tv3.lv

Satversmes aizsardzības biroju pārcels un jaunām telpām Brasā; jaunās ēkas izmaksas tiek noslepenotas

2020. gada 18. februārī 21:15

Ne tikai Valsts drošības dienestu (VDD), bet arī Satversmes aizsardzības biroju (SAB) iecerēts pārcelt uz jaunām telpām. Izmaksas netiek atklātas, bet tie noteikti būšot vairāki miljoni eiro.

SAB atradīsies bijušajā kara hospitālī Upes ielā, kurā jāveic pamatīga atjaunošana. Teritorijā blakus nu jau slēgtajam Brasas cietumam jau ir sākti sagatavošanās darbi Satversmes aizsardzības biroja jaunās ēkas būvniecībai. To nepieciešams darīt, jo visus šos gadus SAB atradies pielāgotās telpās kādreizējā bērnudārzā.

Pārcelšanās uz jaunām telpām ļaušot SAB pilnvērtīgāk veikt esošās funkcijas – izlūkošana, pretizlūkošana, valsts noslēpuma glabāšana, klasificētas informācijas aprite ar ārvalstīm, sistēmu drošības akreditācija, šifrēšana – un veidot jaunas struktūrvienības.

“Mainoties Latvijas ārpolitikas situācijai, arī funkcijas ir nākušas klāt. Mēs vēlamies attīstīties, un, lai mēs varētu attīstīties un vēl efektīvāk strādāt, ātrāk, mums tomēr ir nepieciešams attīstīties arī telpu ziņā, lai mums būtu infrastruktūra attīstīta,” TV3 Ziņām saka Satversmes aizsardzības biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Maura.

6,7 hektārus lielajā teritorijā, Upes ielā, blakus SAB plānots bijušā kara hospitāļa telpās izvietot arī Ieslodzījumu vietu pārvaldes biroju, Valsts tiesu ekspertīžu biroju un tā laboratoriju. Tieslietu ministrs rosinājis premjeru sākt diskusiju, ka turpat varētu izvietot vēl arī Valsts drošības dienestu. Tad VDD nu jau skandalozā jaunā ēka nebūtu jāceļ Brīvības gatvē, bijušā velotreka “Marss” teritorijā, pret ko asi iebilst pilsētvides aktīvisti. Premjers esot ignorējis tieslietu ministra lūgumu apsvērt šādu ideju.

“Tā ir izvairīšanās no lēmumu pieņemšanas, izvairīšanās no risinājuma. Mums ir vajadzīga kompetenta saruna, kura nekad nesanāk,” norāda tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Lēmumus par Satversmes aizsardzības biroja un Valsts drošības dienesta jauno ēku būvniecību pieņēma Māra Kučinska valdība. Nevienu brīdi apzināti netika apsvērts abus, par valsts drošību atbildīgus dienestus izvietot vienā teritorijā, ja pat tā varētu ietaupīt naudu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“No drošības viedokļa tas pat būtu kategoriski noliedzams. Šādas izlūkdienestu ēkas nekur pasaulē neliek blakus vienu otrai. Taisot iespējamo monstru no visiem, it kā cerot uz īslaicīgu efektu, lai sakoncentrētu cilvēkus. Mēs varam pakļaut to tādiem riskiem,” uzskata  bijušais premjers, tagad Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis (ZZS).

Iekšlietu ministrs rakstiskā atbildē TV3 Ziņām uzskaita vairākus riskus, piemēram, divu specdienestu atrašanās vienā vietā padara neiespējamu personāla identitāšu aizsardzību.

”Divu dienestu atrašanās fiziski vienā vietā/tuvu viens otram ir risks arī no fiziskās drošības un mobilitātes principa. Piemēram, bloķējot ielu, paralizējot centrālo elektropievadi, uzliekot radioviļņu bloķēšanu, būtu iespējams uzreiz paralizēt divu dienestu darbu. Turklāt jāņem vērā, ka attiecīgajai teritorijai pieguloša ir arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta teritorija, kas šo principu padara vēl nozīmīgāku,” paziņojumā norāda ministrija.

Cik miljonu izmaksās Satversmes aizsardzības biroja jaunā ēka, ir noslepenots jautājums. Tieslietu ministrs gan uzskata, ka tas būtu tikai godīgi pret nodokļu maksātājiem atklāt patiesās summas ne tikai SAB, bet arī Valsts drošības dienesta jaunās ēkas būvniecībā.

“Es domāju, ka tas nav godīgi pret nodokļu maksātāju naudu, un es šādu tradīciju valdības darbā vēlētos izskaust. Kamēr tas ir noslepenots, to nevaru izpaust,” norāda Bordāns.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šādai finanšu atklātībai gan iebilst Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs, jo to ļaunprātīgi var izmantot Latvijai nedraudzīgie ārvalstu dienesti.

“Ja tu zini katru finanšu jomu, tad nav jābūt pārāk lielam ekspertam, lai tie, kas nav pārāk labvēlīgi Latvijai, varētu sarēķināt, kas tad iekšā atrodas, kāda ir šī pakāpe, un varētu kaut ko sliktu plānot. Ir robeža, kad ir jāzina, un ir robeža, piedodiet, kam ir jāpaliek noslēpumā,” tikmēr uzskata Māris Kučinskis.

Satversmes aizsardzības biroja jaunās telpas bijušā kara hospitāļa ēkā plānots nodot lietošanā 2023. gadā. Par šo vietu pilsētvides aktīvisti neceļ trauksmi – guvuši pārliecību, ka koki netiks cirsti ārā, bet pašu hospitāļa ēku, kas lieto SAB, pasargā tā īpašais statuss – UNESCO Pasaules mantojums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm