tv3.lv

Vēsturiskā krastmalas bastiona izpētes darbi beigušies; satiksme tiks atjaunota

Vairākus mēnešus 11. novembra krastmalā strādāja arheologi, jo tur atklāta nozīmīga un labi saglabājusies 17. gadsimta liecība – bastiona daļa. Taču, tā kā šajā vietā iecerēts celt viesnīcu, arheologi izpētes darbus beiguši un bedre aizbērta. Tomēr vēsturiskās liecības nepazudīs – tās iemūžinātas īpašā 3D animācijā. Autovadītājiem labā ziņa ir tā, ka jau šo ceturtdien satiksme tiks pilnībā atjaunota.

2016. gada 7. martā 8:26

Šobrīd 11. novembra krastmalā vēl noris pēdējie darbi, lai jau no šīs ceturtdienas netālu no dzelzceļa pārvada, kur atklāts vecākais no līdz šim zināmajiem Rīgas nocietinājuma fragmentiem, tiktu atjaunota transportlīdzekļu satiksme.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

“Šobrīd, cik man zināms, konkrētu plānu par bastionu un tā eksponēšanu nav. Jāņem vērā tas, ka lielākā daļa šīs būves atrodas zem vienas no galvenajām pilsētas ielām, un gadījumā, ja kādreiz būtu šāda iecere bastionu pilnībā atsegt un eksponēt, būtu jārēķinās ar ļoti apjomīgiem darbiem un attiecīgi arī ļoti lieliem izdevumiem,” norāda arheoloģe Ilze Reinfelde.

Viņa skaidro, – tik vērienīgs projekts, visticamāk, nozīmētu pacelt ielas līmeni vai  kādas grandiozas celtnes izbūvēšanu zem ielas, lai bastiona drupas būtu pieejamas apskatei.

“Apmēram varam stādīties priekšā, ka lielākā daļa bastiona atrodas zem 11. novembra krastmalas brauktuves, tostarp, iespējams, arī zem tramvaja sliedēm un varbūt vēl mazliet tālāk,” stāsta Reinfelde. Arheologi šo atradumu dēvē par īpaši vērtīgu.

“Tagad mēs droši zinām, ka šī celtne tur apakšā atrodas un, plānojot turpmākos iespējamos  būvdarbus, ir jārēķinās ar to, lai nenotiktu šā pieminekļa graušana, postīšana. Ja agrāk mēs tikai varējām minēt, cik daudz ir palicis no 19. gadsimta noārdītajiem pilsētas vaļņiem un bastioniem, tagad mēs diezgan droši zinām, ka šeit [viens] ir saglabājies labā stāvoklī,” turpina arheoloģe.

Kamēr nav skaidrs, kad un vai vispār vēsturiski svarīgais bastions tiks atsegts, arhitekts Juris Bērziņš veido Mārstaļu bastiona 3D animāciju, kas ļaus visiem interesentiem aplūkot atradumu virtuāli: “Mēs veidojam  3D viena vecpilsētas fragmenta rekonstrukciju, lai parādītu 3D formātā, kāda izskatījās Rīga pirms tiem 300, 400 gadiem. Nu, ja ne visa Rīga, tad vismaz tās aizsargmūru konstrukcijas”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai arī pašlaik 3D animācija vēl ir tikai izstrādes stadijā, arhitekts atklāj arī savu vīziju par šāda projekta turpinājumu. “Līdz pat tam, ka tā tiešām būtu 3D animācija, kur var cilvēks vienkārši tikt palaists un cilvēks pats var ar savu redzes leņķi pastaigāties gar vēsturisko aizsargmūri un visu redzēt to, kā tas varētu būt bijis,” teic Bērziņš.

Autovadītājiem līdz ceturtdienas rītam jārēķinās ar ierobežojumiem 11. novembra krastmalā, bet pēc tam praktiski nekas vairs neliecinās, ka šajā vietā notikuši vērienīgi arheoloģiski izpētes darbi.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm