tv3.lv

Ziņojums: Covid‑19 pandēmija vēl vairāk palielinājusi nevienlīdzību starp sievietēm un vīriešiem

Starptautiskās sieviešu dienas priekšvakarā Eiropas Komisija (EK) ir publicējusi 2021.gada ziņojumu par dzimumu līdztiesību Eiropas Savienībā, kas liecina, ka Covid-19 pandēmija gan Eiropā, gan ārpus tās ir vēl vairāk palielinājusi pastāvošo nevienlīdzību starp sievietēm un vīriešiem gandrīz visās dzīves jomās, tādējādi mazinot pēdējos gados ar lielām pūlēm sasniegto.

2021. gada 6. martā 11:00

Kā aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā, vienlaikus dzimumu līdztiesībai vēl nekad nav tikusi piešķirta tik liela nozīme Eiropas Savienības (ES) politiskajā programmā, un EK ir pielikusi ievērojamas pūles, lai īstenotu pirms gada pieņemto dzimumu līdztiesības stratēģiju. Lai labāk uzraudzītu katrā no 27 dalībvalstīm gūto progresu un sekotu tam līdzi, EK piektdien atklāja dzimumu līdztiesības stratēģijas uzraudzības portālu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc EK paustā, piektdien publicētajā ziņojumā ir izgaismots tas, kā Covid-19 pandēmija ir kļuvusi par nopietnu izaicinājumu dzimumu līdztiesībai. Dalībvalstis konstatējušas, ka ir pieaugusi vardarbība ģimenē, piemēram, ziņojumu skaits par vardarbību ģimenē Francijā pārvietošanās ierobežojumu pirmajā nedēļā palielinājās par 32%, savukārt Lietuvā pirmajās trijās nedēļās – par 20%. Savukārt Īrijā ziņojumu skaits par vardarbību ģimenē pieckāršojās, savukārt Spānijas iestādes ziņoja, ka pārvietošanās ierobežojumu pirmajās divās nedēļās par 18% pieauga ar vardarbību ģimenē saistīto izsaukumu skaits.

Ziņojumā norādīts, ka sievietes bija pandēmijas apkarošanas priekšgalā – 76% no veselības aprūpes un sociālās aprūpes darbiniekiem, kā arī 86% no individuālās aprūpes darbiniekiem veselības pakalpojumu jomā ir sievietes. Šajās nozarēs strādājošās sievietes pandēmijas laikā saskārās ar vēl nepieredzētu darba slodzes pieaugumu, veselības apdraudējumu un problēmām saistībā ar darba un privātās dzīves līdzsvaru, akcentēja EK.

Tāpat pandēmija smagi skārusi sievietes darba tirgū – sievietes dominē krīzes vissmagāk skartajās nozarēs, piemēram, mazumtirdzniecībā, viesmīlības nozarē, aprūpes un mājas darba jomā, jo šos darbus nav iespējams veikt attālināti. Daļējas atveseļošanās laikā 2020.gada vasarā sievietēm arī bija grūtāk atgriezties darba tirgū, proti, 2020.gada otrajā un trešajā ceturksnī vīriešu nodarbinātības līmenis palielinājās par 1,4%, taču sieviešu gadījumā – tikai par 0,8%.

Ziņojumā uzsvērts, ka pārvietošanās ierobežojumi būtiski ietekmē neapmaksātu aprūpes darbu un darba un privātās dzīves līdzsvaru – sievietes ir pavadījušas vidēji 62 stundas nedēļā, aprūpējot bērnus, salīdzinājumā ar 36 stundām vīriešu gadījumā, un 23 stundas nedēļā, veicot mājas darbus. Vīriešu gadījumā šis rādītājs bija 15 stundas.

EK ziņojumā uzvērusi, ka ir izteikts sieviešu trūkums Covid-19 lēmumu pieņemšanas struktūrās – 2020.gadā veiktā pētījumā ir konstatēts, ka vīrieši ievērojami pārsniedz sieviešu skaitu struktūrās, kas izveidotas reaģēšanai uz pandēmiju. No 115 īpašām Covid-19 darba grupām, kas izveidotas 87 valstīs, tostarp 17 ES dalībvalstīs, 85,2% darba grupu bija galvenokārt vīrieši, 11,4% darba grupu bija galvenokārt sievietes, un tikai 3,5% darba grupu tika konstatēta dzimumu paritāte. Politiskajā līmenī tikai 30% no ES veselības ministriem ir sievietes. EK darba grupu Covid-19 krīzes jautājumos vada EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, un tajā darbojas vēl pieci komisāri, no kuriem trīs ir sievietes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc EK paustā, neraugoties uz problēmām, ko izraisīja Covid-19 krīze, EK pagājušajā gadā pielika ievērojamas pūles, lai panāktu progresu dzimumu līdztiesības stratēģijas īstenošanā. Lai efektīvāk sekotu līdzi progresam visā ES, EK piektdien atklāja dzimumu līdztiesības stratēģijas uzraudzības portālu. Šis portāls, kas ir EK Kopīgā pētniecības centra un Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta (EIGE) kopīgi izstrādāts projekts, ļaus uzraudzīt atsevišķu ES dalībvalstu sniegumu un salīdzināt to 27 dalībvalstu starpā.

EK norādīja, ka pirms gada pieņemtā dzimumu līdztiesības stratēģija 2020. līdz 2025.gadam ir balstīta uz redzējumu par tādu Eiropu, kurā sievietes un vīrieši, meitenes un zēni visā savā daudzveidībā ir pasargāti no vardarbības un stereotipiem un viņiem ir pavērtas iespējas pilnvērtīgi attīstīties un uzņemties vadību. Minētajā stratēģijā ir noteikti galvenie piecu gadu laikposmā veicamie pasākumi un pausta apņemšanās nodrošināt to, ka EK dzimumu līdztiesības aspektu iestrādā visās ES politikas jomās.

EK, pieņemot pirmo ES stratēģiju par cietušo tiesībām, pagājušajā gadā ir pastiprinājusi cīņu pret vardarbību, kas saistīta ar dzimumu, un ir paziņojusi par priekšlikumu, kura mērķis ir apkarot ar dzimumu saistītu vardarbību. 2020.gada decembrī pieņemtajā priekšlikumā par digitālo pakalpojumu tiesību aktu ir precizēta tiešsaistes platformu atbildība, un tas palīdz novērst vardarbību tiešsaistē.

EK ir veikusi pasākumus, lai veicinātu sieviešu līdzdalību darba tirgū. Rīcības plānā Eiropas sociālo tiesību pīlāra īstenošanai dzimumu līdztiesība ir izvirzīta šā rīcības plāna centrā, un tajā cita starpā ir noteikti vērienīgi mērķi attiecībā uz sieviešu līdzdalību darba tirgū un agrīnās bērnu aprūpes nodrošināšanu. EK 4.martā nāca klajā ar darba samaksas pārredzamības vairošanas pasākumiem, kuru nolūks ir nodrošināt vienādu samaksu sievietēm un vīriešiem par vienādu darbu.

Digitālās izglītības rīcības plānā un atjauninātajā Prasmju programmā EK paziņoja par virkni pasākumu, ar kuriem tiek nodrošināts, ka meitenes un jaunas sievietes ir vienlīdzīgi pārstāvētas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju studijās un digitālo prasmju pilnveidošanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzimumu līdztiesības aspekts tika arī iestrādāts nākamajā ES budžetā. Turklāt saskaņā ar jauno Atveseļošanas un noturības mehānismu, kas izveidots “Next Generation EU” instrumenta ietvaros, dalībvalstīm ir jāpaskaidro, kā to valsts ekonomikas atveseļošanas plāni palīdzēs veicināt dzimumu līdztiesību, tādējādi palīdzot nodrošināt ES dzimumu līdztiesības principa ievērošanu ekonomikas atveseļošanā.

Pagājušajā gadā EK turpināja atbalstīt iniciatīvas, kas vērstas pret dzimumu stereotipiem, proti, tā izmantoja savas finansēšanas programmas, tostarp ES programmu “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība”. EK arī stiprināja dzimumu līdztiesību ārpus ES, 2020.gada novembrī nākot klajā ar jauno Dzimumu līdztiesības rīcības plānu 2021. līdz 2025.gadam – vērienīgu programmu dzimumu līdztiesībai un pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanai sievietēm ES ārējā darbībā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm