tv3.lv

Skolās nemaz tik ļoti negrib ieviest aicinājumu samazināt mājasdarbu apjomu

Skolās pretrunīgi vērtē izglītības ministra Kārļa Šadurska aicinājumu samazināt mājasdarbu apjomu. Daži skolotāji sapratuši, ka ministrs aicina mācīties mazāk, citi norāda, ka mājasdarbu uzdod ne jau tāpēc, lai bērnus noslogotu vai ieriebtu nepaklausīgajiem audzēkņiem.

2016. gada 10. septembrī 19:11

Piektdien uz burtnīcām pat skatīties negrib

Uzrunātie vidusskolēni atceras, ka vairāk mājas darbu bijuši mazajās klasītēs. Stundās neiespēto nācās pildīt pagarinātājā grupā. Tur bieži vien prātā vairāk bijusi dauzīšanās, tāpēc uzdevumus bija jāpilda mājās. Mājasdarbi jāpilda arī vidusskolā, lai gan mazāk. Jaunieši norāda, ka visu summējot – bieži vien slodze ir par lielu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

”Vairāk uzdod matemātikā, citreiz arī latviešu vai angļu valodā ir vairāk jāpamācās. Mājas darbu apjoms ir atkarīgs no skolotāja, citreiz arī no paša skolēna – cik daudz stundā ir darīts,” stāsta 10. klases skolniece Katrīna Ieva Ozola.

10. klases skolnieks Antons Averins piebilda, ka mājas darbi ir katru dienu.

”Kad piektdienā atnāku mājās no skolas, mājasdarbus uzreiz nepildu. Atpūšos, jo visu nedēļu esmu tos pildījis un nesanāca laika atpūsties. Pie mājas darbiem atkal ķeros klāt sestdien,” tā Antons Averins.

Tomēr ideju par pilnīgi atteikšanos no mājas darbiem vismaz TV3 Ziņu aptaujātie vidusskolēni neatbalsta. Ja mērķē uz labu izglītību, viela jāatkārto arī mājās. Arī skolotāja Alīna Miķe ir pārliecināta, ka pilnīga atteikšanās nebūtu pareizais risinājums.

”Lai vecāki var pasekot, jo pēc mājasdarba var saprast – vai bērns saprot uzdoto vielu. Ja skolēnam nav mājasdarba un visas grāmatas stāv skolā, viss stāv skolā, es pat nezinu, ko mans bērns tur dara,” saka ekonomikas un matemātikas skolotāja Alīna Miķe.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī tiesībsargam sūdzas par mājasdarbiem

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis skaidro, ka neaicina pilnībā atteikties no mājas darbiem, bet gan mudina skolotājus uzdot mazāk. Lielākā slodze būtu jāpārnes uz skolu, bet sestdienās un svētdienās mājasdarbiem nevajadzētu būt.

”Vissvarīgāk tas ir mazajās klasēs, kad bērnam ir jāaug, bērnam ir jāspēlējas, bērns nav mazs robotiņš,” lakonisks ir izglītības ministrs.

Šadurskis gan skaidro, ka nevar ar likuma spēku ietekmēt skolotājus, tāpēc viņš var tikai aicināt uzdot mazāk. Lielākas izmaiņas viņš paredz 2018. gadā, kad paredzēts iedarbināt jaunu Izglītības standartu. Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons nav noskaņots gaidīt. Viņš prasa skolēnu slodzi samazināt jau tagad, jo birojs saņem vecāku sūdzības par pārāk lielo mājas darbu apjomu. Jansons aicina vecākus turpināt ziņot, ja rodas pretenzijas par mājas darbu apjomu. Tiesībsargs sola vērsties Izglītības ministrijā un risināt problēmu.

Mazāk mācīties nav iespējams

Tikmēr skolu vadība un skolotāji atgādina, ka mājas darbi netiek uzdoti tikai tāpēc vien, ka gribētu bērnus noslogot vai, piemēram, ieriebt nepaklausīgiem. Latvijā ir viens no īsākajiem mācību gadiem Eiropā, bet vielas apjoms tāds pats.

”Ja ministrs būtu pateicis skolotājiem un vecākiem adresētu vēl vienu teikumu, ka tas nenozīmē samazināt apjomu, tas nenozīmē mazāk darīt, bet darīt citādāk un produktīvāk. Tā būtu ļoti svarīga piezīme un mazinātu neskaidrības, jo daudzi skolotāji varēja saprast, ka Šadurskis aicina mazāk mācīties,” norāda Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pagaidām neizskatās, ka vismaz tuvākajā laikā mājas darbu apjoms bērniem varētu samazināties. Taču atklājas vēl kāda problēma. Ir bērni, kuri mājas darbus neizpilda, jo nesaprot uzdotos uzdevumus. Arī vecāki bieži vien nespēj palīdzēt, un rezultātā bērni saņem sliktu atzīmi.

Video

Save

Save

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm