tv3.lv

Viesturs Kairišs sācis darbu pie filmas par barikādēm

2021. gada 16. janvārī 21:19

Pandēmijas dēļ pieklusināti, taču šonedēļ Latvijā tika atzīmēta svarīga gadadiena – 30 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kurās tika nosargāta Latvijas valsts atdzimšana. Šajā sakarā vērts atzīmēt, ka režisors Viesturs Kairišs nupat sācis uzņemt spēlfilmu par tā laika notikumiem. Kinolente “Janvāris” uz barikāžu laiku skatīsies 18 gadīga jaunekļa acīm.

Filmas ”Janvāris” galvenais varonis ir astoņpadsmitgadīgais Jazis. Viņam 1991. gada ziema Rīgā ir dzīves lielais pavērsiens.

“Tas ir jauns cilvēks, kurš nav atradis savu vietu dzīvē, vispār neko nesaprot pa dzīvi. Bet, kurš sapņo par kino. Protams, tie sapņi ir jauka lieta, bet vienlaikus ir nomācoši, jo tu nevari saprast, kādā veidā tiem izlauzties uz āru,” stāsta režisors Kairišs.

Kad janvārī padomju dienesti un militārās vienības mēģina gāzt atjaunoto Latvijas neatkarīgo valdību, un ap valstiski nozīmīgākajiem objektiem ļaudis no visas Latvijas sāk būvēt barikādes, Jazis nonāk pašā notikumu epicentrā.

“Tās ir dažādas romantiska rakstura problēmas, hormonālās cīņas, personiskā brīvība mazliet citā līmenī. Un vienlaicīgi vesela tauta cīnās par savu kolektīvo brīvību. Un šie divi brīvības ceļi sadurās krustcelēs 1991. gada barikādēs,” norāda Kairišs.

Filmēšana paredzēta dažādas lokācijās gan galvaspilsētā, gan ārpus tās. Viena no filmēšanas vietām ir arī pamestā “Provodņiks” rūpnīcas ēka Sarkandaugavā. Šeit joprojām saglabājies unikāls 90. gadu interjers, pie sienām tā laika kalendāri.

Filmas režisors stāsta, pamestajā rūpnīcā notiks vairāku filmas epizožu uzņemšana. Aktīvā filmēšana sāksies nākamnedēļ. Komanda gan pirms tam vēl iziet cauri katrai filmēšanas vietai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Galvenā lomā filmā uzticēta Kārlim Arnoldam Avotam.

“Šī galvenā varoņa dēļ es esmu šķīries no astoņiem kilogramiem,” stāsta aktieris.

Barikāžu laikā Kārlis vēl nebija dzimis. Lomā iejuties palīdzējušas sarunas ar ģimeni, daudz uzklausīti arī citi barikāžu dalībnieki.

“Vispār ir diezgan grūti šodienas acīm saprast, kas ir tā vienotība. Jo tas viss, skatoties to tik bieži, mani aizkustināja. Jazis ir sapņotājs. Grib kaut ko sasniegt, darīt to, ko ir iecerējis. Bet, kā mēs zinām, tas ir tas vecums, kad tu daudz mēdz sevi apšaubīt un traucē sev ar šīm domām,” bilst aktieris.

Savukārt režisors atzīst, galvenais varonis ir arī daļēji viņš pats barikāžu laikā, kad bija 19 gadu vecs. “Protams, ka tas zināmā mērā ir uz kaut kādiem manas dzīves motīviem, bet es vairāk gribēju par šo paaudzi. Tas ir mans piedzīvotais, manu draugu un draugu draugu piedzīvotais. Tā bija paaudze, kas bija par sevi nepārliecināta, kuri nezināja, ko ar sevi iesākt,” saka Kairišs.

Paredzēts, ka filmā šogad uzņemtās ainas mīsies ar dokumentālajiem kadriem, kurus 91. gadā fiksēja tā laika operatori. Filmas veidotāji cer, ka pie skatītājiem kinolenta nonāks nākamā gada janvārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm