Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“StratCom: Kremļa naratīvs arvien aktīvāk izplatās “Telegram” grupās
Krievijas karš pret Ukrainu jau labu laiku notiek arī internetā, kur rit aktīva cīņa par Rietumu sabiedrības šķelšanu. Šo tematu konferencē Rīgā pārrunājuši starptautiskie eksperti. Lai gan Krievija informatīvajā karā zaudē, tā meklē jaunas ietekmes metodes. Arvien lielāku popularitāti iemanto dažādi prokrieviskie “Telegram” grupu kanāli, tostarp arī Latvijā.
Ja Kremļa propagandas televīzijas un interneta resursi Latvijā un daudzviet Eiropā jau labu laiku ir aizliegti, tad arvien lielāku sekotāju skaitu piesaista dažādas sociālās saziņas vietnes “Telegram” grupas, kuras neviens nevar kontrolēt. Dažām no tām ir simtiem tūkstoši sekotāju, lai gan nosaukumi grupām dažādi, saturs parasti ir ļoti līdzīgs. Piemēram, grupā “BaltNews” regulāri publicē prokremliskus vēstījumus, daži iepakoti šķietami neitrālā veidolā.
“Vairs nerunā, ka Ukrainā ir nacisti, to saka krievu publikai. Šai publikai saka – vajag mieru, vajag panākt ieroču apklušanu, vajag pārtraukt ieroču piegādi Ukrainai, kas jau ir daudz gudrāk pasniegts Eiropas publikai,” skaidro NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.
Krievijā TV un citi mediji turpina tiražēt melus ar mērķi diskreditēt Ukrainu un Eiropu, taču dažkārt propagandisti paši kļūst par izsmieklu objektu. Piemēram, Krievijā pamatīgu ažiotāžu radīja klips, kurā izsmieti krievi, kas pamet dzimteni – lai dotos uz ASV, lidmašīnas stjuarte liek mesties ceļos melnādaina pasažiera priekšā, un, nespējot paciest šādu paziņojumu, krievi gatavi izlēkt no lidmašīnas ar izpletni.
“Svarīgākais, ka viņu pašu cilvēki tic viņiem. Bet uz Rietumiem izvērsto operāciju mērķis nav likt Rietumiem noticēt, drīzāk samulsināt un sadalīt viedokļus Eiropas Savienībā – ja tas izdodas sadalīt Rietumu fronti, viņu pozīcijas Ukrainā nostiprinās,” norāda “StratCom” pētnieks Makss Arhipainens.
Pētnieki analizējuši arī Krievijas-Ķīnas attiecības. Secināts, ka Krievijas sabiedroto skaits strauji sarūk, arī Ķīna novērsusies un faktiski norobežojusies no Kremļa noziedzīgajām aktivitātēm.
“Tas saistīts ar Ķīnas stratēģiskajiem mērķiem. Tie krietni atšķiras no Krievijas mērķiem, vairāk saistīti ar režīma stabilitāti un imidžu, uzsverot labo Ķīnas tēlu starptautiskajā sabiedrībā,” norāda “StratCom” pētnieks Jukai Zengs.
Pētnieki secina, ka, ciešot neveiksmes kaujaslaukā, kā arī informatīvajā telpā, Krievijas smadzeņu skalošanas specoperācijas koncentrējās uz krievu naratīva popularizēšanu, daudz lielāku uzsvaru uz sevis attaisnošanu.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!