"Saules staros" režisors: par filmas uzņemšanu man Ziemeļkorejā draud vairāki mūža ieslodzījumi

Latvijā no šodienas uz ekrāniem parādījusies skandalozā kinolente, kas filmu pazinēju pasaulē novērtēta ar godalgām, bet totalitārajā Ziemeļkorejā – ar vēlmi režisoru ielikt aiz restēm. Tā ir absurdo Phenjanas režīmu atainojoša filma ar nosaukumu “Saules staros”, kas daļēji tapusi arī Latvijā.

2016. gada 12. aprīlī 21:44

Ar režisoru Vitāliju Manski tiekamies vien dažas stundas pirms filmas pirmizrādes Rīgā. Pēdējo mēnešu laikā pirmizrādes sekojušas cita citai, un režisors jau ir saguris no lielās uzmanības, taču šī reize ir īpaša. Pēdējos divus gadus Latviju krievu režisors sauc par mājām. Pārcelties viņu pamudināja Ukrainas notikumi, bet nu atrašanās Baltijā izrādījusies arī glābiņš no represijām par Ziemeļkorejai neglaimojošas filmas uzņemšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc tam, kad Phenjana aptvēra, pie kāda materiāla Manskis patiesībā strādā, Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas Ārlietu ministrija nosūtīja notu Krievijai, pieprasot aizliegt filmas demonstrēšanu un iznīcināt uzfilmēto materiālu, turklāt “ar atbilstošiem ietekmes līdzekļiem” vērsties pret filmas autoriem, nosodot viņus, kā tur teikts, par Ziemeļkorejas reālās dzīves “kropļošanu”. Maskavas reakcija ilgi nebija jāgaida. Krievijas prezidenta padomnieks, bijušais kultūras ministrs Mihails Švidkojs drīz pēc tam valdības medijā Rossiyskaya Gazeta nosodīja Manski. Viņš pat personīgi vērsās pie Tallinas starptautiskā kinofestivāla “Melnās naktis” ar lūgumu atcelt filmas seansus, tomēr 2015. gada 15. oktobrī filma “Saules staros” piedzīvoja pirmizrādi un saņēma savu pirmo balvu – par labāko režiju. Nu jau tai sekojuši vēl desmit citi apbalvojumi.

Foto

Kāpēc Ziemeļkoreja?

Jautāts, kāpēc režisors izvēlējies šķietami attālo un tik svešo Ziemeļkoreju, par kuru zinām vien to, ka tur valda totalitārs režīms, Manskis to skaidro ar personīgu interesi. Viņu jau sen nodarbinājis jautājums par cilvēces pašas pieļautiem procesiem: “Es daļu dzīves nodzīvoju Padomju Savienībā un gribēju saprast, kāpēc cilvēki atsakas no brīvības?”

Vitālijs Manskis, filmas “Saules staros” režisors:
Kāpēc cilvēki piekrīt kļūt par vergiem? Domāju, ka atbildi atradīšu Ziemeļkorejā, bet es tur ierados par vēlu. Tur jau ir piedzimuši tie, kuri vispār nezina, kas tā brīvība tāda ir.

Ziemeļkorejā redzēto Manskis nespēj ietērpt vārdos – tas esot prātam neaptverams. Tāpēc viņš izteicies kino valodā. Tapusi dokumentāla filma “Saules staros” par astoņgadīgas meitenītes dzīvi “ideālās valsts ideālajā lietu kārtībā”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vitālijs Manskis, filmas “Saules staros” režisors:
Tā ir ilūzija, ka mēs zinām, kāds tur ir režīms. No šīs ilūzijas es atvadījos ik mirkli, ko pavadīju Ziemeļkorejā. Mūsu uzburtā glezna pietuvinās skatītāju dažus milimetrus tuvāk īstenībai – tai katastrofai, kas šobrīd norisinās uz planētas Zeme.

Filmēšanas komandai līdzi staigājušas amatpersonas un likušas visu uzfilmēto atrādīt, neglaimojošo – dzēst, bet tik un tā Manskim izdevies paglābt savu materiālu. Kinoteātrī Splendid Palace filma skatāma no 12. aprīļa.

Pilnu interviju krievu valodā ar režisoru Manski iespējams noskatīties šeit:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm