tv3.lv

Viesnīcas pārtrauc Ukrainas bēgļu izmitināšanu un ēdināšanu

Viesnīcas cita pēc citas sāk paziņot, ka pārtrauks Ukrainas civiliedzīvotāju ēdināšanu un izmitināšanu neatkarīgi no tā, ka par 30 dienām pagarinās iespēju Ukrainas iedzīvotājiem saņemt atbalstu ēdināšanai un izmitināšanai. Valsts ir būtiski samazinājusi kompensējamo summu par izdevumiem.

Valsts finansējumu bēgļiem viesnīcu nozare sauc par niecīgu, tamdēļ, piemēram, viesnīca “Hanza” jau no rītdienas pārtrauks ukraiņu ēdināšanu. Iemesls – par valsts noteikto finansējumu – 10 eiro – nav iespējams vairs nodrošināt trīsreizēju ēdināšanu. Piemēram, šajā viesnīcā brokastis vien jau maksā septiņus eiro, pusdienas – sešus, vakariņas – septiņus eiro.

Te ēdināšana ir ārpakalpojumā, tāpēc arī summa veidojas diezgan liela – 20 eiro. Puse no valsts dotā. Līdz ar to šajā viesnīcā esošie ukraiņu bēgļi šovakar ēda pēdējās bezmaksas vakariņas.

Maija Morozova
“Hanza hotel” pārdošanas daļas vadītāja

“Esam ukraiņus informējuši. Protams, ka cilvēki ir nesaprašanā, ko viņiem tālāk darīt. Tāpat mēs esam arī stingri aizlieguši gatavot istabās, nest plītiņas. Tas būtu ugunsdrošības pārkāpums.”

Lai arī viesnīcas koplietošanas telpā tiks uzlikta mikroviļņu krāsns, ukrainis Volodimirs saka, ka ne visiem pietiks naudas, lai veikalā pirktu saldētos produktus.

Volodimirs
bēglis no Ukrainas

“Visvairāk satrauc, ka tas bija negaidīti. Ja mūs laikus brīdinātu, ka pārtrauc bezmaksas ēdināšanu, tad spētu to ieplānot budžetā. Mums nav daudz naudas, mums ir jārēķina uz priekšu. Mums šīs izmaiņas ir negaidītas.”

Viesnīcu asociācija vīlusies, ka valdība šodien ignorējusi lūgumu ēdināšanu segt pēc faktiskajām izmaksām, nevis nosakot 10 eiro griestus dienā. Pavisam drīz vēl vairākas viesnīcas cita pēc citas pārtrauks ēdināt bēgļus. Rīgas domē uzsver, ka, ja skolēnus var paēdināt līdz 2 eiro, tad uzņēmējam ir jāspēj trīs ēdienreizes nodrošināt par 10 eiro. Visticamāk, tad pašvaldība atteiksies no ēdināšanas pakalpojuma viesnīcās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Linda Ozola
Rīgas domes deputāte, JKP

“Tas virziens, kurā mēs lūkojamies, ir sadarbošanās ar ēdinātājiem, kam ir savs ēdināšanas punktu tīkls pilsētā. Ukrainas civiliedzīvotāji tiktu informēti, kuras ir tās vietas, kur var iet un paēst – vienu vai divas vai trīs reizes dienā, pēc viņu izvēles – par noteiktu naudas summu.”

Viesnīcā “Islande” skaidro, ka, tā kā no rītdienas spēkā stājas vēl arī samazinātā maksa par izmitināšanu no 20 uz 15 eiro par katru bēgli, kas nenosedz visus izdevumus, rada zaudējumus, viņi nākamnedēļ ir spiesti pārtraukt ap 250 bēgļu izmitināšanu.

Andris Kalniņš
“Islande Hotel” valdes priekšsēdētājs

“Uzņēmēji ir iedzīti ķīlnieku lomā. Vienā nedēļā izmaina noteikumus un man piektdien piezvana – vai nu jūs otrdien piekrītat visām izmaiņām, vai arī vedam visus bēgļus projām uz sporta zālēm, kopmītnēs. Tas ir negodīgi pret pašiem bēgļiem, mātēm ar bērniem, jo viņiem jau bērnudārzi tiek piešķirti pēc esošās dzīvesvietas.”

Arī deviņu viesnīcu operators “Mogotel” paziņojis, ka, tā kā laikus netika paziņots, vai pēc 90 dienām valsts finansējums turpināsies, Iekšlietu ministrija haotiski putrojusies, viesnīca istabas nodeva tūristu rezervācijām. Un nu ap 200 ukraiņu rīt jāizvācas. Tostarp arī vientuļajai mātei Alīnai.

Alīna
bēgle no Ukrainas

“Mūs brīdināja vien pirms trim dienām, ka viesnīca jāpamet. Neko nepaskaidroja. Nezinām, ko darīt. Esam šokā. Ja citviet pārtrauc tikai ēdināšanu, mums jāpamet viesnīca. Teica, ka pašvaldība pārvedīs uz kopmītnēm. Tas satrauc.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas dome rīt sāks simtiem bēgļu pārvietošanu no viesnīcām uz krietni mazāka komforta kopmītnēm. Tā kā tādu nav daudz, var nākties veidot masveida izmitināšanas centrus pašvaldības izglītības iestādēs.

Žurnālists
Uzdod neērtus un kritiskus jautājumus, izgaismo nejēdzības un neizpildītos solījumus, liek atbildēt par sabiedrības līdzekļu racionālu izlietojumu. Eksperimentālists ar skaidru redzējumu par modernas formas stāstiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm