tv3.lv

VID ierodas Anglijā pie latviešu emigrantiem

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes darbinieki ieradušies Lielbritānijā. Daugavas Vanagu Londonas namā emigrantiem skaidro, kā bezvienošanās “Brexit” ietekmēs nodokļus. Savukārt turpinājumā VID konsultanti tiksies ar Lielbritānijā strādājošajiem Latvijas eksporta uzņēmējiem.

2019. gada 13. oktobrī 21:32

Šī ir pirmā reize, kad VID pārstāvji no Latvijas ierodas Lielbritānijā klātienē tikties ar emigrācijas tautiešiem un uzņēmējiem. To darīt VID pamudināja prognoze, ka pēc “Brexit”, sevišķi – bez vienošanās, pamatīgu apjukumu, dusmas un strīdus radīs pasta sūtījumu un komercsūtījumu aplikšana ar muitas nodokli un pievienotās vērtības nodokli.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par nekomerciālo sūtījumu jeb dāvanu no Lielbritānijas, kuras satura vērtība pārsniedz 45 eiro, saņēmējam Latvijā būs jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN. Piemēram, ja sūtījuma vērtība ir 100 eiro, jaunajās nodevās jāsamaksā vismaz 24 eiro.

Anglijā dzīvojošā Mārīte Tera bieži uz Latviju ar kravu pārvadātājiem sūta dāvanas saviem bērniem un mazbērniem. “Parasti es sūtu vairākas somas uz Latviju. Sevišķi, kad jāsūta uz Ziemassvētkiem. Ja tagad jāmaksā muitas nodokļi, tas tiešām būs absurds.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Ja “Brexit” notiks 31. oktobrī, tad jaunās nodevas nāksies maksāt jau 1. novembrī.

“Tā ir kārtējā izspiešana, dzīšanās pēc naudas. Man ir tāds iespaids, ka Latvijā domā, ka mēs te to naudu ar šķipeli šķipelējam,” turpina Anglijā dzīvojošā latviete.

Tā gan nav Latvijas vienpusēji izdomāta prasība, bet gan Eiropas Savienībā vienots regulējums, jo pēc “Brexit” Lielbritānija kļūs par trešo valsti, pret kuru piemērojama stingra muitas procedūra. Un sevišķi tādi piemērojami – komercsūtījumiem.

Lija Baha Kaufmane Anglijas pilsētā Mančestrā pieņem pasūtījumus no Latvijas, dažādas preces sapērk Lielbritānijas veikalos, sapako un ar sauszemes pārvadājumu kurjeru sūta uz Latviju. Viņas adresē kā pie starpnieces nonāk preces arī no tiem britu interneta veikaliem, kuri paši pa tiešo nesūta preces uz Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tās summas, kas ir šajos sūtījumos, ir apmēram 1000 vai 1500 mārciņas katrā reizē. Divas reizes mēnesī man šādi sūtījumi iet. Bet pēc jaunajiem noteikumiem ļoti daudzas no šīm lietām tiks apliktas ar nodokli, kas jau būs neizdevīgas sūtīšanai,” akcentē Anglijā dzīvojošā latviete Lija Baha-Kaufmane.

Post-Brexit Latvijas ievedmuitas noteikumi pielikšot punktu kolektīvajiem pasūtījumiem, – vērtē Lija. Izrādās, jaunās māmiņas no Latvijas veic autiņbiksīšu pasūtījumus Anglijā milzu apmēros. Piemēram, trešā izmēra autiņbiksītes 98 vienības iepakojumā Anglijā maksā ap 5 eiro, savukārt Latvijā – 40 eiro. Lija šos autiņbiksīšu kolektīvos pasūtījumus sagatavo nosūtīšanai uz Latviju.

“Šie jaunie noteikumi būs gana liels apgrūtinājums tām ģimenēm, kuras Latvijā tiek uzskatītas par vidēji nodrošinātām, jo tieši tās ir tās mammas, kas taisa kopā pasūtījumus no Anglijas. Manuprāt, šie noteikumi ietekmēs šo ģimeņu budžetu. Man šķiet, ka tas ir ļoti sāpīgi,” norāda Lija.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Uz šiem bērnu higiēnas preču un bērnu apģērbu sūtījumiem sevišķi paļāvušās jaunās ģimenes Latvijas laukos.

Pēc “Brexit”, ieceļojot Latvijā, lidostā “Rīga” tiks pārbaudīts arī bagāžas saturs. Ja tajā preču kopējā vērtība pārsniegs 430 eiro, būs jāmaksā muitas nodoklis un PVN.

“Nu, ko, mums ir jāņem telefoni ārā no kastītēm, fotoaparāti no kastēm ārā, jo tad varbūt šie noteikumi netiek piemēroti, un, teiksim, ka tas ir mūsu lietošanai. Katrā ziņā, nekādu lielo dāvanu tuviniekiem vairs nebūs. Dārgo dāvanu, kas šeit uz atlaidēm ir, piemēram, planšetes. Ļoti daudz elektrotehnikas, video kameras ceļo Ziemassvētkos uz Latviju. Ļoti daudzas lietas, un dārgas lietas,” piemetina Anglijā dzīvojošā latviete.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lija satraucas – jauno ievedmuitas noteikumu dēļ apdraudētas būs arī viņas organizētās labdarības akcijas. Līdz šim Anglijas latviešu sapirktās jaunās drēbes, apavus, higiēnas un skolas preces sūtītas trūcīgajām ģimenēm Latvijas laukos. Tā kā šīs ģimenes individuāli nevar reģistrēties VID kā labdarības saņēmēji, tad palīdzības pakas VID apliks ar nodokli.

Dzirdēt atbildes klātienē no VID pārstāvjiem Londonā būs ierobežotam skaitam tautiešu Lielbritānijā, jo VID izbraukuma sesija bija maz reklamēta. Taču dienestā saka – nevajag satraukties, jo ir izveidots speciāli ārzemēs dzīvojošajiem tautiešiem konsultatīvais tālruņa numurs, uz kuru var zvanīt, un tiks atbildēts uz visiem neskaidrajiem jautājumiem. Tāpat ir arī ārzemēs dzīvojošajiem domāta e-pasta adrese.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm