Saeimai būs jāvērtē iecere skolās nodrošināt bezmaksas higiēnas preces meitenēm

Saeimai jau tuvākajā laikā būs jāvērtē iniciatīva, kas paredz skolās nodrošināt bezmaksas higiēnas preces meitenēm. Šāda prakse ir daudzviet pasaulē un dati liecina, ka ieviešot šādu praksi, skolu apmeklētība pieaug, jo daudzas jaunietes no mazāk turīgām ģimenēm šo preču trūkuma dēļ ir spiestas regulāri kavēt mācības.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka higiēnas preču trūkuma dēļ Latvijā katra sestā meitene spiesta kavēt vismaz vienu vai vairākas mācību dienas. Tas bijis viens no galvenajiem motivatoriem sākt parakstu vākšanu par šo preču bezmaksas nodrošināšanu skolās.

“Bija signāli no skolām, skolotājām, vecāku organizācijām, ka meitenēm nākas pamest skolu, jo mēnešreizes sākas un ir neērti kādam prasīt palīdzību. Politikai ir jābūt tādai, kas palīdz cilvēkiem un uzlabo cilvēku dzīves kvalitāti, un, kā mēs varam runāt par labu izglītību, ja meitenēm jādodas uz mājām,” norāda Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla priekšsēdētāja Inete Ielīte.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nepieciešamos 10 000 parakstu izdevies savākt mazāk nekā divu nedēļu laikā. Autori aicina higiēnas preces nodrošināt ikvienā izglītības iestādē, lai tās būtu pieejamas neatkarīgi no ģimeņu materiālā stāvokļa. Šāda sistēma ir daudzās pasaules valstīs – Somijā, Vācijā, bet Francijā tā būs jau no nākamā gada.

Uz jautājumu, vai skolās vajadzētu meitenēm bezmaksas higiēnas preces, TV3 Ziņu uzrunātās Paula un Elizabete atbild: “Jā, vajadzētu, noteikti, vienu brīdi fakultātē bija akcija, kad kāds bija nolicis kastīti par brīvu ar paketēm, un tas bija ļoti noderīgi.”

“Es domāju, ka jā, vajadzētu, jo ļoti bieži ir, ka meitenes jautā viena otrai, ja aizmirst mājās, vai pēkšņi ir sākušās mēnešreizes, un viņas nezina, ko darīt,” pauž Annija.

Jautātas, kā vislabāk būtu nodrošināt higiēnas preces Karīna, Kate, Žanna saka: “Es nezinu, vai tualetēs, jo kāds varētu to izsmiet un izmētāt, bet varbūt pie skolotāja.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atsaucoties uz citu valstu pieredzi, šo iniciatīvu atbalsta arī Labklājības ministrijā.

“Primārais ieguvums ir tas, ka menstruācija sākšanās nebūtu iemesls neapmeklēt skolu. Tam būtu ietekme arī uz mācību procesu un, skatoties no pieredzes, kas arī ir Skotijā. Protams, savs iespaids ir bijis uz skolu apmeklētību,” saka Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite.

Citu valstu pieredze liecina, ka lielākoties higiēnas preces diskrēti novieto meiteņu tualetēs vai skolās uzstāda tam piemērotus automātus. Cik šāda iniciatīva varētu izmaksāt, aprēķinu gan pagaidām nav, bet Saeimai ideja būs jāvērtē jau tuvākajās nedēļās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm