Stradiņa universitātē atklāts vērienīgākais studiju un pētniecības centrs tās pastāvēšanas vēsturē

Rīgas Stradiņa universitātē atklāts moderns Farmācijas studiju un pētniecības centrs. Jaunā būve ir apjomīgākā ēka, kas tapusi augstskolas 70 gadu ilgajā vēsturē. Universitāte cer, ka zinātnes komplekss ļaus turpmāk pašiem izstrādāt jaunas zāles un veicināt sadarbību ar farmācijas nozari, vēsta TV3 Ziņas.

Kamēr jaunā studiju un pētniecības centra pirmajā stāvā vēl tikai svinīgi griež atklāšanas lentu, jaunajās laboratorijās jau rosās studenti. Viens no tiem ir Sings Hallans – viņš ir no Indijas un eksperimentē, vai mellenes var palīdzēt diabēta slimniekiem.

Sings Hallans
students no Indijas

“Mēs ievācām mellenes no draugiem Latvijā un tagad mēģinām saprast, kā tās var palīdzēt labāk dziedēt brūces, īpaši diabēta pacientiem. Jo diabētiķiem brūcēs ir liels oksidatīvais stress – šīs zāles nepalīdzēs dziedēt pašas brūces, bet palīdzēs novērst oksidaktīvo stresu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunais komplekss kalpos diviem mērķiem – šeit notiks mācības vairākām ar farmācijas nozari saistītām katedrām, kā arī tiks pētīti un izstrādāti jauni medikamenti – gan cilvēku, gan dzīvnieku ārstēšanai.

Jaunā studiju  un pētniecības centra piecos stāvos kopumā ir izvietotas 10 studiju un vēl septiņas pētnieciskās laboratorijas.  Tās visas ir aprīkotas ar modernām tehnoloģijām, tādēļ universitāte ir pārliecināta – jau pavisam drīz arī šeit tiks radītas pavisam jaunas zāles.

Farmācijā “drīz” atbilst trīs un pat vairāk gadiem, jo zāļu izstrāde ir ilgs un sarežģīts process. Taču tagad visu posmu, sākot no idejas un pirmās izpētes līdz reālam farmācijas produktam, studenti un pētnieki varēs paveikt vienuviet.

Dace Bandere
RSU Farmācijas fakultātes dekāne

“Mēs saprotam, vai to var likt tabletītē un process, kā ielikt tabletītē parasti ir ļoti garš. Tabletītei ir jāstrādā tajā vietā, kur ir jāstrādā, jānodrošina tas efekts tik ātri, cik vajag un ne vēlāk, ne ātrāk. Un visi šie procesi ir ļoti sarežģīti un pētnieki strādā, lai to visu panāktu un zāles būtu drošas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienlaikus jaunais komplekss ir arī plats solis, lai universitāti satuvinātu ar nozari. Augstskolas rektors uzskata – tagad viņi varēs būt tilts starp akadēmisko vidi un farmācijas industriju, aizpildot līdz šim esošo robu cieto zāļu izpētē.

Aigars Pētersons
Rīgas Stradiņa universitātes rektors

“Mēs esam gatavi jau šodien pildīt Latvijas un ārvalstu farmācijas gigantu pasūtījumus. Mēs meklējam jaunus pētniecības laukus, jo esošie lauki pamazām sāk sevi izsmelt. Un, protams, rūpnieciskā farmācija ir viens tādiem pētniecības laukiem, kas ir cieši saistīts ar inovācijām un tehnoloģiju pārnesi uz industriju.”

Projekta kopējās izmaksas sasniedz 22 miljonus eiro. Aptuveni puse nākusi no Eiropas Savienības fondiem, pārējās izmaksas sedza universitāte.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm