Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VM: Potenciālo Covid‑19 ierobežojumu klāsts teju izsmelts – atlikusi vien neiziešana no mājas

Patlaban viss iespējamais pasākumu klāsts Covid-19 ierobežošanai Latvijā ir teju izsmelts – vēl nav ieviests vienīgi ierobežojums iziet ārā no mājas, intervijā Skaties.lv norāda Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane, vienlaikus piebilstot, ka pirms jebkura pasākuma ieviešanas no sākuma jāvērtē spēja to kontrolēt.

2020. gada 25. decembrī 18:40

Pirmajā intervijas daļā VM pārstāve iezīmē Covid-19 epidemioloģisko situāciju patlaban Latvijā, atzīstot, ka saslimstība ar jauno koronavīrusu turpina augt. Tāpat viņa min galvenos cēloņus tam, kādēļ saslimstība ar Covid-19 nesamazinās. Komentējot to, vai varētu tikt ieviesti vēl kādi ierobežojumi, ja Latvijā turpinās izplatīties jaunais koronavīruss, Feldmane skaidro, ka lēmums par konkrētiem pasākumiem nav pieņemts, taču pirms jebkura pasākuma ieviešanas no sākuma jāizvērtē spēja to kontrolēt, pretējā gadījumā tam nebūs jēgas. Sabiedrībai ir jāapzinās, ka turpmāk notiekošais ir atkarīgs no ikviena tās locekļa. Pastiprinātu risku sabiedrībā rada tie, kuri noteikumus neievēro. Ja tas tā turpināsies, sekas ir neprognozējamas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāda Covid-19 epidemioloģiskā situācija patlaban ir Latvijā?

Ir vērojams saslimstības ar Covid-19 pieaugums. Jāņem vērā, ka ik nedēļu palielinās arī testēto cilvēku skaits. Taču, ja iepriekšējās nedēļās šķita, ka situācija stabilizējas un saslimstības pieaugums piebremzē – pozitīvo gadījumu skaits no visiem testētajiem bija ap 8%, tad šonedēļ tas ir pieaudzis, sasniedzot ap 10%. Tāpat mēs redzam diezgan strauju stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieaugumu, līdz ar to situācija nav iepriecinoša un ir nestabila.

Ar ko varētu būt skaidrojams saslimstības pieaugums? Pēdējā laikā bieži dzirdams par Covid-19 izplatību sociālās aprūpes sfērā.

Dažādi faktori kopumā. Sociālās aprūpes namos notiekošais ir sekas norisēm sabiedrībā kopumā. Sekojot līdzi cilvēku mobilitātes rādītājiem, kā liecina pagājušās nedēļas dati, turpinājās ļoti aktīva cilvēku kustība tieši uz biznesa centriem. Tas nozīmē, lai gan cilvēki tiek aicināti strādāt attālināti, ļaudis dodas uz darba vietām, izmanto sabiedrisko transportu, apmeklē sabiedriskas vietas un joprojām notiek drūzmēšanās. Milzīgas drūzmēšanās notiek arī pie vides objektiem.

Cik noprotams no valsts amatpersonu izteikumiem, ierobežojumi varētu tikt pastiprināti. Vai tas nozīmē, ka varētu ierobežot arī cilvēku kustību noteiktā diennakts laikā, ieviešot komandantstundu?

Patlaban ir grūti runāt par to, kādus pasākumus varētu pastiprināt. Ļoti daudz kontrolējamu pasākumu jau ir noteikti, ir jāvērtē arī to kontrole. Ja valstī nosakām ierobežojumus pārvietoties, ir jābūt skaidrībai, kā to īstenot. Daļa sabiedrības ir apzinīga un jau līdz šim visus ierobežojumus ievēro, taču ir tādi, kuri neko no tā neievēro un, visticamāk, turpinās šādi rīkoties. Līdz ar to ierobežojumi šādu cilvēku dēļ nedotu nekādu efektu. Tāpat jebkādi ierobežojumi jāvērtē ne tikai no veselības sfēras, bet arī citu nozaru perspektīvas kā dažādu jomu kopums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas nozīmē, ka pagaidām nav zināmi konkrēti Covid-19 ierobežošanas pasākumi, kādus vēl varētu Latvijā ieviest?

Notiek vērtēšanas process. Iekams ieviešam kādu pasākumu, ir jāizsver, kāda būs tā efektivitāte, kāda ir iespēja to izkontrolēt un ko tas dos. Tie cilvēki, kuri līdz šim ievēro valstī noteikto, risku nerada. Pastiprinātu risku sabiedrībā rada tie, kuri noteikumus neievēro. Ja tas tā turpināsies, sekas ir neprognozējamas.

Vai tirdzniecības ierobežojumi pēc 11.janvāra tiks pagarināti?

Vērtēsim. Sabiedrībai ir jāapzinās, ka turpmāk notiekošais ir atkarīgs no ikviena sabiedrības locekļa.

Vai Veselības ministrijas ieskatā, stingrāki ierobežojumi varētu mainīt tās sabiedrības daļas domas, kuri neievēro un, acīmredzot, neplāno ievērot neko?

Iespējams, patlaban daļa sabiedrības jūt nesodāmību – daru, ko gribu, un man ir pilnīgi vienalga par pārējiem, apkārt esošajiem cilvēkiem. Iespējams, kaut ko ietekmēt varētu, mainot nesodāmības sajūtu.

Vai tas nozīmē, ka par ierobežojumu neievērošanu varētu tikt ieviesti kādi naudas sodi vai pastiprināta policistu patrulēšana?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jā, iespējams, ka nepieciešamas pastiprinātākas kontroles. Neraugoties uz pulcēšanās ierobežojumiem, joprojām notiek viesības un citi privāti pasākumi. Cilvēki mēdz ziņot policijai, ja ir pārmērīgs troksnis vai citi sabiedriskās kārtības traucējumi. Svarīga ir iespēja reaģēt uz gadījumiem, ja notiek neatļautas viesības. Nav iespējams pie katras mājas nolikt policistu vai kādu citu, kas kontrolē. Tāpēc Covid-19 izplatības ierobežošana ir atkarīga no sabiedrības rīcības – vai cilvēki aizrāda jeb neaizrāda, ziņo vai neziņo par pārkāpumiem.

Kādas varētu būt sekas Covid-19 izplatības negatīvākajā iespējamajā scenārijā?

Patlaban tās ir spekulācijas. Jebkuru lēmumu pieņemot, speciālisti iepriekš apspriežas un to izdiskutē. Patlaban viss iespējamais pasākumu klāsts Covid-19 ierobežošanai ir izsmelts. Atlicis vienīgi ierobežojums iziet ārā no mājas, kas vēl nav ieviests.

Kāda varētu būt lieguma iziet ārā no mājas efektivitāte, piemēram, vērtējot citu valstu pieredzi?

Vērtējot valstu pieredzi, kurās bija ieviestas komandantstundas, piemēram, Beļģijā, Nīderlandē un citās, kur bija ļoti lieli ierobežojumi ar iespējamiem sodiem, tajās saslimstība samazinājās. Taču, protams, ka visās valstīs papildus risks patlaban ir svētku laiks. Neviena valsts nevar paredzēt, ar ko sāksies nākamais gads. Iepriekšējā mēnesī novembrī, visefektīvāk Covid-19 izplatība tika ierobežota tieši tajās valstīs, kurās bija ieviestas komandantstundas, taču tajās tobrīd epidemioloģiskā situācija bija sliktāka nekā Latvijā, tostarp lielāka iedzīvotāju blīvuma dēļ.

Kādēļ skolēnu brīvlaiks tika pagarināts tieši par nedēļu?

Bija svarīgi sabalansēt bērnu nedošanos ārpus mājas ar viņu nepieciešamību iegūt izglītību, mācīties.

Kādai Latvijā būtu jābūt epidemioloģiskajai situācijai ar Covid-19 izplatību, lai ierobežojumus varētu samazināt vai atcelt pavisam?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ir noteikti vairāki mērķi, lai ierobežojumus varētu mazināt. Pirmkārt, panākt kaut kādu stabilitāti. Taču vērtēt Covid-19 saslimstības rādītājus divu nedēļu laikā nav objektīvi, jo mēdz būt, ka divas nedēļas saslimstība mazinās, bet trešajā – paaugstinās. Jābūt diezgan stabilai situācijai, ka saslimstības gadījumu skaits un to īpatsvars pret testētajiem nepieaug, kā arī slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaits samazinās. Tādā gadījumā varam sākt par kaut ko tādu domāt. Lai sāktu atcelt kādus ierobežojumus, saslimstības rādītājiem ir jāsamazinās. Ņemot vērā, ka saslimstība ir lielāka nekā ārkārtējās situācijas ieviešanas laikā, Covid-19 drošības pasākumu mazināšana tiks strikti vērtēta. Tas varēs notikt vien pakāpeniski – soli pa solim.

Vai arī turpmāk iecerēts palielināt uz Covid-19 testēto cilvēku skaitu?

Testēto cilvēku skaits pieaug, palielinoties arī saslimšanas gadījumu skaitam. Tāpat testēšanas apmērs palielinās, ja ir vairāki saslimšanas perēkļi. Ir būtiski testēšanas līmeni saglabāt tādu, lai gūtu pietiekamu pārliecību, ka saslimstības rādītāji ir objektīvi.

Ja 80% Covid-19 slimnieku vīrusa infekciju izslimo viegli un vien 20% smaga saslimšana, vai galvenā problēma ir stacionēto pacientu skaita pieaugums?

Pirmkārt, pieaug stacionēto Covid-19 pacientu skaits. Otrkārt, viegla, vidēji smaga vai smaga slimības forma ir subjektīvs jēdziens. Vienam var šķist, ka viņš ļoti vieglā formā to izslimo, bet citam ar tādām pašām pazīmēm ir smagi vai pat ļoti smagi.

Intervijas ar VM Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāju otro daļu par vakcīnām pret Covid-19 Skaties.lv publicēs tuvākajās dienās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma