Šūpoles kā “sociālā līme” starp vietējiem un patvēruma meklētājiem; kā dzīvo Muceniekos?

2022. gada 22. augustā 21:00

Šajā dienā pirms pieciem gadiem Mucenieku ciemā atklāja bērnu rotaļu laukumu kā integrācijas veidu, lai mazinātu vietējo iedzīvotāju spriedzi par patvēruma meklētājiem. Emociju uzplaiksnījums sākās mazliet agrāk, 2015. gadā, kad uz Muceniekiem bija jāsāk pārvietot Sīrijas bēgļus, vēsta TV3 Ziņas.

Mucenieku pārtikas bode ir kā “google” – zina visu, un te sakās, ka starp vietējiem un patvēruma meklētājiem esot mierīga līdzās pastāvēšana.

Aleksandrs
pārtikas veikala “Mucenieki” īpašnieks

“Sākotnēji vienkārši baidījās, jo cilvēki nezināja, kas te atbrauks. Baidījās, ka atbrauks noziedznieki un bijušie cietumnieki bēgļu izskatā.”

Pirms septiņiem gadiem, kā rāda arhīvs, Mucenieku ļaudis izgāja ielās protestā pret Sīrijas bēgļu uzņemšanu. Ciemā sākšoties laupīšanas, vietējie tikšot piekauti, dzīvokļiem kritīšoties vērtība.

Lai nomierinātu satrauktos prātus, politiķi domāja, ko varētu dot vietējiem Mucenieku ļaudīm, secināja – jāierīko bērnu rotaļlaukums.

Kad patvēruma meklētājus sāka izmitināt blakus ēkā, rekonstrukcijas laikā daļu telpas atvēlēja pašu Mucenieku ļaužu labumam. Tapa daudzfunkcionālais centrs.

Tā vietējie tika pie savas bibliotēkas, iepriekš Muceniekos nebija vispār, radīja datorklasi, telpas dažādām nodarbībām. Tur maznodrošinātie var nākt mazgāt veļu, blakus ir iespēja, kur nomazgāties – duša. Kopējā virtuvē notiek meistarklases ēdiena gatavošanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Inga Tretjaka
“Mucenieku” daudzfunkcionālā centra vadītāja

“Esam iesaistīti kopējā integrācijas pasākumā ar bēgļiem. Aicināti viņi un vietējie iedzīvotāji. Iepazīstam viņu kultūru. Viņi mūsējo. Taisām kulinārijas pasākumus.”

Nu varot secināt – septiņus gadus pēc emocionālā uzplaiksnījuma viss esot mierīgi, vietējo bažas neesot piepildījušās.

Nauris Bērziņš,
PMLP patvēruma meklētāju izmitināšanas centra “Mucenieki” vadītājs

“Iesniegumi, sūdzības, žēlabas no mūsu cilvēkiem par vietējiem, no vietējiem par mūsu cilvēkiem – šādu sūdzību nav. Nav pamata satraukumiem.”

Velns neizrādījās tik melns kā mālē, pārfrāzējot tautā zināmo teicienu, saka vietējie, un mazliet nokaunas, ka sākotnēji bijusi tāda reakcija.

Svetlana
Mucenieku iedzīvotāja

“Bailes bija lielākas nekā vajadzēja. Sākotnēji bija dažādi jaunieši. Tagad viss mierīgi, kulturāli. Vakaros spēlē basketbolu ar vietējiem. Jā. Tur mums ir sporta lakums, un viņi spēlē basketbolu. Ļoti draudzīgi. Jā, vienubrīd negribēja, ka tie migranti te dzīvo. Bija, bija tāda lieta. Un viena no galvenajām bažām, ka patvēruma meklētāju vīrieši slapstīsies pa ielām un piesiesies vietējām sievietēm, nav piepildījusies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viņiem deviņos vai desmitos ir jābūt atpakaļ savā centrā. Viņi nemaz nedrīkst pa naktīm staigāt. Tāds likums,” stāsta Ziedonis.

Turklāt vairums no tiem ir musulmaņi, viņi nelieto alkoholu. Pa Mucenieku ielās dzēruši staigā tieši vietējie.

“Policija mūs labi apsargā. Labāk nekā citās vietās. Visu laiku braukā. Bēgļi mums galīgi nemaisa,” stāsta Mucenieku iedzīvotāja Svetlana.

Pērn Mucenieku centra iemītnieki gan sarīkoja teju vai dumpi, jo Covid-19 izplatības dēļ bija liegts pamest teritoriju. Imigranti draudēja izlauzt žogu, ja nelaidīs ārā braukšanai uz Vāciju. Izcēlās sadursmes pašu starpā. Vietējie gan saka – paši joprojām jūtas droši.

Darina
Mucenieku iedzīvotāja

“Interesanti cilvēki, ar dažiem var pat iepazīties, pavadīt laiku. Daži tik tur iekšienē ālējas. Nesen esot bijusi sacelšanās, neapmierinātība, ka vakariņās pasniedza griķus, nevis rīsus. Esot kaut ko lauzuši, klieguši.”

Lai ciema iedzīvotājiem nebūtu aizmirstības sajūta arī turpmāk, pašvaldībai ir ieceres.

Linda Čakse
Ropažu novada pašvaldības attīstības departamenta vadītāja

“Muceniekos ir plānota stadiona pārbūve, faktiski izbūvējot kopēju stadionu iedzīvotājiem un patvēruma meklētājiem. Plānots atjaunot arī iekšpagalmus, pārbūvēt iekškvartālu ielas.”

Tikšot būvēti vēl arvien jauni rotaļlaukumi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm