Latvijā sākusies gripas epidēmija, brīdina SPKC

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņo par gripas epidēmijas sākumu no 8. decembra, informēja iestādē.

2022. gada 7. decembrī 17:08

Gripas monitoringa dati liecina, ka pacientu skaits ar aizdomām par gripu pieaudzis par 88,1% kopš 46. nedēļas un vidēji valstī ir bijuši 64,9 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Divās monitoringa pilsētās šis rādītājs pārsniedzis epidēmijas slieksni – Rīgā (144,2 uz 100 000 iedzīvotājiem) un Jūrmalā (125,9 uz 100 000 iedzīvotājiem).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēdējo divu nedēļu laikā strauji – par 28,7% – pieaudzis pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības ar akūtiem augšējo elpceļu infekcijas simptomiem: no 1936,2 uz 100 000 iedzīvotājiem 46. nedēļā līdz 2492,7 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Rīgā, Jēkabpilī un Valmierā šis rādītājs pārsniedz vidējo Latvijā, attiecīgi Rīga – 3327,6, Jēkabpilī – 2763,1 un Valmierā – 2626,0 uz 100 000 iedzīvotājiem.

Kuras iedzīvotāju gripas visvairāk slimo?

Augstākā intensitāte novērota bērniem, īpaši vecuma grupā 0-4 gadi. Kopējais pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos, ir sasniedzis 30% (gandrīz katrs trešais gadījums).

Pēdējo trīs nedēļu laikā novērots arī straujš pacientu skaita pieaugums ar pneimoniju – par 98,5% salīdzinājumā ar 45. nedēļu. Salīdzinājumā ar citiem gadiem, pacientu skaits, kuri vēršas ar elpceļu infekcijas slimības simptomiem un kuriem konstatēta pneimonija, ir netipiski liels.

No monitoringā iekļautajām slimnīcām pagājušajā nedēļā tika ziņots par astoņiem stacionētiem gripas pacientiem. Kopumā, līdz šim ar apstiprinātu gripas diagnozi, slimnīcā nogādāti 23 pacienti. Pacienti bija dažādās vecuma grupās – 2 pacienti vecuma grupā 0-4 gadi, 5 pacienti vecuma grupā 5-14 gadi, astoņi pacienti vecuma grupā 15-64 gadi un astoņi – vecuma grupā 65+.

Savukārt, aizvadītājā nedēļā, testējot pacientus ar elpceļu infekcijas simptomiem, samazinājies pozitīvo paraugu īpatsvars, kad tika konstatēts respiratori sincitiālais vīruss – no 25,4% 47. nedēļā līdz 6,1% 48. nedēļā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eiropas gripas uzraudzības tīkla dati rāda, ka 2022. gada 47. nedēļā par plašu vidējo gripas izplatīšanos un intensitāti ziņoja deviņas valstis: Vācija, Kazahstāna, Kirgizstāna, Malta, Portugāle, Rumānija, Krievijas Federācija, Turcija un Apvienotā Karaliste (Skotija). Vācija, Spānija, Francija, Izraēla, Itālija, Kirgizstāna, Kazahstāna, Luksemburga, Moldovas Republika, Portugāle un Uzbekistāna ziņoja par sezonālās gripas epidēmiskā sliekšņa pārsniegšanu. Noteikti gan A tipa, gan B tipa gripas vīrusi, visās monitoringa sistēmās dominējošs ir A/H3.

SPKC atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Ko darīt, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar gripu?

Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas dažu dienu laikā pēc vakcinācijas, un gripas izplatība parasti ilgst līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu vēl nav par vēlu arī epidēmijas laikā, īpaši, ja plānots saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, plānveida operācijas vai ārstēšanās stacionārā ārstniecības iestādē.

Ko darīt aizdomās par saslimšanu ar gripu?

Ja ir parādījušies simptomi – klepus, drudzis vai paaugstināta ķermeņa temperatūra, stipras galvassāpes, nespēks, iesnas, jāpaliek mājās.

Lai izvairītos no inficēšanās un mazinātu citu cilvēku inficēšanās risku, ievērojiet vispārīgos pasākumus – pēc iespējas mazāk apmeklēt publiskas vietas, kur pulcējas daudz cilvēku, notiek cilvēku drūzmēšanās, un mazāk izmantot pārpildītu sabiedrisko transportu, pareizi lietojiet sejas masku vai respiratoru FFP2 (nosedzot degunu un zodu).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja nav iespējams ievērot distancēšanos slēgtajās sabiedriskajās telpās, regulāri jāvēdina telpas, bieži un rūpīgi jāmazgā vai jādezinficē rokas. Saslimšanas gadījumā jāpaliek mājās un jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Nevajadzētu ļaut slimiem bērniem apmeklēt izglītības iestādes un citus bērnu kolektīvus.

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem, ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums – 2,85 eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm