“Tas ir prātam neaptverami!” – ziņas par cūku mēri Salaspils fermā vērtē cietušais uzņēmums

Pamatīgs trieciens cūku audzētājiem SIA “Ancers”. Pārtikas un veterinārais dienests atklājis cūku mēri arī otrajā šai firmai piederošajā fermā Salaspils pagastā un būs jālikvidē visas apmēram 8 000 cūkas.

2017. gada 7. februārī 19:27

Edvīns Vakss, cūku fermas “Ancers” ražošanas vadītājs

Protams, ka tas viss ir prātam neaptverami! Kurš var tagad rēķināt zaudējumus – cūkas jālikvidē visas. Pašlaik tiek viss organizēts – sastādīts darba plāns, organizēti darbinieki, kas to var darīt, jo te jau nav piecas cūkas, te ir kādi astoņi tūkstoši. Grūti man tagad spriest, ko tas nozīmē, kā to visu savaldīt, kā to visu sakārtot, lai varētu nostāties starta pozīcijā un iet tālāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

FOTO: Foto: LNT

Pirms trim nedēļām mēri atklāja šā paša uzņēmuma novietnē Krimuldā, un tādēļ nācās tur likvidēt piecus tūkstošus cūku.

SIA “Ancers” ražošanas vadītājs LNT Ziņām nevēlējās komentēt, – tā ir tikai nejaušība vai tomēr kāds centies kaitēt uzņēmumam, cūku novietnē mēri ievazājot apzināti. Pārtikas un Veterinārā dienesta inspektori paziņojuši, ka cūkas likvidēs, liekot lietā gāzi. Pēc tam dzīvnieku liemeņus utilizēs. Cūku audzēšanas uzņēmums ir šokā, jo mēra atklāšana Krimuldā jau radīja vairāku miljonu eiro zaudējumus. Vēl līdz šodienai bijusi cerība, ka apsaimniekojot Salaspilī esošo cūku novietni, uzņēmums varētu atgūties, taču nu arī šim plānam ir pielikts punkts, un uzņēmuma nākotne ir neskaidra. SIA “Ancers” citu fermu nav.

Astoņu tūkstošu cūku iznīcināšana Salaspils fermā būs līdz šim Latvijā lielākais vienuviet likvidējamais cūku skaits Āfrikas cūku mēra dēļ. Pārtikas un veterinārais dienests šobrīd trīs kilometrus ap novietni noteicis aizsardzības zonu un 10 kilometru rādiusā – uzraudzību.

Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Kas ir Āfrikas cūku mēris un kāpēc tas ir tik bīstams – lasi te!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cūku mēris Eiropā

Eiropā Āfrikas cūku mēris ir pazīstams jau kopš pagājušā gadsimta piecdesmito gadu beigām, sešdesmitajiem, būtiski iedragājot cūkkopības industriju Portugālē un Spānijā.

2007. gadā Āfrikas cūku mēris tika reģistrēts Gruzijā, sākot izplatīties ziemeļu virzienā. Tiek uzskatīts, ka lielā mērā to veicinājusi globālā tirdzniecība. Gruzijā vīruss nonācis vai nu ar kuģiem vai lidmašīnām. Savukārt izplatību blakus valstīs veicinājis kravas transports.

Cūku mēris Latvijā

Latviju Āfrikas cūku mēris sasniedza 2014. gadā, un šobrīd par vīrusu skartu teritoriju uzskatāmas ap divām trešdaļām visas valsts. No vīrusa brīva ir daļa Kurzemes.

Par galveno Āfrikas cūku mēra izplatību lielie cūkkopji uzskata mežacūkas, kā arī tos, cūkas tur piemājas saimniecībās. Tādu Latvijā ir simtiem.

Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem uz šā gada pirmo janvāri, Latvijā tika turēta 305 521 cūka, tajā skaitā 24 805 sivēnmātes, 642 vaislas kuiļi, 19329 vaislas jauncūkas, 155 485 nobarojamās cūkas, 53 246 piena sivēni un 52 014 atšķirtie sivēni.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ievērojams daudzums fermu atrodams Kurzemē, pagaidām no mēra brīvajā Latvijas daļā. Tur uzskaitē atrodas 48 995 cūkas.

Video: LNT Ziņu Top 10 sižets “Vai un cik ilgi no Āfrikas cūku mēra izdosies nosargāt Kurzemi?”

Āfrikas cūku mēra ierobežošanā līdzekli “Larifāns” neizmantos

Āfrikas cūku mēra izplatības ierobežošanai līdzekli “Larifāns” neizmantos. To neatbalsta ne Pārtikas un veterinārais dienests, ne Zemkopības ministrija.

Šādu piedāvājumu iepriekš bija izteicis šo medikamentu ražotājs. Plašāk “Larifāna” produkcija pazīstama ar dažādiem ražojumiem herpes vīrusu, saaukstēšanās vai pretgripas preparātu jomā. Taču uzņēmumā norāda, ka produktos izmantotā aktīvā viela ar tādu pašu nosaukumu “Larifāns” varētu būt efektīva Āfrikas cūku mēra ierobežošanā.

Līdz šim Āfrikas cūku mēris pasaulē uzskatāms par neārstējamu slimību. Tādēļ pat pēc tikšanās Zemkopības ministrijā atbildīgo dienestu, kā arī pašu cūkkopju nostāja paliek noraidoša.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Māris Balodis, PVD direktors

Visā pasaulē, Eiropas Savienībā, Āfrikā, Krievijā Āfrikas cūku mēri neārstē, bet cūkas nokauj. Dezinficē un nosaka karantīnu. Ja Latvija viena pati sāks ārstēt, no mums neņems neko vairāk. Tāpēc pirmais ceļš ir eksperimenti laboratorijas apstākļos, reģistrācija un tad pasaules dzīvnieku standartu veselības izmaiņas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm