Saeimas aktualitātes: turpinās vērtēt iniciatīvu par visu VUGD posteņu saglabāšanu

2022. gada 30. novembrī 22:01

Jaunā Saeima sākusi vērtēt iedzīvotāju kolektīvos iesniegumus. Tās, kā vienmēr, par visdažādākajiem tematiem. Tā, piemēram, parlamenta komisijā nolemts turpināt izskatīt iniciatīvu par ugunsdzēsēju posteņu saglabāšanu. Tikmēr jau uzreiz noraidīts iesniegums un par obligātā dienesta atcelšanu. Un Saeimā joprojām nav atbalsta arī iniciatīvai par viendzimuma pāru tiesisko aizsardzību.

Visplašākās debates Iesniegumu komisijā izraisīja iedzīvotāju iniciatīva “Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību”, kas iesniegta pēc tam, kad iepriekšējais sasaukums nepieņēma Civilās savienības likumu. Iniciatīvas autors vērsa deputātu uzmanību, ka parlaments nepilda Satversmes tiesas spriedumu par valsts pienākumu tiesiski aizsargāt visas ģimenes – arī viendzimuma pārus.

“Vēl joprojām Satversmes tiesas spriedums nav izpildīts. Vai tas ir tas signāls, ko likumdevējs vēlas nodot pārējiem iedzīvotājiem, kas dzīvo Latvijā, ka tiesas spriedumus mēs varam arī nepildīt? Jo, ja Saeima nepilda tiesas spriedumus, tad kāpēc visiem pārējiem iedzīvotājiem būtu jāpilda tiesas spriedumi?” vaicāja iniciatīvas autors Kaspars Zālītis.

Taču atbalstu iniciatīvai pauda deputātu mazākums.

“Tieši neiecietības dēļ un arī nesakārtotas likumdošanas dēļ vairāki tūkstoši cilvēku emigrē prom no Latvijas un neatgriežas. Mēs zaudējam cilvēkus, pateicoties nesakārtotam, tai skaitā ģimeņu attiecību statusam,” sacīja Saeimas deputāte Antoņina Ņenaševa (P).

“Nebūtu jāpastāv situācijai, ka katram šādam pārim jādodas individuāli uz tiesu, lai panāktu savas ģimenes, sava statusa atzīšanu. Tāpēc, jā, likumdevējam ir jārada šāds visaptverošs regulējums,” norādīja deputāte Agnese Krasta (JV).

Ar balsu vairākumu komisijā noraidīts vairāk nekā 20 000 pilsoņu aicinājums tiesiski aizsargāt viendzimuma pārus.

“Demogrāfiskais stāvoklis, es uzskatu, mums ir katastrofāls. Tā uzskata arī mūsu politiskais spēks. Un šobrīd atbalstīt kādas nebūt citas iniciatīvas, kā tikai un vienīgi dabiskas ģimenes iniciatīvu, es uzskatu, ir nepareizi un laikam neatbilstoši,” teica deputāts Edmunds Zivtiņš (LPV).

“Paralēlas institūcijas laulībai, kas dublē laulību funkciju un uz kurām varētu neattiecināt tās normas, kas šobrīd attiecībā pret laulību, ir iekļautas Latvijas Satversmē, šo metodi kā risinājumu Nacionālā apvienība nav gatava atbalstīt,” norādīja Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat vairākums neatbalstīja iniciatīvu par atteikšanos no ieceres atjaunot obligāto karaklausību, saglabājot brīvprātīgu dienestu armijā.

“Problēma ir gadījumā, kad valsts aizsardzības dienestā tiek iesaukts cilvēks, jaunietis, kurš to nevēlas. Mēs, parakstījušies, uzskatām, ka šajā gadījumā neiegūst neviens,” sacīja iniciatīvas autors Sergejs Pogorelovs.

“Katra mūsu valsts iedzīvotāja pienākums ir aizstāvēt savu valsti brīdī, kad tā ir apdraudēta. Un šeit, piedodiet kolēģi, nav nekādas izvēles,” vērsa uzmanību “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars.

Savukārt vienbalsīgi deputāti nolēma, ka gan Iekšlietu, gan Budžeta komisijā jāturpina izskatīt iniciatīva par visu ugunsdzēsēju posteņu saglabāšanu.

“Šie posteņi tika izveidoti ar kaut kādu domu. Ar domu, ka varēs pēc iespējas ātrāk tikt izglābti cilvēki. Un tagad tie vienkārši tiek aizvērti. Protams, tie netiek aizvērti uz visu laiku, bet pagaidām tiek apturēti uz dienu, divām, nedēļu – kā kuri. Bet tas nav nekādā gadījumā risinājums,” norādīja iniciatīvas autors Rolands Miloševskis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Darbinieku trūkuma dēļ no 90 posteņiem šobrīd uz laiku mēdz slēgt 18. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadība cer, ka ar Saeimas atbalstu varētu izdoties pārliecināt valdību palielināt finansējumu, lai kritisko situāciju mazinātu.

“Tad varbūt tas vēl ir papildu svars lēmuma tālāk pieņemšanai, jau izskatot valsts budžetu 2023., 2024., 2025. gadā,” vērsa uzmanību VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

Par visiem trīs komisijas lēmumiem galavārds vēl būs jāsaka Saeimas sēdē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm