Vietējo kultūraugu sēklu maiņas kustībai attīstoties, Rīgā uzstāda vairākus augu un sēklu maiņas punktus

Latvijā vēršas plašumā pasaulē jau plaši praktizētā vietējo kultūraugu sēklu maiņas kustība, kas šogad ir nonākusi līdz galvaspilsētai – tiek uzstādīti vairāki augu un sēklu maiņas punkti, vēsta “900 sekundes”.

Sēklu maiņas kustības aizsācēja Sandra Stabinge ir atvedusi tomātu stādus uz vienu no sēklu maiņas punktiem Rīgā.

Kultūraugu daudzveidība pēdējo 100 gadu laikā ir samazinājusies vairāk nekā par 90%, jo komerciālie sēklu audzētāji fokusējas tikai uz nedaudzām šķirnēm. Tādēļ mūsu kultūraugi un pārtika kļūst vienveidīgāka. Bet pašu loloti augi pielāgojas labāk vietējiem apstākļiem un klimatam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sēklu maiņas kustības aizsācēja Sandra Stabinge

“Caur šiem stendiem, mēs aicinām, sēt, stādīt, ievākt sēklas, bet galvenais – atrast mūsu mantotos kultūraugus. Mantotie ir tie, kuri vismaz 30 gadus audzētie. Piemēram, 50 gadīgas cūku pupas… Mēs, kad ekspedīcijās gājām, atradām gurķus un ģimenes sīpolus, zemenes.”

Bet vest var citus, ne tik vērtīgus augus un stādus, jo galvenais ir iesākt. Kārtība nav sarežģīta, stāsta Augu un sēklu maiņas punkta koordinators Emīls Hlevickis. Ja esat atnācis ielikt kādas sēkliņas, jāpiereģistrējas. Pēc tam tās jāieliek speciālajā maisiņā, kas konkrētā skapī ir atrodami.

“Es sēklas ieberu maisiņā. Tad es skatos, kur es tās lieku? Pupas mums ir pie augļiem. Ieberu tās maisiņā un lieku pie augļiem,” piemērā dalās Augu un sēklu maiņas punkta koordinators Emīls Hlevickis.

Ja gribat kādas sēklas paņemt, tāpat jāpiereģistrējas un tukšajā maisiņā jāiebēr tās, kādas vēlaties. Patlaban visā Latvijā aktīvi veidojas sēklu maiņas punkti. Pirmo gadu tajā piedalās arī Rīga. Visi apmaiņas punkti, kuri kopumā ir trīs, atrodas veikalu tīkla “Gemoss” teritorijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Man patīk, ka kāds bija salīdzinājis šo darbu ar Krišjāņa Barona darbu, kad viņš lasīja mūsu teikas un dainas. Tad šeit mēs lasām mūsu kultūraugus un sēklas, kurās ir mūsu ļoti liela vērtība. Sēklas no mūsu platuma grādiem, ar mūsu senču kodu,” stāsta “Gemoss” projektu vadītājs Rihards Treijs.

Pašlaik sēklu maiņas punkti ir Alūksnē, Kolkā, Dundagā, Aizkrauklē, Aglonā, Siguldā. Ikviens vēl var paspēt ielikt vienā no tiem ko īpašu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm