tv3.lv

Saeimas ārpolitikas debatēs dominē Krievijas radītie militārie draudi; “Saskaņa” iespējamo militāro uzbrukumu sauc par “psihozi”

“Starptautiskās drošības situācija ir bīstami trausla. Valstu neuzticēšanās un vērtību plaisa ir kļuvusi milzīga,” Saeimā atklājot debates ar ziņojumu par paveikto un iecerēto darbību ārpolitikā sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

“Šobrīd daļā pasaules valda draudi un iebiedēšana. Neleģitīmais Baltkrievijas režīms ar mākslīgas migrācijas plūsmas palīdzību turpina hibrīduzbrukumu Eiropas Savienības un NATO austrumu robežai. Krievija īsteno konfrontējošu un revizionistisku ārpolitiku, kas kopā ar karaspēka koncentrāciju Ukrainas pierobežā rada pēdējos gados nepieredzētas militārās eskalācijas draudus visam reģionam. Romantiskais periods pēc aukstā kara ir beidzies,” saka Rinkēvičs.

Paaugstinātajai spriedzei, ko radījusi Krievijas agresīvā uzvedība, debatēs veltīja daudz uzmanības. To akcentēja arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA): “Izvirzot ultimatīvas prasības NATO, Krievija atklāti grauj Rietumu demokrātiju un alianses principus, vienlaikus pilnīgi absurdā kārtā vainojot NATO, kas it kā apdraudot Krieviju. Ziemeļatlantijas alianse apvieno demokrātiskas vērtības pārstāvošas valstis, kurām nav nekādu impērisku ambīciju. Savas impēriskās ambīcijas gan ir apliecinājusi Putina Krievija.”

Tikmēr aizsardzības ministra Arta Pabrika (AP) ieskatā Krievijas izteiktie ultimāti NATO liecina, ka Vladimiram Putinam ir tālejošāks mērķis par Ukrainu: “Mērķis ir nesaskaņu viešana Eiropas Savienībā un NATO ar cerību, ka šīs organizācijas varbūt nobīsies, varbūt nenoreaģēs, kā vajag un Krievija iegūs atkal stratēģisko dominanci pār visām tām valstīm, kuras tā sauc tikai par teritorijām – pār kurām tā dominēja pēc Otrā pasaules kara ar savu nežēlīgo okupācijas režīmu.”

Pilnīgi pretēji situāciju vērtē “Saskaņas” deputāti. Bažas par Krievijas iespējamo militāro uzbrukumu viņi sauc par “psihozi”. “Man laikam nāksies sarūgtināt tos, kas atrodas saldkairās kara gaidās visa labā pret visu slikto. Tāda kara nebūs, vismaz pārredzamā nākotnē noteikti. Tas ir skaidrs katram, kurš kaut ko saprot no ģeopolitikas,” pārliecināts ir deputāts Ivars Zariņš (S).

Tāpat opozīcija debates izmantoja, lai norādītu arī uz neizdarībām pašu mājās, kas vājina Latvijas drošību. “Ir lietas, uz kurām mēs šobrīd skatītos daudz mierīgāk, ja mēs būtu izdarījuši savus mājasdarbus savas robežas stiprināšanā jau laikus, nevis šobrīd, kad mēs to darām pēdējā brīdī, principā krīzes apstākļos lietojot pagaidu risinājumus,” saka deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gan opozīcijas, gan koalīcijas deputāti pievērsās nepieciešamībai stiprināt arī Latvijas ekonomisko drošību, mazinot atkarību no Krievijas energoresursiem, ko Kremlis izmanto kā ģeopolitisko ieroci.

Tradīciju rīkot ārpolitikas debates aizsāka 2011. gadā. Tās notiek 26. janvārim tuvākajā sēdē, kas ir Latvijas starptautiskās atzīšanas diena.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm