tv3.lv

Viena mediķa apmācīšanai veikt vakcināciju pret Covid‑19 plāno tērēt 80 eiro

Gatavojoties masveida vakcinācijai pret Covid-19, plānots apmācīt papildu personālu, atvēlot 80 eiro katra mediķa mācībām, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).

2021. gada 23. februārī 19:19

Mācības un apmācāmo skaits plānots atbilstoši vakcinācijas plāna īstenošanai visā valsts teritorijā. Maksimāli apmācāmo skaits plānots līdz 500, taču tas tiks noteikts atbilstoši situācijai. Paredzētas arī vienas dienas teorētiskās un praktiskās mācības, ko nodrošinās Rīgas Stradiņa universitātes mācībspēki.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā skaidro VM, lai nodrošinātu raitu vakcinācijas procesu brīdī, kad sāksies masveida vakcinācija pret Covid-19, tiks mācīti tikai tie papildu piesaistītie mediķi, kuri nesen atgriezušies nozarē vai kuru ikdienas darbs nav saistīts ar vakcināciju. Vakcinācijas iestādes noteiks, kuriem ir nepieciešams apmeklēt šīs mācības, jo tikai iestāde var izvērtēt personāla sagatavotību. Tādā veidā tiks nodrošināts, ka apmācītā persona strādās attiecīgajā vakcinācijas iestādē.

Neatkarīgi no tā, ka mediķi, apgūstot profesiju, iegūst pamatzināšanas arī vakcinācijas procesā, ministrija skaidro, ka būtu jāņem vērā, ka masveida vakcinācijas laikā ir nepieciešama ļoti raita un koordinēta rīcība, kā arī pietiekamas zināšanas par vakcīnas iedarbību un rīcību situācijās, ja novērojamas blakusparādības. To var īstenot, ja ir atbilstoši trenētas iemaņas un aktuālas zināšanas. VM uzsver, ka arī masveida vakcinācijas procesā tiek nodrošināts augsts vakcinācijas pakalpojuma kvalitātes līmenis.

Mācībās iekļauta aktuālā Covid-19 vakcinācijas organizācijas kārtība, vakcinācijas kabineta aprīkojums, rīcība ar to, vakcinācijas komandas sadarbība, atbalsta un konsultēšanās iespējas. Tāpat tajās ietilps Covid-19 vakcīnas uzbūve un darbības principi, riska grupas, kontrindikācijas, piesardzības pasākumi, kā arī Covid-19 vakcīnas vizuālais novērtējums, derīguma termiņš un uzglabāšana pirms lietošanas.

Citu starpā paredzēts, ka programma ietilpst arī Covid-19 vakcīnas transportēšana, aukstuma ķēdes uzturēšanas pamatojums un nozīme, kā arī aukstuma ķēdes nodrošināšana un rīcība prasību pārkāpuma gadījumā.

Tāpat tiks apgūta injekciju tehnika – klienta pozicionēšana, atbilstošas injekcijas vietas izvēle, vakcīnas sagatavošana saskaņā ar ražotāja norādījumiem, darba vietas sagatavošana atbilstoši higiēnas un aseptikas prasībām, devas noteikšana un vakcīnas ievadīšanas tehnikas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reizē mediķi mācībās apgūs iespējamās blakusparādības un rīcību blakusparādību gadījumā. Mācībās arī ietilps reaģēšana uz tūlītēju nopietnu nevēlamu notikumu pēc vakcinācijas, neatliekamās medicīniskās palīdzības aprīkojums, kā arī tā pieejamība un lietojums.

Mācībās ietilps arī individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana – prasības individuālajiem aizsardzības līdzekļiem vakcinācijas laikā, to pareiza lietošana, vakcinācijas aprīkojuma droša iznīcināšana, kā arī prasības personas datu apstrādei un darbam ar medicīnisko dokumentāciju.

Citu starpā plānots arī mācīt komunikāciju ar vakcinējamiem.

Kā ziņots, lai nodrošinātu teorētiskās un praktiskās mācības ārstniecības personām par vakcināciju pret Covid-19, valdība pagājušajā nedēļā nolēma no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” VM piešķirt 48 400 eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm