Saistībā ar draudiem valsts drošībai NEPLP anulē apraides atļauju “TV Rain”

2022. gada 6. decembrī 8:47

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēmusi anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai “Doždj” (“Дождь”/”TV Rain”).

NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš TV3 uzsvēra, ka lēmums par apraides licences anulēšanu pieņemts saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai.

Ivars Āboliņš
NEPLP priekšsēdētājs

“NEPLP šodien uzsākta adminstratīvā procesa ietvaros ir pieņēmis lēmumu anulēt apraides atļauju “TV Rain”. Lēmums pieņemts saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai, un “TV Rain” no Latvijas informatīvās telpas pazudīs ceturtdien. Respektīvi trešdien šis lēmums tiks publicēts Latvijas vēstnesī un pusnaktī šī apraide ir jāizslēdz. “TV Rain” šo lēmumu var pārsūdzēt, taču es vēlos uzsvērt, ka, pirmkārt, mēs esam saņēmuši vēstuli ar informāciju no Valsts Drošības dienesta, kurā ir norādīts, ka šis konkrētais ceturtdienas sižets rada apdraudējumu valsts nacionālajai drošībai kopumā. Tāpat mēs esam vērtējuši visu pārkāpumu kopumu, ko ir izdarījuši “TV Rain”, gan latviešu valodas celiņa nenodrošināšana. Jau pusgadu viņi neievēro darbības apraides pamatnosacījumu, Krimas kartes attēlošana kā Krievijas teritorija, par ko viņus savulaik aizliedza Ukrainā, tāpat arī krievu armijas saukšana par “mūsu armiju”. Viss pārkāpumu kopums ir vērtēts un mūsu pārliecība ir, ka “TV Rain” neapzinās un neizprot šo pārkāpumu būtiskumu un smagumu un rada draudus Latvijas drošībai. Apgalvojumi, ka ar “TV Rain” slēgšanu tiek ietekmēti viņu skatītāji no Krievijas. Krievijā viņus šobrīd neredz.”

Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par “mūsu armiju”, iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Tāpat vērtēta no Valsts drošības dienesta  saņemtā informācija, kuras saturu Āboliņš neatklāja.

“Vērtējot likumpārkāpumu kopumu, NEPLP pārliecināta, ka “TV Rain” vadība neizprot un neapzinās pārkāpumu būtiskumu un nopietnību, tāpēc viņi nevar darboties Latvijas teritorijā,” sacīja NEPLP vadītājs.

Krievijas opozīcijas politiķis, jurists un blogeris Marks Feigins TV3 raidījumā “900 sekundes” norāda, ka telekanalām “Doždj” bija jāapzinās Latvijas likumi un tie jāievēro: “Ir tāds dzelžains likums – kad nezini, kā rīkoties, rīkojies tā, kā nosaka likums! Ja runājam no juridiskās puses, tad telekanāls Doždj taču apzināti gāja uz atļaujas saņemšanu darbībai tieši Latvijā, faktiski kā Latvijas medijs. Ja tu raidi no Latvijas un saņem no Latvijas valsts atbilstošu licenci, tad tavs pienākums ir ievērot likuma prasības. Tieši tik vienkārši. Tāds ir likums. Tas var nepatikt, to var uztvert kā kādus ierobežojumus, bet likums ir tieši tāds. Un Latvijai nevar pārmest, ka tajā nebūtu mediju daudzveidības vai vārda brīvības.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lēmums stāsies spēkā naktī uz ceturtdienu, 8.decembri, kad “TV Rain” jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā.

Ņemot vērā, ka “TV Rain” raida ne vien televīzijā, bet arī platformā “Youtube”, NEPLP lūgs uzlikt “ģeobloku” “TV Rain” kanālam šajā platformā, lai saturs nebūtu pieejams Latvijā.

“Šis lēmums liecina, ka Latvija ir tiesiska un demokrātiska, medijiem atvērta valsts, jo Latvija ielaida valstī lielu skaitu ar Krieviju saistītu mediju, kas var te brīvi darboties. Tikai “TV Rain, kas pārkāpa likumu un neievēroja likumu, tika sodīts,” piebilda Āboliņš.

NEPLP lēmumu iespējams pārsūdzēt.

“TV Rain” bija pārsūdzējis NEPLP lēmumu par soda piemērošanu saistībā ar valsts valodas skaņu celiņa nenodrošināšanu.

Kā ziņots, NEPLP šodien bija sanākusi uz sēdi, lai vērtētu situāciju saistībā ar TV programmu “Doždj”.

Lieta ierosināta pēc 1.decembrī raidījumā “Zģes i seičas” (“Здесь и сейчас”/”Te un tagad”) izskanējušā aicinājuma sniegt informāciju par mobilizēto Krievijas armijas karavīru dienestu frontē. Raidījuma vadītājs izteica cerību, ka telekanālam izdevies vairākiem karavīriem palīdzēt, piemēram, ar “ekipējumu vai elementārām ērtībām frontē”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Žurnāliste Jekaterina Kotrikadze piektdien raidījumā “Zģes i seičas” pavēstīja, ka “Doždj” nolēmis pārtraukt sadarbību ar Alekseju Korosteļevu, kurš ceturtdien vadīja raidījumu un izteicās par atbalsta sniegšanu Krievijas armijai.

NEPLP piemēroja “Doždj” 10 000 eiro sodu par okupētās Krimas iezīmēšanu Krievijas sastāvā un Krievijas armijas nosaukšanu par “mūsu armiju”. Šis gadījums bija otrais būtiskais pārkāpums pēdējo mēnešu laikā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm