Tiek meklēta Kurlandes zoss – senākā pašmāju šķirne

Tiek meklēta Kurlandes zoss! Izrādās, tā ir senākā pašmāju šķirne, un selekcionāri aicina atsaukties lauku sētas, kur tās vēl mīt. Vēl pirms 130 gadiem tā bijusi ļoti izplatīta, taču mūsdienās Kurlandes zosis gandrīz ir izzudušas. Tāpēc entuziasti mēģina tās pavairot.

2018. gada 16. augustā 8:22

Veterinārārstei Dacei Kaulai nu jau ir piecas Kurlandes zosis. Pirms trīs gadiem atveda divas olas no Vācijas, no tām izšķīlās divas smukas zosu meitenes, bet zostēviņu Dace atrada Slovākijā. Šogad jaunā ģimenīte sagaidījusi vēl divus zosulēnus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Puisīšiem un meitenītēm atšķiras arī balss – zosu tēvam ir spalgāka balss, viņš ir tas, kas vairāk šņāc, mammai ir piezemētāka balss. Viņš tad ir pirmais pretī, ja kāds svešs nāk.

Eiropā šo šķirni sauc Pomerānijas, taču tā ir radusies Latvijā. Pētot arhīva materiālus par šo šķirni, vietējie mājputnu eksperti vēstures līkločos nonākuši līdz 19. gadsimta beigām. Tā laika cariskās Krievijas izdevumos minēts, ka Latvijas guberņā ļoti populāras un izplatītas esot zosis ar nosaukumu “Kurlandes”.

Vairākas vēstures liecības, tostarp arī senās fotogrāfijas, lieliski pierāda, ka Kurlandes zoss ir radīta, krustojot Ķīnas zosis ar vietējām baltplankumainajām zosīm. Taču pēdējos vismaz 50 gadus Kurlandes zosis pamazām izzuda no vietējām lauku sētām.

“Mēs ar to nestrādājām, tikai tagad esam kopā ar Eiropu, veidojam šo šķirnes materiālu. Pirms tam tas pats kas ar trušiem un vistām: ir, nu ir. Šīs tīri Latvijas šķirnes kaut kur pazūd,” saka Sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” pārstāve, veterinārārste Dace Kaula.

Gan Eiropas, gan pasaules valstis šobrīd mēģina saglabāt savas nacionālās mājputnu šķirnes. Tāpēc, lai atjaunotu šo mūsu seno un vērtīgo šķirni, entuziasti un putnkopji vēlas sameklēt īstās Kurlandes zosis. Tās atšķiras no citām šķirnēm ar baltu kaklu un nedaudz lielāku augumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pamatganāmpulkam ir pareizais zīmējums, kad ir pelēka galva, līdz trešdaļai kakla, pelēkie spārni un bikses, bet vienam bērnam ir nepareizs zīmējums – pelēkais kakls. Kā jebkuri zīmējumi ne visi ir perfektie.

Šobrīd Latvijā ir tikai divas saimniecības, kur mīt Kurlandes zosis. Tāpēc Sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” speciālisti cer uz cilvēku atsaucību. Ja jūsu lauku sētā mīt šāda izskata zosis, sazinieties ar biedrību “Trusis un citi”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm