Sargiet vistas! Putnu gripa uzglūn Baltijas valstīm, un kompensācijas visiem nepienākas

Lietuvā un Igaunijā martā konstatēts pa vienam augsti patogēnās putnu gripas (H5N1) uzliesmojumam mājputnu vidū. Paniku Latvijas mājputnu turētājiem nevajadzētu celt, taču piesardzībai jābūt, jo sācies gājputnu laiks – augstākā saslimšanas riska periods. Tā ietekmē jau pieaug savvaļas putnu mirstība, arī pie mums otrdien atrasts nobeidzies gulbis.

“Nevar teikt, ka varam dzīvot pavisam mierīgi,” “tv3.lv” norāda Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis. Tas tādēļ, ka ne tikai kaimiņvalstīs, bet Eiropā kopumā ik dienu tiek reģistrēti jauni putnu saslimšanas gadījumi, un Latvija no tās nav izolēta. Tā kā nupat sākusies gājputnu migrācija, tuvākās nedēļas ir tās, kurās risks mājputniem inficēties ar putnu gripu pieaugs vēl vairāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Oļševskis pastāsta, ka PVD aktīvi seko līdzi situācijai Lietuvā un Igaunijā. Patlaban katrā valstī fiksēts pa vienam gripas uzliesmojumam mājputnu vidū, taču vienlaikus abās valstīs palielinās savvaļas beigto putnu skaits. Arī Latvijā, Kurzemes pusē otrdien atrasts miris gulbis, kas tiks nogādāts laboratorijā uz pārbaudēm.

Jānorāda, ka PVD mājaslapā pieejama statistika par putnu saslimšanām pēdējos trīs gados. 2021. gadā putnu gripa konstatēta 50 putniem, bet pērn sešiem. Savukārt šogad Latvijā līdz šim pārbaudīti pieci savvaļas putni, no kuriem nevienam šī saslimšana nav konstatēta.

Kas mums palīdzējis veiksmīgi izvairīties no plašiem putnu gripas uzliesmojumiem mājputnu vidū pēdējos gados? Oļševskaprāt, tas vairāk saistīts ar to, ka mūsu, Baltijas, reģionu vienkārši vēl nav sasniedzis ļoti augsts putnu gripas inficētības vilnis, kāds tas, piemēram, patlaban ir Centrāleiropā. Taču, gājputnu kustībai kļūstot aktīvākai, risks pieaugs arī pie mums, it īpaši mazajām piemājas saimniecībām, kur putni bieži tiek turēti ārā u. tml. un līdz ar to ir mazāk aizsargāti.

Kādi noteikumi jāievēro saimniecībām?

Lai riskus mazinātu, jebkuram putnkopim jāievēro biodrošības un citi noteikumi. Oļševskis paskaidro, ka prasības atšķiras atkarībā no putnu turēšanas mērķa – tas tiek darīts komerciāliem nolūkiem, proti, olu un gaļas izplatīšanai, vai savām vajadzībām.

Komerciālajām putnu novietnēm ir daudz stingrākas prasības, kas gan nav tiešā veidā saistītas ar gājputnu atgriešanos, bet ir spēkā visu cauru gadu. Komerciālajās novietnēs noteikumi paredz, ka katrai ir jābūt savam biodrošības plānam, lai noteiktās prasības varētu vieglāk pielāgot apstākļiem, kādi ir katrā saimniecībā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kas attiecas uz piemājas saimniecībām – tajās biodrošības prasības ir pielīdzināmas pamata prasībām. Tās ir vienkāršas un vispārīgas. Stingrākas šīs prasības Zemkopības ministrija parasti nosaka aktīvajā gājputnu periodā, kas parasti ir pavasaris. Šodien valdība arī apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus par biodrošības pasākumiem dzīvnieku turēšanas vietās, no 1.aprīļa līdz 15. maijam. Tagad ikdienas prasībām papildus klāt nāk tādi aizliegumi kā:

  • Nedrīkst organizēt pasākumus, sacensības, tirgus vai citas norises, kur ir aktivitātes ar mājputnu piedalīšanos;
  • Mājputnus nedrīkst laist ārā pastaigāties pilnīgi brīvi – tie jātur vismaz nojumē, kuru sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts. Tas tādēļ, ka infekcija ir arī putnu izkārnījumos, kas, putniem pastaigājoties pa sētu, var tikt ienesti vietā, kur tie uzturas;
  • Bez jumta nepieciešams, lai arī no sāniem mājputniem nevar piekļūt savvaļas putni, kas varbūt meklē barību;
  • Nedrīkst izmantot ūdeni no ārējām ūdenstilpnēm, jo konkrētais vīruss spēj dzīvot arī ūdenī;
  • Putnkopjiem šajā laikā, ejot barot un kopt putnus, jāmaina drēbes un apavi, lai paši pie putniem neievazātu kādu saslimšanu.

Sūdzības par pārkāpumiem pieaug gājputnu periodā

Oļševskis norāda, ka pārkāpumi saistībā ar biodrošības un citiem pasākumiem lielākoties tiek fiksēti tieši šajā paaugstināta riska periodā. Tas tādēļ, ka kaimiņi aktīvāk sāk ziņot viens par otru. Kāpēc? Abiem ir vistas, viens ievēro prasības, bet otram vistas staigā pa pagalmu.

Tāpat PVD, braucot pārbaudēs uz saimniecībām, pavasarī pastiprinātāku uzmanību pievērš tieši putniem. Tās, iespējams, nav speciālas mājputnu apsekošanas, bet vairumā saimniecību kopā ar citiem lopiem ir arī putni.

Vienlaikus Oļševskis uzsver – nevarētu teikt, ka cilvēki klaji neievērotu drošības prasības. Lielākoties tie, kuri jau ilgstoši tur putnus ir saprotoši. Problēmas varētu būt tiem, kuri tikai nesen iegādājušies dažus mājputnus ar domu, ka pašiem tagad būs olas, varbūt arī gaļa. Šie cilvēki nereti nav padomājuši par prasībām, kas nepieciešamas, lai putni nesaslimtu ne tiki ar gripu, bet arī citām slimībām.

“Ievērojot šīs pamata prasības, ir diezgan viegli izvairīties arī no citām slimībām, piemēram, salmonellas, ar kuru var inficēties arī pats saimnieks,” norāda PVD pārstāvis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mājputni jāreģistrē kompensācijas saņemšanai un slimību apkarošanai

Oļševskis atzīmē, ka svarīgi arī putnus reģistrēt Lauksaimniecības datu centrā. Tas nepieciešams, ja tomēr gadīsies, ka putni ar gripu saslimst un nomirst vai tiek likvidēti, būtu iespējams no valsts saņemt kompensāciju.

Tāpat jebkura dzīvnieka reģistrācija nepieciešama, jo tas palīdz PVD apkarot iespējamās saslimšanas. “Mēs nevaram apkarot slimības, ja nezinām, kur šie putni ir,” norāda Oļševskis.

PVD pārstāvis gājputnu sezonā pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai saviem mājputniem, bet arī apkārt esošajiem savvaļas. Ja tiek novērota kāda neierasta putnu uzvedība, ikviens tiek aicināts par to zināt vetārstam vai dienestam.

Tāpat Oļševskis aicina putnkopjus nebaidīties informēt par savu mājputnu saslimšanām arī tad, ja tās ir tikai, piemēram, pāris vistas. Novērojot jebkādus saslimšanas simptomus, piemēram, grūtības elpot, depresīvu uzvedību, tostarp neēšanu un nekustīgumu, arī jāziņo vetārstam. Šādā gadījumā putnu saslimšanas pārbaudes sedz no valsts līdzekļiem, proti, putnu turētājam nebūs jāšķiras no papildu līdzekļiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm