Šmits: Lai palīdzētu piena nozarei, būs jāpārdala lauksaimniecības 59 miljonu subsīdijas

Kamēr Eiropā piena pārstrādātāji no zemniekiem pienu iepērk par 45 centiem litrā, Latvijā tie ir mazāk nekā 30, dažbrīd pat 20 centi un martā tā varētu būt vēl zemāka. Vai briest protesti vai piena fermu slēgšana? Pagājušajā nedēļas nogalē Liepājā jau notikusi piena bezmaksas izdalīšanas akcija.

Sarunā ar TV3 raidījumu “900 sekundes” zemkopības ministrs Didzis Šmits (AP) norāda, ka valsts budžetā ir 59 miljonu eiro lielas subsīdijas lauksaimniecības nozarei, kuras var, ja tiek panākta savstarpēja vienošanās, pārdalīt piena lopkopībai. Tomēr viņš norāda, ka vispirms nepieciešams apstiprināt budžetu un tas prasa vienošanos, jo kādam nauda būs jānoņem.

“Mums šīs zemās cenas ir otro nedēļu. Pirms vairākiem mēnešiem piena ražošanas cenas ziņā tika sasniegti Latvijas rekordi. Ja beigas iestājas divu nedēļu laikā, kaut kas nav īsti kārtībā. (..) Mums ir virkne lietu, kāpēc esam tur nokļuvuši, tai skaitā subsīdiju politika līdz šim. Padsmit gadu laikā esam subsidējuši to, kas neizdodas, nevis to, kur mēs varam gūt panākumus,” saka Šmits.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš norāda, ka starp iepriekš minētajiem 59 miljoniem eksporta atbalstam, kas nodrošinātu pašmāju produktu ieiešanu pasaules tirgos un attiecīgi visu ķēdi līdz ražotājam, ir paredzēts atvēlēt mazāk par procentu. “Tā mēs esam dzīvojuši. Mēs esam domājuši nevis par to, kā eksportēsim un radīsim šeit rūpnīcu, bet gan kā mēs subsidēsim tad, kad mums nesanāk,” vērtē ministrs. Viņa pirmais darbs šajā virzienā būs sarunu sākšana valdībā par to, kā tiks mainīta nodokļu sistēma un konkurētspējas līmenis, lai nākamgad to varētu koriģēt “un ieviest normālu vidi”. “To, kas ir sasmelts 15 gados, nav iespējams izsmelt trijos mēnešos,” piebilst Šmits.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm