Skolotāju algu atšķirība Latvijā – Pierīgā pedagogs saņem 1000 eiro, novados – uz pusi mazāk

Baltijas pētnieciskā žurnālistikas centra “Re: Baltica” izveidotajā kartē par skolotāju algām un piemaksām Latvijā paveras raibs skats. Visvairāk pelna pedagogi Mārupes, Olaines un Ādažu novadā. Tur skolotāji saņem vairāk nekā 1000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

2017. gada 17. februārī 19:01

Vismazāk saņem Raunas, Aglonas un Durbes novados – ap 500 eiro mēnesī. Pētnieces Sanitas Jembergas secinājums ir skarbs – Latvijā skolotāju alga nav saistīta ar to, cik labs skolotājs viņš ir, bet gan ar to – kurā novadā un cik lielā skolā viņš strādā. Jo bagātāka pašvaldība un vairāk iedzīvotāju, jo lielāka pedagoga alga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Piemēram, Mārupe var atļauties piemaksāt skolotājam pat piekto daļu algas. Savukārt, jo novads nabadzīgāks, skolas daudzas, bet skolēnu tajās maz – pedagogs saņem kripatas.

No 119 Latvijas novadiem pēc skolotāju algu reformas vairumā pedagogu algas tomēr ir pieaugušas. 11 novados – algas samazinājušās. Šajā ziņā reforma it kā izdevusies. Taču daudzas pašvaldības kūtri reorganizē skolu tīklu un baidās pieņemt nepopulārus lēmumus par pustukšu skolu slēgšanu.

Savukārt skolotāju arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga pārliecināta, ka skolu slēgšanai nedrīkst par pamatojumu ņemt vien finansiālos apsvērumus. Svarīgi, lai no tā neciestu skolēni.

Vanaga atsaucas uz OECD teikto, ka, skolu tīklu optimizējot, jāņem vērā katras konkrētās skolas sniegtās izglītības kvalitāte, ne tikai, piemēram, infrastruktūras izmaksas.  Nevarot apgalvot, ka visās mazajās lauku skolās izglītības kvalitāte būtu slikta. Savukārt Izglītības ministrija norāda, ka valsts piešķir naudu skolotāju algām atkarībā no skolēnu skaita novadā, tālāk jau katras pašvaldības ziņā ir sakārtot skolu tīklu tā, lai algas pedagogiem pieaugtu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm