“SEB banka”: Izaugsme paātrinās, bet priekšplānā vīd jauni šķēršļi

Pērnā gada nogalē vērojamā ekonomikas aktivizēšanās šā gada pirmajos trīs mēnešos ir kļuvusi pārliecinošāka. Ātrais novērtējums liecina, ka pirmajā ceturksnī izaugsme ir sasniegusi 1,5%, gada laikā uzrādot kāpumu 3,9% apmērā.

2017. gada 14. maijā 17:12

Pagaidām aina par ekonomikā notiekošo ir nepilnvērtīga. Tomēr pieejamā informācija liecina, ka nozīmīgu ieguldījumu ir sniegusi rūpniecība, kuras apjomi gada laikā ir kāpuši par 10%. Tendences eirozonā norāda uz labām iespējām izaugsmi rūpniecībā, kā arī eksportā turpināt. Nedaudz negaidīti, taču arī būvniecība uzrāda pieaugumu (+8%). Šogad būvniecības ieguldījums izaugsmē pamazām pieņemsies spēkā, pastiprinoties gada otrajā pusē. Tikmēr nedaudz mērenāk ir augušas pakalpojumu nozares – +3%. Šogad patēriņš turpinās augt, taču temps būs salīdzinoši viduvējs. Tāpat veiksmīgi gads ir iesācies tranzīta nozarei, kaut šīs nozares ilgāka termiņa perspektīvas ir pilnas nenoteiktības. Lēnas, bet pozitīvas vēsmas uzrāda arī kreditēšana un nekustamā īpašuma tirgus, kas turpmākajos gados turpinās pamazām uzsilt, tādējādi veicinot patēriņu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sekojoši, SEB bankas IKP prognoze šim gadam tiek saglabāta iepriekšējā – IKP šogad palielināsies par 3.5%. Tuvāko gadu laikā izaugsmes temps nedaudz paātrināsies, kas veido labvēlīgu vidi reformu turpināšanai, jo īpaši primāri ir noturēt nodokļu reformas virzību. Tikmēr bažas rada globālie politiskie riski, kas var iedragāt vērojamās tendences ekonomikā. Pagaidām tā ir spējusi šos riskus veiksmīgi ignorēt. Neskatoties uz labvēlīgām perspektīvām, arvien skaidrāk sāk iezīmēties darbaspēka trūkuma aktualitāte, kas jau drīzumā atsevišķām nozarēm kļūs par nopietnu attīstības bremzi.

Ekonomikas veikums izbrīnu nerada, jo cieši iekļaujas globālās ekonomikas ritmā, kas nosaka nosacījumu izlabošanos arī eirozonā un labi raksturo arī Latvijā notiekošo. Pēdējie dati signalizē, ka eirozonas izaugsme ir ievērojami uzlabojusies, un sagaidāms, ka pirmajā ceturksnī IKP pieaugs par 0,5%. Pašreizējie rādītāji, ar nelieliem izņēmumiem, ir pēdējo gadu augstākajos līmeņos. Tas, salīdzinājumā ar pērnā gada nogali, norāda uz labvēlīgākiem apstākļiem un spēcīgāku izaugsmi. Tajā pašā laikā jāatzīst, ka pagaidām ienākošie dati pilnībā neatbilst sakāpinātajiem noskaņojuma rādītājiem. Pozitīvi pārsteidz rūpniecības, eksporta un darba tirgus dati, taču aktivitāte mazumtirdzniecība ir bijusi vājāka, nekā gaidīts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm