tv3.lv

Satversmes tiesa noraida “Trasta komercbankas” prasību par mantas konfiskāciju

Satversmes tiesa noraidījusi “Trasta komercbankas” prasību par noziedzīgi iegūtas mantas konfiskāciju maksātnespējas procesā. Banka savā prasībā uzstāja, ka konfiskācija pārkāpj tiesiskās vienlīdzības principu attiecībā uz kreditoru, taču tiesa to noraidīja, uzsverot, ka Eiropā vēl nekad šāda prasība konstitucionālajā tiesā nav sniegta, un šis varētu būt starptautisks precedents, vēsta TV3 Ziņas.

Pieteikumu Satversmes tiesā iesniedza likvidējamā “Trasta komercbanka” un tās kreditors, Lielbritānijā reģistrēts komersants “Ergo Tec LLP”. 2020. gadā ”Trasta komercbankas” maksātnespējas administrators Armands Rasa atteicās ieskaitīt valsts budžetā bankā esošos 7,6 miljonus eiro, kas atzīti par noziedzīgi iegūtiem. Administrators uzskatīja, ka valstij uz šo naudu nav priekšroka un tā jāsadala proporcionāli starp kreditoriem.

Abi iesniedzēji apstrīdēja kriminālprocesa likuma pantus, kas paredz noziedzīgi iegūtas mantas konfiskāciju maksātnespējas procesā. Savu atzinumu sniedza Saeima, kas tiesai lūdza izbeigt tiesvedību, jo nav aizskartas pamattiesības. Uzklausot iesaistīto pušu viedokļus, tiesa atzina, ka noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācija maksātnespējas procesā nepārkāpj tiesiskās vienlīdzības principu attiecībā uz kreditoru.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs uzsvēra, ka vēl nevienā citā Eiropas konstitucionālajā tiesā nekad šāds jautājums nebija skaitīts, proti, nekad banka nebija apstrīdējusi normas, kas paredz konfiscēt tādus līdzekļus, kas atzīti par noziedzīgi iegūtiem. Iespējams, citas konstitucionālās tiesas smelsies atziņas no šā nolēmuma.

Aldis Laviņš
Satversmes tiesas priekšsēdētājs

“Pēc savas būtības konfiskācija ir vērsta uz tiesiskuma principa nodrošināšanu, proti, ka neviens nedrīkst gūt labumu no noziedzīgām darbībām. Ja gadījumā kāda persona ir guvusi līdzekļus, konfiskācija ir viens no tiesiskajiem līdzekļiem kā novērst, ka kāds netaisni iedzīvojas no noziedzīgas darbības.”

Tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stājas spēkā tā pasludināšanas brīdī.

Žurnālists
Medijos jau 15 gadus, interesē kā Latvijas notikumi, tā starptautiskā dienas kārtība. Veidojis daudz stāstu par migrācijas problēmām. Uzskata, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir korupcija, tādēļ jūt gandarījumu, ja izdodas izgaismot noziegumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm