tv3.lv

Šonedēļ īpaši aktivizējušies kiberuzbrukumi Latvijai

Šīs nedēļas politiskie notikumi Latvijā nav palikuši nepamanīti arī Krievijā, no kurienes īpaši aktivizējušies hakeru uzbrukumi dažādām Latvijas tīmekļa vietnēm, tostarp “ziedot.lv”, kurā vāc līdzekļus “okupācijas pieminekļa” nojaukšanai, vēsta TV3 Ziņas.

Kiberuzbrukumi Latvijai intensificējušies jau kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā 24. februārī, taču kopš 9. un 10. maija tie kļuvuši īpaši aktīvi, šodien TV3 ziņu raidījumā “900” sekundes” apliecināja Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre.

Baiba Bļodniece
 Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre, “Attīstībai/PAR!”

“Vakar Krievijas vietnēs ir izplatīts veikt šādus kiberuzbrukumus dažādām Latvijas institūciju lapām. To darīt aicināti krievu hakeri, un vakar tas arī ir sācies. Protams, mūsu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv” pie tā strādā un ir augstā gatavībā jebkādus kiberuzbrukumus atvairīt.”

Latvija nonākusi Kremli atbalstošo “Killnet” hakeru interešu lokā. Mērķu sarakstā sākotnēji bijušas tikai valsts iestādes, bet vakar publicēts jauns aptuveni 100 mērķu saraksts, kurā ir arī finanšu, transporta un citu sektoru iestādes un uzņēmumi un pat kāds fitnesa klubs. Uzbrūk arī mediju vietnēm.

Mājaslapa, pa kuru kiberuzbrucēji mērķē īpaši aktīvi, ir ziedot.lv, kurā pēdējās dienās vāc līdzekļus, lai nojauktu Latvijas okupāciju slavinošo betona staba Pārdaugavā. Kas svarīgi, tie ir pamatā tā saucamie DDoS uzbrukumi. Tie apgrūtina piekļuvi konkrētai interneta vietnei, taču saziedotā nauda ir drošībā.

Kā liecina ieraksts “Killnet” kanālā vietnē “Telegram”, šīs darbības vistiešākajā veidā bija saistītas ar plāniem atbrīvoties no konkrētā objekta Pārdaugavā.

Arī šorīt bija jauni uzbrukumi, bet vietnes atguvušās.

Gints Mālkalnietis
CERT.LV kiberdrošības eksperts

“Protams, tas nenozīmē, ka uzbrukums tā uz burvju mājienu beigsies. Tie tiek organizēti, izmantojot “Telegram” kanālus, piesaistās dažādi aktīvisti, un tiek lietotas specifiskas programmas, kas izmantotas šo uzbrukumu veikšanai.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sagaidāms, ka kiberuzbrukumi varētu turpināties arī nākamajās dienās. CERT.LV apzina uzbrukumu tehniskos resursus un veidus, kā arī vietņu uzturētājus par iespējām aizsargāties.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm