Sankcijām pakļautā Avena plānotā izstāde Ogrē raisa neizpratni; visticamāk, tā tiks atcelta

Ogrē pēc pašvaldības vadītāja Egila Helmaņa (NA) rosinājuma trešdien plānots atklāt Pjotra Avena porcelāna kolekcijas izstādi, kas neizpratni radījis ne tikai paša muzeja un visas nozares vidū, bet pat Ārlietu ministrijas gaiteņos. Latvijas pilsonis Avens pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā ir sankcijām pakļauto personu sarakstā. Ogres novada domes priekšsēdētājs gan problēmu šādas izstādes veidošanā nesaskata un aicina mākslu nejaukt ar politiku.

Izstāde ar nosaukumu Rīgas mākslas porcelāns no 1925.-1940. gadam Ogres muzeja galvenajā izstāžu zālē būtu jāatklāj trešdien, taču otrdien eksponāti tā arī vēl nebija atvesti. Ideja par šādu izstādi nākusi no pašvaldības vadītāja Egila Helmaņa, un pārsteigums tas bijis arī pašam muzejam. Šīs ekspozīcijas dēļ bijis jāpārceļ kāda jau sen ieplānota vietējā novadnieka darbu izrādīšana. Turklāt – šie porcelāna trauki pieder krievu miljardierim Pjotram Avenam.

Ogres domē neslēpj, izstāde tiek veidota Pjotra Avena labdarības fondam “Paaudze”, sadarbojoties ar novada pašvaldību. Tiek gan noklusēts, ka Latvijas pilsonim Avenam ir ciešas saites ar Kremli, tādēļ viņš ir iekļauts sankcionēto personu sarakstā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Egils Helmanis sarunā neslēpj, šādu izstādi rosinājis viņš pats, sazinoties ar sankcijām pakļauto labdarības fondu “Paaudze”.

Helmanis tajā nesaskata kaut ko nosodāmu un aicina nejaukt mākslu ar politiku – Avenam pieder un izrādīt plānots nevis Krievijas, bet gan latviešu vecmeistaru darbus: “(TV3: Jums liekas, ka mums nevajadzētu skatīties Anša Cīruļa gleznojumus vai Romana Sutas gleznojumus? Vai jums liekas pareizi, ka ar Pjotru Avenu arī uzliktas sankcijas uz šiem gleznojumiem?) Es domāju, ka nē.”

Helmanis arī neuzskata, ka šāda izstāde nav pieņemama tieši šobrīd, kad Krievija turpina karu Ukrainā: “Tagad varbūt nav īstais laiks, varbūt to vajadzētu darīt pēc kara. Bet, ja karš ies vēl 10 gadus, mēs atteiksimies no mūsu mākslinieku darbiem vēl 10 gadus? Es domāju, ka tas nav pareizi. Mums ir arī vecmeistaru darbi, kuri ir arī jāredz. Ir jāskatās sankcijas, protams, kādas tās ir uzliktas, bet jāskatās ir saprātīgi, lai mēs paši sev nenodarām pāri ar to.”

Pašvaldības vadītāja paustajam viedoklim gan nepiekrīt Ārlietu ministrijā. Tās nostāja joprojām ir stingra – jelkāda sadarbība ar sankcijām pakļautiem uzņēmumiem vai personām, arī mākslas nozarē, nav pieļaujama.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Laikā, kad Krievija ir iebrukusi Ukrainā un bez Ukrainas civiliedzīvotāju slepkavībām tiek iznīcināts arī Ukrainas kultūras mantojums, tostarp tiek izlaupīti un iznīcināti Ukrainas muzeju krājumi, šādas izstādes rīkošana Ogres Vēstures un mākslas muzejā, kurā būs apskatāma sankcionētas personas porcelāna kolekcija, ir neizprotama,” teikts Ārlietu ministrijas komentārā.

Arī Latvijas muzeju saimē šāds vietvaras lēmums tiek uzņemts ar neizpratni. Muzeju biedrībā norāda – neilgā laikā šī ir jau otrā reize, kad kāda pašvaldība lemj iejaukties muzeju darbā, atgādinot par neseno gadījumu Daugavpilī, kur pašvaldības spiediena dēļ no ekspozīcijas izņemti atsevišķi priekšmeti. Ogres situācijā gan neizpratni veicinot tas, ka vietvara sadarbību plānojusi ar agresorvalsts atbalstītājiem.

“Tas ir tāds signāls, ka pašvaldība neuzticas muzejam vai arī vēlas diktēt savus noteikumus, kas noteikti nebūtu pieļaujams. Lai arī, kā viņš pats saka, šī ir mākslas kolekcija, šī ir Latvijas kultūra, bet mums ir jāpatur galvenais – ja pret viņu ir vērstas sankcijas, viņš ir darījis kaut ko tādu, kas atbalsta agresora valsti. Tas nav pieļaujams un arī muzejos nevajadzētu to popularizēt,” pauž Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde.

TV3 Ziņām gan zināms, ka pēc spiediena pašvaldība no izstādes atvēršanas trešdien, visticamāk, ir atteikusies. Ogres novada priekšsēdētājs gan bija izvairīgs, īsziņā paužot, ka nevarot to ne apliecināt, ne arī noliegt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm