Valsts prezidents: Lielai daļai sabiedrības ir “piegriezušies” pret Covid‑19 nevakcinētie un šaubīgie

Lielai daļai Latvijas sabiedrības ir “piegriezušies” pret Covid-19 nevakcinētie un šaubīgie, kuri apdraud sabiedrību un aktīvi izpaužas sociālajos tīklos, otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits.

2021. gada 5. oktobrī 22:04

Prezidents norādīja, ka ar katru dienu nāk arvien vairāk Covid-19 sasirgušo, un sabiedrība jau tagad uzdod jautājumus par to, vai Covid-19 nevakcinētajiem ir jāapmaksā atrašanās slimnīcā, ja viņi tur nonākuši, ignorējot aicinājumu vakcinēties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš atgādināja, ka portālā “Manabalss.lv” ir savākti 10 000 parakstu par to, lai Covid-19 nevakcinētajiem netiktu segtas izmaksas, ārstējoties slimnīcā, ja tajā viņi nonākuši ar Covid-19.

Pats Levits šādu priekšlikumu pašlaik neatbalsta, bet norādīja, ka šis ir diskutējams jautājums, jo tas ir tikai taisnīgi, ka cilvēki, kuri ir pasargājuši sevi un atbildīgi rīkojušies pret sabiedrību, nevēlas maksāt par tiem, kuri to nedara. “Es gribētu redzēt debates Saeimā par šo jautājumu,” uzsvēra Levits.

Viņš sacīja, ka viņš saredz divus risinājums, lai mazinātu Covid-19 izplatību. Pirmkārt, ir jāsamazina cilvēku iespēja inficēties, tādējādi mazinot kontaktēšanās iespējas, kā arī ir jāveicina Covid-19 vakcinācijas aptvere.

Valsts prezidents uzsvēra, ka, lai samazinātu Covid-19 izplatību, iespējams, ir jāstrādā pie tā, lai vairākās profesijās tiktu noteikta obligāta Covid-19 vakcinācija. Tas pats attiecas uz kontaktu ierobežojumiem dažādos pasākumos. Tāpat pēc prezidenta domām ir jādomā par risinājumiem, kā palielināt vēlmi vakcinēties, piemēram nosakot vairākus ierobežojumus nevakcinētajiem.

Valsts prezidenta vērtējumā Covid-19 situācija patlaban ir ļoti nopietna, un šādos apstākļos vilcināties ar lēmumu pieņemšanu nav pieņemami – ir jārīkojas ātri, jo katra nokavētā diena tuvina veselības aprūpes sistēmu sabrukumam. Tāpēc valdībai ir “jābeidz bakstīties savā starpā” un nekavējoties jāpieņem lēmumi saistībā ar Covid-19 ierobežošanu. “Katra diena tuvina mūs katastrofai, jo arī ne Covid-19 pacienti nevarēs nokļūt slimnīcās, jo tās būs pārpildītas. Tā ir visas valdības kopējā atbildība, un jāpanāk ātra vienošanās,” uzstāja Valsts pirmā amatpersona.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Levits gan atzinīgi novērtēja to, ka valdība līdz šim ir pieņēmusi virkni lēmumu, kuru mērķis ir mazināt Covid-19 izplatību, piemēram, noteikusi pienākumu atsevišķām profesijām vakcinēties pret Covid-19. Amatpersonas ieskatā gan šāda pienākuma tvērumu varētu paplašināt, to attiecinot arī uz citām profesijām.

“Pirmais, kas valdībai jādara, bet diemžēl par vēlu, ir samazināt cilvēku iespējas inficēties. Otrais – veicināt vakcināciju,” pauda prezidents.

Levits piekodināja, ka atbildība par lēmumu novilcināšanu gulstas uz visu valdību – ne tikai uz veselības ministru Danielu Pavļutu (AP). “Bakstoties savā starpā , tas nāk par sliktu visai valdībai un sabiedrībai, tādēļ jāvienojas par ātru un izlēmīgu rīcību,” sacīja Levits.

Prezidenta ieskatā Ministru kabinetam būtu jāizmanto procedūra, kādā ievēlē Romas pāvestu, kad nedrīkst nākt ārā no sēdes, kamēr nav pieņemt lēmums.

“Bakstīšanās ir jāizbeidz un jāpieņem lēmumi, kas ir patiešām efektīvi,” teica Valsts prezidents, piebilstot, ka efektīvu risinājumu vidū varētu būt pakalpojumu pieejamības pārskatīšana atkarībā no vakcinācijas fakta, kontaktu samazināšana.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Levita ieskatā ierobežojumi primāri būtu jāattiecina uz nevakcinētiem iedzīvotājiem, jo tas ir arī jautājums par taisnīgumu, taču noteiktā situācijā ierobežojumi varētu skart arī vakcinētos. Valsts prezidents neizslēdza nepieciešamību noteiktos apstākļos apsvērt arī “lokdaunu”, taču pagaidām, viņaprāt, to noteikt nevajadzētu.

Jau vēstīts, ka otrdien notikušajā Krīzes vadības padomē iesaistītās puses līdz vienotam redzējumam par turpmāko rīcību un ierobežojumu pastiprināšanu nonākt nespēja, vienojoties turpināt diskusijas un pie jautājuma atkārtoti atgriezties ceturtdien.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm