tv3.lv

Viesnīcu un restorānu asociācija: 24. maija rīts sagādās vilšanos Ukrainas kara bēgļiem Latvijā

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) vērš sabiedrības un valdības uzmanību uz faktu, ka, sākot ar 2022. gada 24. maiju, lielākajai daļai Ukrainas kara bēgļu Latvijā, galvenokārt sievietēm ar bērniem, daudzbērnu ģimenēm grūtniecēm un pensionāriem netiks nodrošināta sākotnēji solītā 90 dienu ēdināšana, par kuras neparedzēto pārtraukšanu ne valsts, ne pašvaldības institūcijas nav informējušas Ukrainas kara bēgļus.

Saeima 2022. gada 3. martā pieņēma likumu ”Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums”, kurš uz to brīdi paredzēja Ukrainas kara bēgļu izmitināšanu un ēdināšanu 90 dienas kopš to ierašanās Latvijā. Liela daļa Ukrainas kara bēgļu tika izmitināti tūristu mītnēs, kuras tos gan izmitināja, gan baroja uz sava rēķina, teikts LVRA vēstulē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ukrainas kara bēgļi – galvenokārt sievietes ar bērniem, daudzbērnu ģimenes, grūtnieces un pensionāri – sākotnēji tika informēti no valsts un pašvaldību puses, ka tiem tiks nodrošināta izmitināšana un ēdināšana 90 dienas, sākot ar pirmo izmitināšanas dienu.

2022. gada 20. maijā darba dienas beigās mītnes saņēma informāciju, ka no nākamās pirmdienas valsts ēdināšanu vairs neapmaksā, pamatojot to ar 2022. gada 18. maija Saeimas grozījumiem ”Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā”, kas paredz ēdināšanu tikai pirmās 30 dienas.

LVRA vērš uzmanību uz faktu, ka praktiski lielākajai daļai Ukrainas kara bēgļu nav bijis iespējams iesaistīties darba tirgū, lai spētu nodrošināt pilnvērtīgu iztiku sev un bērniem. Turklāt šie cilvēki sākotnēji ir saņēmuši solījumu, ka ēdināšana būs nodrošināta visas 90 dienas kopš to uzņemšanas, taču, nesagaidot noteikto termiņu – četras dienas iepriekš -, tiek pieņemts lēmums, ka par ēdināšanu šiem cilvēkiem ir jāparūpējas pašiem.

Pamatojoties uz LVRA biedru, kas izmitina Ukrainas kara bēgļus, informāciju, līdz 2022. gada 23. maija darba dienas beigām ne no valsts, ne pašvaldību puses Ukrainas kara bēgļi nav informēti par izmaiņām likumdošanā, proti, ka no 2022. gada 24. maija rīta tiem vairs netiek nodrošināta valsts finansēta ēdināšana.

LVRA akcentē, ka, sākoties karadarbībai Ukrainā un bēgļu iebraukšanai Latvijā, viesnīcas bija pirmās, kas atsaucās izmitināt bēgļus, kā arī sniedza sociālo un psiholoģisko atbalstu uz sava rēķina. Šobrīd ir izveidojusies situācija, ka uzņēmēji ir nostādīti ķīlnieka lomā, netiek nodrošināta pilnvērtīga komunikācija ar bēgļiem ne par ēdināšanas pakalpojumu pārtraukšanu, ne par to, ka būs jāatstāj naktsmītne.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm