tv3.lv

Skaties VIDEO, cik krāšņi un latviski īstie vasaras saulgrieži nosvinēti Jūrkalnē!

Jāņu svinēšana vēl tikai priekšā, taču īstie vasaras saulgrieži, kad diena ir visgarākā un nakts visīsākā, jau aiz muguras. Tos svinēja vakar – 21. jūnijā. Vēl pirms pārdesmit gadiem saulgriežos kopā sanāca tikai folkloras kopas un ansambļi, bet tagad tie kļuvuši par plaši svinētiem svētkiem daudzviet Latvijā. Kurzemes pusē saulgriežus ar vērienu svin Jūrkalnē – ar senču tradīcijām, uguns rituāliem, dziesmām un dančiem.

2016. gada 22. jūnijā 19:37

Līgotāji pat no Amerikas

Ugunspļavā Jūrkalnē saulgrieži tiek ielīgoti jau sesto gadu. Pasākumu ieskandināja etnogrāfiskie ansambļi un sanākušo sejās bija jaušama īsta svētku sajūta. Cilvēki saģērbušies tautastērpos un rotājušies ar vainagiem. Te pulcējās ļaudis no tuvākām un tālākām vietām. Piemēram, Liene ar meitiņu par godu saulgriežiem mērojušas ceļu no Amerikas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kad mums sanāca skolā runa par to, kādus svētkus svin, tad meita par Jāņiem teica: ”Nē, neesmu svinējusi!” Un tad man žēl palika, nodomāju jāiet svinēt, jābrauc uz Latviju.

Pavadot sauli, līgotāji ar dziesmām veica Jāņa ugunskura aizdegšanas rituālu. To saulgriežos dedz tīrā, izpušķotā vietā, un tam jākuras līdz pat saullēktam.

Mazākie līgotāji azartiski nodevās Jāņu spēlei – cik vainagu katrs sametīs uz mieta. Bet viens otrs arī vēl vakara gaitā steidza uzpīt sev ozollapu vainagus.

Latviskās tradīcijas iepazīt bija ieradušies arī tūristi. Piemēram, vairāk nekā divdesmit četru cilvēku grupu no Vācijas sajūsmināja puķu vainagi un pagāniskie rituāli.

Frederika:
Arī Vācijā tiek atzīmēti Jāņi, bet mums nekad nav šāda festivāla! Mums ir ļoti paveicies, ka varam redzēt, kā jauni un veci cilvēki sanāk kopā, dzied un dejo stundām ilgi!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Skanīgās dūdas un uguns rituāli

Par skanīgu autentisko folkloras instrumentu – dūdu pūšanu – gādāja ”Suitu dūdenieki”. Viņus muzicēt pamudināja folkloristi no Igaunijas.

Juris, Folkloras grupas ”Suitu dūdenieki” dalībnieks
Mēs braucām pie draugiem setiem uz Igauniju, viņiem vīru dziedāšana ir UNESCO mantojumu sarakstā. Es klausījos un domāju – viņi tik forši dzied! Prātoju, kas mēs tizlāki? Seti un suiti arī līdzīgi skan, un tad nolēmām – viss, jāsāk!

Tuvojoties saules rietam, pa lāpu izgaismotu meža taku, cilvēki devās uz Jūrkalnes stāvkrastu. Vakara kulminācija – ugunsrata ripināšana no kāpas jūrā – bija īss, bet iespaidīgs brīdis.

IMG_4766 IMG_4762 FOTO: Armands Jakovels IMG_4758 IMG_4755

Sanākušie rituālā noraudzījās gan no kāpu malas, gan pludmales. Lielā sajūsmā par redzēto bija bērni. Viņi pat atzina, ka tieši ugunsrata dēļ gribētu arī nākamgad ar vecākiem atbraukt. Kamēr vieni ap pludmalē sakurtajiem ugunskuriem devās rotaļās, citi – ūdenī. Tikmēr Ugunspļāvā aktīvākie līgotāji lēca dančus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī pēc tam, kad saulīte jau bija norietējusi, līgot turpināja gan mazi, gan lieli. Uzrunātie atzina, ka etnogrāfisko saulgriežu svinēšanai ir īpaša aura. To izjuta arī Mārīte no Ugāles.

Kopš mēs esam folkloras kopā, jau trešo gadu Saulgriežus svinam Jūrkalnē. Ļoti patīk, tā atmosfēra un viss, kas te notiek!

Īpašu Saulgriežu nakts burvību bija sagādājis kalējs Ainars Rullis. Viņa izveidotais milzu ugunsrats savu griezienu sāka pusnaktī, izgaismodams visu Ugunspļavu.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm