu aizskarošu rīcību.

“Bāriņtiesas nav nekādas tiesas. Tā ir pašvaldības struktūra, līdzīgi kā sociālais dienests, tikai ar attiecīgi, saukstim tā, administratīvi represīvu lēmumu pieņemšanas iespējām. Mēs uzskatām, ka mēs varētu atslogot sistēmu un padarīt bērnu tiesību aizsardzību un vecāku intereses daudz efektīvāk un kvalitatīvāk, ja šos te lēmumus pieņemtu tiesa,” norāda Juris Jansons.

Labklājības ministres Evikas Siliņas (JV) ieskatā ir pamats vērtēt ģimenes tiesu ieviešanu, bet likvidēt bāriņtiesas, viņasprāt, būtu pārsteidzīgi: “Man grūti spriest, vai tas ir īstais virziens, ka tās vispār likvidē, bet tas, ka šobrīd jau notiek bāriņtiesu reforma. Mēs strādājam pie tādiem jautājumiem, lai bērnu tiesības un bērnu interešu ievērošana būtu prioritāra, to es noteikti atbalstu.”

Labklājības ministre norāda, ka turpinās bāriņtiesu reforma. Saeimas darba kārtībā šobrīd ir likuma izmaiņas, kas paredz atslogot bāriņtiesas no tām netipiskiem uzdevumiem, piemēram, notariālajiem pakalpojumiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm